TYT kaç soru var? Tüm üniversite adaylarını yakından ilgilendiren bu sorular, sınava hazırlık için verimli bir ders planı yapmak isteyen öğrenciler tarafından merak konusu oluyor.

Siz de; TYT sınavında sizi hangi dersten kaç soru beklediğini öğrenmek, bu kadar soruyla kolayca başa çıkma noktasında zaman yönetimi becerinizi geliştirmek için, İlerlet’in bu detaylı rehberinden yararlanabilirsiniz. İlerlet Online Eğitim Platformu üzerinden online eğitim pketlerimizden TYT hazılık paketimizi satın alarak sınava en iyi şekilde hazılanabilirsiniz.

TYT sınavında toplam 120 soru bulunmaktadır. Bu soruların 40’ı Türkçe, 40’ı Matematik, 20’si Fen Bilimleri, 20’si Sosyal Bilimler ve 20’si Din Kültürü derslerinden oluşmaktadır. Ayrıca sınavda 5 soru Coğrafya, 5 soru Tarih ve 5 soru Felsefe dersleri de yer almaktadır.

TYT Kaç Soru Var? – TYT Sınavı Kaç Soru?

YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testi) olarak iki oturumdan meydana gelir. Sınavın ilk oturumuna katılmadan 2. Oturuma geçmek mümkün olmayıp, TYT’ye girmek herhangi bir üniversiteye yerleşmeyi isteyen tüm adaylar için zorunludur. Fakat AYT’ye katılım isteğe bağlıdır.

Güncel müfredat doğrultusunda 2024 TYT soru dağılımı şu şekildedir:

 • Fen Bilimleri: 20 Soru (7 Kimya, 7 Fizik, 6 Biyoloji.)
 • Matematik: 40 soru.
 • Türkçe: 40 soru.
 • Sosyal Bilimler: 20 Soru (5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Coğrafya, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi.)

Görülüyor ki, 2024 TYT soru sayısı120 şeklindedir. Buna karşılık her öğrenci için TYT sınav süresi ise 165 dakikadır. Dolayısıyla soru başına 2 dakikadan az bir zaman düşmekte, bu ise hızlı olmayı ve zamanı doğru yönetmeyi mecburi kılmaktadır.

TYT sınavının konularını ve soru dağılımlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

Ders Soru Sayısı
Türkçe 40
Matematik 40
Fen Bilimleri 20 (Kimya: 7, Fizik: 7, Biyoloji: 6)
Sosyal Bilimler 20 (Tarih: 5, Coğrafya: 5, Felsefe: 5, Din Kültürü: 5)
Din Kültürü 5
Coğrafya 5
Tarih 5
Felsefe 5

TYT’de Hangi Derslerden Soru Çıkacak? - TYT’de Hangi Dersten Kaç Soru Var?

TYT oturumunda ağırlıklı olarak  9. Ve 10. Sınıf konularından soru sorulur. Öğrenciler; bu iki sınıfın müfredatında yer alan tüm konularla muhatap olup, hiçbirinden muaf değildir. Bundan dolayı her derse önem vermek ve hepsinin sınav başarısında ayrı ayrı büyük paya sahip olduğunu unutmamak gerekir.Bu arada 150 baraj puanı uygulaması 2022 yılı itibariyle TYT kaldırılmış olup; artık SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde 150 puan almış olma şartı aranmamaktadır.

Adayların mantıksal muhakeme ve akıl yürütme yeteneklerini ölçmeye dayalı olan TYT soruları, ayrıca problem çözme becerisini de ölçümlemeyi amaçlar. Bu doğrultuda, TYT oturumunu oluşturan branşların hangi yetenekleri belirlemeye yönelik olduğunu şöyle açıklayabiliriz:

 • TYT Türkçe: Adayların okuduğunu anlayıp yorumlama becerisine dayanır. Temel Türkçe ve dilbilgisini test eder. Yazım ve imlâ hatalarının tespit edilmesi, sahip olunan kelime haznesinin genişliği, doğru cümle kurma yeterliliği gibi konularda belirleyicidir.
 • TYT Matematik: Öğrencilerin temel işlemleri yapabilirliğini ölçer. Matematik bilgisini gündelik problemlerde ve soyut işlerde ne kadar iyi ve hızlı kullanabiliyor? Bunu ortaya çıkarır.
 • TYT Fen Bilimleri: Biyoloji, Fizik, Kimya’nın temel ilkelerine hakimiyeti ölçen bu sorular, söz konusu prensipleri sorular üzerinde kullanma becerisini test edebilmeyi sağlar.
 • TYT Sosyal Bilimler: Adayların; Coğrafya, Tarih, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, Felsefe alanlarındaki genel durumunu görmeye yöneliktir. Kişilerin, bu alanlara ait temel ilkeleri ne derece iyi bildiğini test etmeyi hedefler.

TYT’ye Nasıl Çalışılır?

Siz de; TYT kaç soru var? Öğrendikten sonra, sınava yönelik kaygı ve endişeleri artan biri misiniz? ‘Bu kadar soruyu böylesine kısa bir zamanda nasıl çözeceğim? Ya tüm bildiklerimi unutursam?’ diye korkuyor, ‘kesin elim ayağıma dolaşacak, her şeyi mahvedeceğim!’ diye gereksiz evhamlara mı kapılıyorsunuz?

Bunun en büyük nedeni, henüz doğru bir çalışma programına sahip olmayışınız. Tamamen size göre, bireyselleştirilmiş bir program ile adım adım yol aldığınız takdirde TYT ve AYT’ye hazırlanmanın sandığınız kadar zor ve sıkıcı olmadığını göreceksiniz.

Bu doğrultuda yapmanız gereken şeyleri birkaç maddede şöyle özetleyebiliriz:

 • Zengin kaynaklardan konu anlatımı çalışmak,
 • Bolca soru çözüp farklı kalıplara ve formatlara aşinalık kazanmak,
 • Düzenli tekrar yapmak,
 • Bölüm sonu denemeleri ve -zaman tutarak- genel deneme sınavları çözmek,
 • Sürece bireysel gelişim takibi dâhilinde, uzman eğitimcilerin yönlendirmesiyle yön vermek…

İşte İlerlet.com; tüm bunları en doğru yöntemlerle, en kolay şekilde, üstelik sadece öğrenerek değil aynı zamanda çok eğlenerek gerçekleştirebileceğiniz bir platform!

Pek çok öğrencinin -deyim yerindeyse- kabusu olan TYT Fizik konuları ve TYT Matematik konuları bu platformda tahmin ettiğinizden daha keyifli bir hal alıyor. TYT Kimya konuları ilginç ve renkli dijital etkinliklerle farklı bir boyut kazanırken, TYT Biyoloji konuları da bu interaktif etkinliklerden nasibini alıyor. Tabii ki tüm bunlar olurken, TYT Türkçe konuları da unutulmuyor.

Kısaca İlerlet; tıpkı adı gibi her öğrenciyi hedeflerine giden yolda sağlam adımlarla ilerleten, bir gün dahi yerinde saymalarına izin vermeyen, baskıcı değil eğlenceli, salt ezber yerine uygulamalı öğrenmeye dayalı bir online TYT dershane hizmeti!

TYT kaç soru var? Cevapladık. 2024 TYT soru sayısı ve güncel TYT soru dağılımı ile ilgili bu bilgilerin yanı sıra; sınavın ilk oturumuyla ilgili daha kapsamlı bilgiye, TYT Nedir? Başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca merak ettiklerinizi yorumlar bölümünden bize danışabilir veya iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.