LGS Puanı Hesaplama

Doğru Yanlış Net
Türkçe
20 Soru
-
T.C. İnk. Tarihi
10 Soru
-
Din Kültürü A.B.
10 Soru
-
Yabancı Dil
10 Soru
-
Matematik
20 Soru
-
Fen Bilimleri
20 Soru
-

SONUÇLAR

Sınav Puan
LGS -

LGS puan hesaplama; başarı sıralamasını kolayca ölçümlemek, rakiplerinin arasındaki yerini tespit edebilmek isteyenler için önem taşıyor.

Deneme sınavlarında yaptığınız netleri göz önüne almak suretiyle, 2024 LGS puan hesaplama işlemini tahmini olarak gerçekleştirmeniz mümkün. Böylece şu anki seviyeniz hakkında bir kanaate varabilir, çalışma sisteminizi buna göre yeniden revize edebilirsiniz.

LGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? – LGS Yüzdelik Dilim Hesaplama:

On binlerce rakibiniz arasında kaçıncı olduğunuz (yani sınav başarı sırası), yüzdelik bir değer kullanılarak ifade edilir. İşte bu, ‘LGS yüzdelik dilim’ adını alır.

Yalnız bu oranlama; öğrencilerin ülke genelinde veya şehir bazında kaçıncı olduğunu değil, bunun ‘yüzde cinsinden’ hangi sayıya karşılık geldiğini gösterir.

Başka bir deyişle: Siz, LGS sınavına katılım sağlamış öğrenciler içinden yüzde kaçlık gruba dâhilsiniz? Bu sorunun yanıtını yüzdelik dilim hesabı verir.

Yukarıda anlattığımız yüzdelik dilimin hesaplanması için öğrencilerin sıralamaları 100 ile oranlanır. Yani; evvelâ sıralamanın 100 katı alınır; sonrasında bu, sınava giren öğrencilerin toplam sayısına bölünür.

Ülke bazlı yüzdelik dilim bulunurken,, Türkiye’de LGS’ye katılmış öğrenci sayısına bakılır. İl geneli hesaplamada ise, yalnızca aynı şehirde sınava giren kişiler dâhil edilir.

LGS Yüzdelik Dilimin Önemi Nedir?

Tercihler sırasında yüzdelik dilimin dikkate alınması önerilir. Zira okullar; taban ve tavan puanlarını, sınava katılmış öğrencilerin aldığı puanlar çerçevesinde belirler. Yüzdelik dilim ise, LGS sıralamasındaki konumunuzu haber verir.

Bu nedenle; 2024 LGS puan hesaplama aşamasında, yerleşmek istediğiniz okulun yüzdelik dilimini bilmeniz önem taşır. Bu detayı göz önünde bulundurarak, LGS sonuçları değerlendirme ve tercih yapma süreçlerini daha kolay yönetebilirsiniz.

LGS Puanına Okul Puanı Eklenir mi?

Hayır. Ortaöğretim puanının LGS puanına herhangi bir etkisi yoktur. Çünkü LGS puanları, sınav performansı yani yanlış ve doğru cevaplar üzerinden belirlenir. Öğrencilerin tercih ettiği liselere göre sıralaması da, bu puanlama neticesinde ortaya çıkan sınav sonuçlarına göre yapılır.

O nedenle LGS puan hesaplama yapılırken öğrencinin okul başarısı, OBP puanı hesaba katılmaz.

LGS Puanı Nasıl Hesaplanır? - LGS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

MEB tarafından her yıl güncel olarak paylaşılan ayrıntılı kılavuzda LGS puan hesaplama üzerine geniş bilgi yer alır. Öğrencilerin bu kılavuzu dikkatli bir şekilde inceleyip ona göre hareket etmesi gerekir.

LGS puanı nasıl hesaplanır? Diye merak edenler bilmelidir ki; bunun için, branş netlerine bakmak gereklidir. Fakat 3 yanlış cevabınız, 1 doğrunuzu götürür.

Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz: Diyelim ki; Matematik’ten 16 doğru, 4 tane de yanlış yaptınız. O takdirde net sayınız 16 değil 15 olacak, 3 yanlış nedeniyle bir doğru sıfırlanacaktır.

Eğer LGS puanınızı yaklaşık olarak hesaplamak istiyorsanız, tek tek bütün derslerinizin netlerini bulmanız lâzımdır. Sonra da bu netlerle branşların katsayıları çarpılmalıdır.

Fakat branş sayıları her sene değişebilir. Çünkü LGS soruları her sene farklı zorluk seviyelerinde karşımıza çıkar.

Özetle; takribi LGS puanınızı öğrenmek istiyorsanız, derslerin her biri için katsayılı puan hesaplaması yapmalısınız. Elde ettiğiniz sonuca MEB’in belirlemiş olduğu taban puanı ekleyerek, yaklaşık LGS puanınızı bulabilirsiniz.

Merkezi sınava katılacak olanların puanı daima tek puan türünde hesap edilir. Bunun için ise; önce sözel ve sayısal bölümlere ait alanların bütün alt testleri için -ayrı ayrı- doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

Ardından da; her öğrencinin, her alt testine ait ham puanı tespit edilir. Bunu yapmak için o teste ait yanlış sayısının üçte biri bulunur. Daha sonra bu rakam, doğru sayısından çıkarılır.

Alt testlerin ortalamaları, ham puanlar toplamının öğrenci sayısına bölünmesi yardımıyla elde edilir. Tüm alt testlerin standart sapmasına gelince; bu ise, alt testlere ait olan ham puanların, sınava giren öğrenci sayısının ve ortalamanın kullanılmasıyla hesaplanır.

2024 LGS puanı hesaplama ve LGS net hesaplama işlemi nasıl yapılır? En kolay şekilde LGS puanı nasıl hesaplanır? LGS yüzdelik dilim puanı nasıl etkiler? İçeriğimizde bu sorulara cevap verdik fakat yine de aklınıza takılan şeyler varsa, şimdi İlerlet ailesinin deneyimli uzmanlarına danışarak merakınızı giderin ve sınava hazırlık sürecinize daha iyi yön vein!

Başarı sıralamanızın yükselmesini, LGS puan hesaplama neticesinde güzel bir sonuç almayı istiyorsanız, hayallerinize profesyonel LGS kursları sayesinde ulaşın!