LGS sınavı, Liselere Geçiş Sistemi olarak biliniyor ve eğitim hayatını iyi bir lise bünyesinde sürdürmek isteyenler için büyük önem taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği LGS, ayrıca ‘merkezi sınav modeli’ diye de tanımlanıyor. LGS sınavı saat kaçta 2024, LGS sınav saati, LGS sınavı kaç dakika? LGS sınavı kaç saat? LGS sınavı kaçta başlıyor? İlerlet Online Eğitim Platformu üzerinden LGS eğitim paketlerini satın alarak sınava online hazırlanabilirsiniz.

Peki; LGS nasıl bir sınav? LGS sınavı ne zaman ve nasıl yapılıyor? LGS sınavında hangi derslerden kaç soru var? Bu ve benzeri tüm konulara açıklık getiren detaylı LGS rehberimiz sizi bekliyor!

LGS Sınavı Saat Kaçta 2024

LGS sınavı saat kaçta 2024 yılı itibariyle geçen yıllarda olduğu gibi yapılması beklenmektedir. LGS sınavı, 90 adet çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır ve bu sorular 2 oturum halinde adaylara yöneltilmektedir. Sınavın birinci oturumu sınav günü sabah 09:30'da başlamakta, ikinci oturum ise 11:30'da gerçekleşmektedir. Sayısal alandaki toplam soru sayısı 40'tır

LGS Açılımı Nedir? LGS Nasıl Bir Sınav?

Ortaokuldan liseye geçiş sınavı olan LGS, 8. Sınıf öğrencilerinin katıldığı bir sınav olarak karşımıza çıkıyor. İki oturum halinde düzenlenen bu sınav, öğrencilerin hayalindeki liseye yerleşebilmeleri noktasında büyük rol üstleniyor.

Öte yandan; sınavda her 3 yanlışın bir doğruyu götürdüğünü, ayrıca LGS’nin mazeret sınavı gibi bir telafisi olmadığını da unutmamak gerekiyor.

2017-2018 yılından itibaren yapılmaya başlanan LGS sınavı, puanla öğrenci kabul eden eğitim kurumlarından birine yerleşmeyi sağlıyor. Buna göre, LGS sınavıyla tercih edilebilecek okul türlerini şöyle sıralamamız mümkün:

 1. Anadolu İmam Hatip liseleri,
 2. Anadolu Meslek ve Teknik liseleri,
 3. Anadolu liseleri,
 4. Fen Liseleri,,
 5. Sosyal Bilimler liseleri.

LGS Sınavı Zor mu?

TEOG sınavının yerine geçen LGS, TEOG’dan daha seçici bir sınav olma özelliği taşıyor. Bu nedenle çoğu öğrenci, LGS sorularının daha zor olduğunu düşünüyor.

Fakat soruların kolay veya zor gelmesi, konulara ne kadar hakim olunduğuyla da yakından ilişkili. Derslere zamanında çalışan, bol bol tekrar yapan, test ve deneme sınavı çözen öğrenciler, LGS sınavında istediği başarıyı rahatça yakalıyor.

LGS Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Var?

Hangi liseye gitmek istediği fark etmeksizin tüm adaylara ortak sorular yöneltilen LGS sınavının kapsamına şu dersler giriyor:

 1. Türkçe,
 2. Fen Bilimleri,
 3. Matematik,
 4. C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük,
 5. Yabancı Dil (İngilizce),
 6. Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi.

LGS soru dağılımı 2024 yılında nasıl olacak? Diye merak edenlerin ise aşağıdaki listeye göz atması yeterli:

 • Fen Bilimleri: 20,
 • Türkçe: 20,
 • Matematik: 20,
 • Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi: 10,
 • C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük: 10,
 • Yabancı Dil: 10.

Matematik ve Fen Bilimleri LGS'nin Sayısal bölümünü oluştururken, öteki dersler de Sözel bölümde yer alıyor. İlk oturum toplam 50 sözel soru içeriyor, ikinci oturumda ise öğrenciler 40 sayısal soru çözüyor.

LGS Sınav Saati

LGS sınav saati 2024 yılında da önceki yıllarda olğu gibi 1. oturum 09:30'da başlamakta, 2. oturum ise 11:30'da gerçekleşmesi beklenmektedir.

LGS Sınavı Kaç Dakika? 2024 LGS Sınav Süresi:

2024 LGS sınav süresi ne kadar? LGS sınavı kaç dakika? LGS sınavı kaç saat? LGS İlk oturum 75 dakika, ikinci oturum ise 80 dakikadır. Buna göre LGS sınavı için verilen süre toplam 155 dk olup yaklaşık 2.5 saat bir sınav süresi bulunmaktadır. Bu süre de 90 soru için gayet yeterli bir zamandır.

Başka bir ifadeyle; LGS’de ilk oturumda her soru için 1,5 dakika süre tanınırken, ikinci oturumda soru başına 2 dakikalık süre ayrılmaktadır.

LGS Sınav Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Öğrencilerin elde ettiği başarılar, ‘merkezi sınav puanı’ olarak isimlendirilen tek bir puan türü yardımıyla değerlendirilir. Buna göre, LGS sınav puanı hesaplama için izlenen adımlar şöyledir:

 1. Tüm alt testlerin her biri için yanlış ve doğru cevap sayıları ayrı ayrı hesap edilir.
 2. Sonra; doğru yanıt sayısından, yanlış cevap sayısının 3’te biri çıkarılır.
 3. Böylece net sayısı (ham puan) bulunmuş olur.
 4. Elde edilen bu puan; standart sapması 10, ortalama değeri 50 olan standart puanlara çevrilir. Böyle yapmak, öğrencilerin puanlarını daha iyi mukayese edilebilir hale getirir.
 5. SP yani standart Puan, katsayılar sayesinde ağırlıklandırılır ve böylelikle ASP yani Ağırlıklı Standart Puanlar hesaplanır. Bu, tüm alt testlerin önem derecesini yansıtan bir parametredir.
 6. Son aşamada ise, her alt testin Ağırlıklı Standart Puanları toplanır. Bu sayede TASP (Toplam Ağırlıklı Standart Puan) elde edilir.
 7. TASP ise, özel formül kullanılarak 100-500 arası bir puan aralığına dönüştürülür.

LGS Sınavı Sonrası Tercihler Nasıl ve Nereden Yapılır?

LGS tercihleri, E-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden yapılıyor. Ayrıca dileyenler, imam hatip ve ortaokul müdürlükleri vasıtasıyla da tercih işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Yapılan tercihlerin herhangi bir ortaokul tarafından onaylanması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu noktada öğrenciye, yerel yerleştirme ve merkezi yerleştirme dahil olmak üzere en fazla 20 tercih hakkı tanınıyor ve sıralamayı, en çok gitmek istediğiniz okuldan başlayarak yapmanız gerekiyor. Ayrıca son aşamada tercihlerin ilgili ortaokul müdürlüğüne onaylatılması zorunlu olup, bunu yapmayanların tercihleri geçersiz sayılıyor.

Ne var ki; tercih sırasında, LGS yüzdelik dilim hesaplama ve LGS puanı hesaplama konularına dikkat etmek son derece önemli.

Siz de; 2024 LGS sınavı umduğunuzdan da güzel geçsin istiyorsanız İlerlet ailesine katılabilir, güncel müfredata uygun ve modern yöntemlerle desteklenen profesyonel LGS hazırlık kursları ile başarılarınıza her gün bir yenisini ekleyebilirsiniz.

Bu arada; nasıl bir lise tercih etmeniz gerektiğine henüz karar veremediyseniz, şu içeriğimizden size yol gösterecek önemli bilgilere ulaşabilirsiniz:

Hangi Liseye Gitmeliyim?