AYT hangi dersler var? YKS sınavında iyi bir puan almak isteyen adayların cevabını merak ettiği bu sorular, etkili bir çalışma programı oluşturmak noktasında büyük önem taşıyor. Bilindiği gibi sadece 2 yıllık bölümleri tercih edecek olanların AYT’ye katılım sağlaması zorunlu olmasa da, 4 yıllık bölüm tercihi yapacak olan öğrencilerin AYT sınavına girmesi gerekiyor.

Siz de onlardan biriyseniz; nasıl bir yol izleyeceğinizi planlamadan önce, AYT ders listesi ve konu dağılımı hakkında bilgi edinmeniz şart.

AYT’de Hangi Dersler Var?

Üniversiteye geçiş yapmak isteyen her öğrencinin muhatabı olduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS); TYT, AYT ve YDT olarak üç farklı oturumdan meydana geliyor. TYT’de tüm adaylar 9. Ve 10. Sınıf konularından sorumlu tutulmakta iken, AYT’de herkes kendi mezun olduğu alana göre 11. Ve 12. Sınıf konularından sorumlu oluyor.

Güncel 2024 AYT dersleri ise şunlardan oluşuyor:

 1. Matematik,
 2. Geometri,
 3. Fizik, Kimya, Biyoloji (Bunlar ‘Fen Bilimleri’ branşı altında toplanıyor.),
 4. Coğrafya,
 5. Tarih,
 6. Türk Dili ve Edebiyatı,
 7. Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi,
 8. Felsefe Grubu (felsefe, psikoloji, sosyoloji, mantık).

Sayısaldan AYT’de Hangi Dersler Var?

Sayısalcılar Fen Bilimleri ve Matematik testlerinden  sorumlu olacaktır. Dolayısıyla onların; Geometri, Matematik, Kimya, Biyoloji ve Fizik sorularını çözmeleri gerekecektir.

Eşit Ağırlık AYT’de Dersleri Hangileri?

Sınavın ikinci oturumunda eşit ağırlık öğrencileri Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testlerini çözmesi gerekir. Yani hem sözel, hem sayısal bölümden birer test çözmeleri gerekmektedir.

Sözelden AYT’de Hangi Dersler Var?

Sözel adayları Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testi  ve Sosyal Bilimler-2 (Tarih 2 ve Coğrafya 2,Felsefe Grubu) testlerinden sorumludur.

AYT’de Hangi Dersten Kaç Soru Var?

TYT genel bilgi yeterliliğini ölçmeye dayalıyken AYT, daha ayrıntılı ve spesifik bilgi birikimini değerlendirme amacı güdüyor. Bu doğrultuda öğrencilerin çözmesi gereken AYT soruları kendi alanına göre farklılaşıyor.

Branşlara göre bir liste yapmamız gerekirse, AYT soru dağılımı şöyle:

 1. Biyoloji: 13 soru,
 2. Fizik: 14 soru,
 3. Kimya: 13 soru,
 4. Tarih/2: 11 soru,
 5. Coğrafya/2: 11 soru,
 6. Matematik: 40 soru,
 7. Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe): 12 soru,
 8. Tarih/1: 10 soru,
 9. Ek Felsefe Grubu veya Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi: 6 soru,
 10. Coğrafya/1: 6 soru,
 11. Türk Dili ve Edebiyatı: 24 soru.

Toplam 160 sorudan oluşan AYT oturumunda öğrencilere verilecek süre ise 180 dakikadır.

AYT’de hangi dersler var? Artık biliyorsunuz. Bütün bu derslere sistemli, kolay ve keyifli bir şekilde çalışmak için yapmanız gereken şey ise hemen İlerlet.com ailesinin ayrıcalıklı üyelerinden biri olmak!

Her derse yönelik farklı, özelleştirilmiş ve modern öğrenme yöntemleriyle öğrencilerin ihtiyaçlarına çözüm sağlayan İlerlet, gereksinim duyacağınız her türlü eğitim materyali, kaynak ve dijital imkânı bir araya getiriyor.

Birçok adayın korkulu rüyası AYT Matematik hiç olmadığı kadar eğlenceli ve pratik bir hâl alırken, hemen herkesin gözünü korkutan diğer sayısal dersler de adeta çocuk oyuncağına dönüşüyor.

O takdirde; YKS geri sayım süreci su gibi akıp geçerken, her ânı lehinize bir fırsata çevirmek için, İlerlet platformunun bir parçası olmakta geç kalmayın!