AYT kimya konuları nelerdir? YKS sınavı için hummalı bir hazırlık aşamasında olan öğrencilerin aklına takılan bu sorular, sınavın ikinci oturumuna yani Alan Yeterlilik Testi’ne katılacak herkesi ilgilendiriyor. Fen Bilimleri tıpkı Matematik gibi başarı sıralamasına etki eden bir ders olduğu için, daha çok rakibinizin önüne geçmek adına Kimya dersine de önem vermeniz gerekiyor. İlerlet Online Eğitim Platformu üzerinden online eğitim paketlerimizi satın alarak TYT sınavına en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz.

Siz de; AYT kimya konu listesi, konu dağılımı tablosu, bu konulara en verimli ve hızlı şekilde çalışma taktikleri için detaylı rehberimizden faydalanabilirsiniz. Ayrıca TYT konuları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

AYT Kimya Konuları Neler?

Güncel müfredata göre AYT kimya konuları 2024 yılında şunlar olacaktır:

 1. Sıvı Çözeltiler ve Çözünürlük.
 2. Gazlar.
 3. Modern Atom Teorisi.
 4. Kimyasal Tepkimelerde Denge.
 5. Kimyasal Tepkimelerde Enerji.
 6. Kimyasal Tepkimelerde Hız.
 7. Enerji Kaynakları ve Bilimsel Gelişmeler.
 8. Kimya ve Elektrik.
 9. Organik Bileşikler.
 10. Karbon Kimyasına Giriş.

Bunlardan ilk 6’sı 11. Sınıf AYT Kimya konuları iken, 7-8-9-10. Maddeler ise 12. Sınıf AYT Kimya konuları olarak çalışılmalıdır.

Farklı sitelerde listeye başka konuların dâhil edildiğini görebilirsiniz. Fakat doğru ve güncel olan liste bu şekildedir.

AYT’de Kimya’dan Kaç Soru Var?

Öğrencilere 160 soru yöneltilen AYT oturumunda 40 soru Fen Bilimleri'nden gelir. Bunlardan 13 tanesi Kimya'dan, 14 tanesi Fizik'ten, diğer 13'ü ise Biyoloji'den çıkar.

AYT Kimya En Çok Çıkan Konular Hangileri?

AYT kimya en çok çıkan konular nelerdir? ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzlar, çıkmış sorular ve AYT örnek sorular incelendiğinde görülecektir ki, AYT Kimya en çok çıkan konular şunlardır:

 1. Kimyasal Tepkimelerde Denge.
 2. Gazlar.
 3. Çözünürlük.
 4. Kimyasal Tepkimelerde Hız.
 5. Modern Atom Teorisi.
 6. Kimyasal Tepkimelerde Enerji.

AYT Kimya sorularının büyük bir bölümünü bu konular oluşturmaktadır. O nedenle AYT kimya’da başarı seviyenizi artırmak için bu konuları iyi öğrenmelisiniz. Bunu yapabilmek için bol bol soru ve AYT deneme sınavı çözmeli, eksiklerinizi ve hatalarınızı belirleyip bunları gidermeye odaklanmalısınız.

2024 AYT Kimya Konu Dağılımı Nasıl Olacak?

2023 yılında 6 Şubat depremi dolayısıyla öğrenciler ikinci dönemin konularından muaf tutulduğu için TYT’de 10. Sınıfın, AYT’de ise 12. Sınıfın 2. Dönem konuları sorulmamıştır. Fakat bu durum 2024 yılında geçerli olmayacak; Güncel AYT kimya konuları, 11. Ve 12. Sınıfın tamamını kapsayacaktır.

AYT Kimya Konuları Nasıl Çalışılır? - AYT Kimya Nasıl Fullenir?

Bunun için TYT Kimya konuları tamamlanmış olmalıdır. Çünkü AYT’den önce TYT gelir ve sınavın ilk oturumuna girmeden, ikinci oturuma geçemezsiniz. O nedenle TYT konuları daha önceliklidir. Zaten onları iyi öğrendiğinizde AYT konuları size kolay gelecek ve onlara çalışmak fazla zamanınızı almayacaktır.

Fen Bilimleri alanının önemli bir kısmını oluşturan 2024 AYT Kimya konuları; çeşitli hesaplamalar, denklemler, teoriler ve formüller bilmeyi gerektirir. Bu açıdan AYT ve TYT Matematik konuları ile benzerlik gösterir. Bununla birlikte Kimya’nın sözel yönü daha ağır baastığı için, hesaplama ve formüllerle çok fazla zaman kaybetmenize gerek olmayacaktır.

İşinize yarayacak en iyi AYT Kimya çalışma taktikleri ise şöyle sıralanabilir:

 1. Çıkmış ve örnek soruları dikkate alın.
 2. Bu dersten çıkan soruların genellikle bilgiyi kullanma becerisini ve yorumlama yeteneğini ölçmeye dayalı olduğunu bilin. Bundan dolayı farklı soru tiplerine âşina olarak bu kabiliyetlerinizi geliştirin.
 3. Konuların genel mantığını iyi anlamaya çalışın. Yöntemleri, formülleri ve buna benzer işe yarar hap bilgileri not edin.
 4. Gereksiz ayrıntılarla vakit harcamaktan kaçının.
 5. Öğrendiklerinizi düzenli aralıklarla tekrarlayın ki bilgilerin üzeri tozlanmasın.
 6. Konuyu özümsemeden soru çözmeye geçmeyin. Sorularda ise kolaydan zor olana doğru ilerleyin.
 7. Tek bir kaynağa bağlı kalmayın ve değişik kaynaklarla zengin bir çeşitlilik oluşturun. Örneğin; Sınıf Sayısal Online Eğitim Paketi ve 2024 YKS Hazırlık Sayısal Online Paketi gibi seçeneklerimizi değerlendirebilirsiniz.
 8. Sık sık deneme çözmeyi ihmâl etmeyin.

Güncel AYT kimya konuları hangileri? 2024 AYT kimya konuları zor mu? En etkili şekilde AYT kimya konuları nasıl çalışılır? Öğrendiniz. Fakat; ‘bu bilgiler benim için yeterli değil. Ben birebir online eğitim almak istiyor, tamamen bana özel bir çalışma programıyla daha başarılı olacağıma inanıyorum.’ Diyorsanız çok isabetli düşünüyorsunuz.

Bu düşüncenizi hemen pratiğe dökmek, verimli stratejiler ışığında yol almak, eğitimcilerimizin size özel yoğun ilgisi ve profesyonel desteğiyle AYT kimya konularının üstesinden gelmek için, hemen YKS dershane öğrencilerimiz arasına katılabilirsiniz.

En prestijli yayınevlerinin dev soru havuzuna erişim, onlarca basılı kaynak, geniş video arşivi, özenle hazırlanmış YKS örnek sorular ve dahasını bir araya getiren dijital dershanemizde; TYT ve AYT için ihtiyaç duyduğunuz her materyali bulabilir, ayrıca bu süreçte size gerekli olan yüksek enerji ve motivasyonu kolayca yakalayabilirsiniz.