LGS yüzdelik dilim hesaplama; rakiplerinin arasındaki yerini doğru tespit etmek, başarı sıralamasını kolay şekilde ölçümlemek isteyenler için oldukça önemli.

Deneme sınavı netleriniz doğrultusunda da tahmini olarak hesaplayabileceğiniz 2024 LGS yüzdelik dilim ortalaması, şu anki seviyeniz hakkında ipucu niteliği taşıyor.

Öyleyse; LGS yüzdelik dilim nedir? LGS yüzdelik dilim nasıl hesaplanır? Ne işe yarar? Neye göre değişir? Gibi sorularınıza cevap almak için yazımıza buyurun!

LGS Yüzdelik Dilim Nedir?

Sınav başarı sıranızın yani rakipleriniz arasında kaçıncı olduğunuzun 100’lük bir değer üzerinden ifade edilmesine, LGS yüzdelik dilim adı veriliyor. Başarı sıralama yöntemleri arasında ön plana çıkan bu oranlama; öğrencilerin şehir genelinde veya ülke bazında kaçıncı olduklarını değil, yüzde cinsinden bunun neye karşılık geldiğini ifade ediyor.

Başka bir ifadeyle söylememiz gerekirse: Siz, LGS’ye katılan öğrenciler içerisinden yüzde kaçlık gruba giriyorsunuz? İşte bu sorunun cevabını yüzdelik dilim belirtiyor.

LGS Yüzdelik Dilim Neden Önemli?

Tercih yaparken LGS yüzdelik dilimi esas almak tavsiye ediliyor. Çünkü okullar tavan ve taban puanları, sınava giren öğrencilerin aldıkları puanlar doğrultusunda belirliyor. LGS sıralamasındaki konumunuzu ise yüzdelik dilimi dikkate alarak öğreniyorsunuz.

Bundan dolayı, gideceğiniz okulun yüzdelik dilimi sizi yakından ilgilendiriyor. Doğru bir tercih yapabilmek için bu ayrıntıyı hesaba katmanız son derece mühim.

LGS Yüzdelik Dilim Değişir mi?

Yeni okulların açılması, mevcut bazı okulların türünde değişiklik (örneğin düz lise iken imam hatip olması vb.) LGS yüzdelik dilim hesaplama işlemini etkileyebiliyor.

Öte yandan; hâlihazırdaki okullardan bazılarının kapanması da, yine LGS yüzdelik dilimin değişmesine yol açabiliyor.

2023 - 2024 LGS Yüzdelik Dilim Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bunun için öğrencilerin sıralamaları 100 sayısıyla oranlanıyor. Başka bir deyişle; önce sıralamanın 100 katını almak, daha sonra bunu, sınava katılım sağlayan toplam öğrenci sayısına bölmek gerekiyor.

Buna göre; LGS yüzdelik dilim nasıl hesaplanır? Sorusuna, bir örnek ile şöyle cevap vermemiz mümkün:

  • Yüzdelik diliminin %10 olduğu bir öğrenci düşünelim.
  • LGS’ye de bu yıl 1 milyon 300.000 öğrenci girdiğini varsayalım.
  • Demek ki bu kişi, o kadar öğrenci içinden 130 binli sıralarda yer alıyor.
Ülke ve Şehir Geneli LGS Yüzdelik Dilim Nasıl Belirlenir?

Kısaca ifade edecek olursak;

Ülke geneli yüzdelik dilim hesap edilirken, Türkiye’de LGS’ye girmiş olan tüm öğrencilerin sayısı baz alınır.

Şehir geneli yüzdelik dilimin tespit edilmesi için hesaplamaya, sadece aynı ilde sınava girmiş olanlar dâhil edilir.

LGS Puanı Nasıl Hesaplanır? – 2024 LGS Puanı Hesaplama

Bu puanın belirlenmesinde branş netlerine bakılır. Ne var ki; burada, 1 doğrunun 3 yanlış cevap ile sıfırlanacağını unutmamak gereklidir.

Şöyle bir örnek verebiliriz: Fen Bilimleri dersinden 17 doğru, 3 yanlışınız var diyelim. Bu durumda net sayınız 17 değil 16 olacak, 3 yanlış bir doğruyu götürecektir.

Eğer LGS yüzdelik dilim hesaplama işlemiyle beraber puanınızı da yaklaşık olarak hesap etmek istiyorsanız, tüm derslerinizin netlerini ayrı ayrı bulmalısınız. Ardından da branşların katsayılarını bu netlerle çarpmalısınız.

Ancak branş katsayılarının her yıl değişebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bunun nedeni ise LGS sorularının zorluk seviyelerindeki farklılık.

10 soru yöneltilen derslerin yani İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce ve Din Kültürü’nün katsayısı 2,6 olarak ele alınabilir.

Türkçe, Fen Bilimleri ve Matematik'ten ise 20 soru sorulmakta olup, bunların katsayısı 5,3 olarak düşünülebilir.

Mesela; Türkçe’den 13 netiniz mevcutsa, 13 sayısını 5,3 ile çarparak 68,9 sonucuna ulaşabilirsiniz.

İşte takribi LGS puanınızı bulmayı arzu ediyorsanız, derslerin her biri için bu şekilde katsayılı puanınızı hesaplamalı ve toplamalısınız. Sonra elde ettiğiniz bu rakama, MEB’in belirlediği taban puanı ilâve etmelisiniz. (Bu, her sene yayınlanan kılavuzda yazar.)

Siz de; puan ve LGS yüzdelik dilim hesaplama sonuçlarınız güzel çıksın, başarı sıralamanız yükselsin mi istiyorsunuz? O takdirde İlerlet.com bünyesindeki geniş muhtevalı, hem bilgi hem de verimlilik, motivasyon ve eğlence odaklı LGS hazırlık kursları sizi bekliyor!