AYT Edebiyat konuları neler? YKS sınavının ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi’ne de katılacak olan ve iyi bir derece elde etmek isteyen herkesi yakından ilgilendiriyor. Genel sınav başarısının artmasında önemli bir paya sahip olan bu konuların bilinmesi ve doğru şekilde çalışılması, hayalinizdeki üniversiteyi kazanma şansınızın yükselmesi noktasında büyük önem taşıyor. İlerlet Online Eğitim Platformu olarak AYT Edebiyat konularını sizler için hazırladık.

2024 AYT Edebiyat Konuları:

TYT’ye giren herkesin AYT’ye de girmesi zorunlu olmayıp, sınavın ikinci oturumuna katılım sağlamak isteğe bağlı tutuluyor. Siz de; ‘tabii ki AYT’ye de gireceğim.’ Diyorsanız, sorumlu olacağınız güncel müfredata göre AYT Edebiyat konuları 2024 yılında şunlar olacak:

 1. Güzel Sanatlar ve Edebiyat.
 2. Türk Edebiyatı Dönemleri.
 3. Edebî Sanatlar.
 4. Şiir Bilgisi.
 5. Halk Edebiyatı.
 6. İslâmiyet Öncesi Türk Edebiyatı ve Geçiş Dönemi.
 7. Metinlerin Sınıflandırılması.
 8. Divan Edebiyatı.
 9. Anlam Bilgisi.
 10. Fecr-i Âtî Edebiyatı.
 11. Servet-i Fünûn Edebiyatı.
 12. Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı.
 13. Milli Edebiyat.
 14. Dünya Edebiyatı.
 15. Edebiyat Akımları.
 16. Tanzimat Edebiyatı.

AYT Edebiyat Soru Dağılımı

AYT edebiyat soru dağılımı, üniversiteye giriş sınavında Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde yer alan edebiyat dersinin konuları ve soru sayılarına göre belirlenen bir kavramdır. AYT edebiyat soru dağılımı, her yıl ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda çıkan soruların analizi sonucunda oluşturulur. AYT edebiyat soru dağılımı, adayların sınava hazırlanırken hangi konulara daha çok ağırlık vermeleri gerektiğini gösterir.

AYT edebiyat soru dağılımı, genel olarak şu konu başlıklarını içerir:

 • Paragraf Bilgisi (5-6 soru)
 • Sözcükte Anlam (3 soru)
 • Cümlede Anlam (3 soru)
 • Şiir Bilgisi (3 soru)
 • Edebi Sanatlar (1-2 soru)
 • İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı ve Geçiş Dönemi (1 soru)
 • İslamiyet Sonrası Türk Edebiyatı (1 soru)
 • Halk Edebiyatı (1-2 soru)
 • Divan Edebiyatı (4-5 soru)
 • Tanzimat Edebiyatı (1-2 soru)
 • Servet-i Fünun ve Fecr-i Ati Edebiyatı (1-2 soru)
 • Milli Edebiyat (1-2 soru)
 • Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı (3-4 soru)
 • Dünya Edebiyatı (1-2 soru)
 • Edebi Akımlar (1 soru)

AYT edebiyat soru dağılımı, her yıl sınavda çıkan soruların konu ve zorluk derecelerine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, adayların sadece soru dağılımına göre değil, aynı zamanda edebiyat dersinin tüm konularını kapsayacak şekilde çalışmaları gerekir. Ayrıca, edebiyat sorularının çoğunun metin yorumlama ve anlama becerilerini ölçtüğü unutulmamalıdır. Bu nedenle, adayların edebi metinleri okurken dikkatli ve analitik olmaları, metnin ana fikrini, tema ve motiflerini, kullandığı dil ve üslubu, edebi sanatları, bağlam ve kültürü, yazarın amacı ve bakış açısını, metnin türü ve akımı gibi unsurları tespit etmeye çalışmaları önemlidir

AYT Edebiyat Kaç Soru?

Öğrencilerin 2. oturum olarak gireceği AYT sınavında 160 soru bulunuyor. Bunlardan 40 tanesi Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilimler-1 testi sorusundan oluşuyor.

AYT Edebiyat En Çok Çıkan Konular Hangileri?

AYT edebiyat en çok çıkan konular nelerdir? Bunların neler olduğunu AYT Edebiyat soru dağılımı tablosuna bakarak görmemiz mümkün. Bu doğrultuda AYT Edebiyat en çok çıkan konuları şöyle sıralayabiliriz:

 • Şiir Bilgisi: Şiiri oluşturan unsurlar, şiir türleri ve şiirde kullanılan sanatlar vb.
 • Anlam Bilgisi: Atasözleri ve deyimler, kavramlar, eş-yakın-zıt anlamlı kelimeler vb.,
 • Edebî Sanatlar: Teşbih, kinâye, istiâre vb.

AYT Edebiyat Nasıl Çalışılır?

AYT Edebiyat’ta hangi konular var? Öğrendikten sonra yapmanız gereken ilk şey, bunları nasıl bir sırayla çalışacağınıza karar verip kendinize uygun bir program oluşturmak. Zira sistemli bir şekilde yol alabilmeniz için öncelikle verimli bir ders programı nasıl hazırlanır? Sorusunun cevabını bilmelisiniz.

Ayrıca sizin için en iyi öğrenme yönetiminin hangisi olduğunu tespit etmeli ve çalışmalarınızda genellikle bunu kullanmalısınız. Örneğin; yazarak mı yoksa dinleyerek mi daha hızlı öğreniyorsunuz? Bu soruya kendi içinizde yanıt aramalısınız.

Bunun yanı sıra; AYT Edebiyat nasıl çalışılır? Diye merak edenler için önerilerimiz şu şekilde:

 1. Çıkmış sorulara göz atın.
 2. MEB’in belirlediği en son müfredata ve ÖSYM’nin soru tarzlarına göre hazırlanan AYT örnek sorular neler? Bunlara mutlaka bakın.
 3. Önce bir konuyu güzelce çalışıp özümseyin, sonra o konu hakkında soru çözün. -Deyim yerindeyse- daldan dala atlamayın.
 4. Konu tekrarı yapmayı es geçmeyin. Ne kadar basit gelirse gelsin her konunun -unutulmamak için- tekrara ihtiyaç duyduğunu aklınızda bulundurun.
 5. Kendinizi test etmek, hatalarınızı ve eksikliklerinizi görmek için bol bol AYT deneme sınavı çözmeyi ihmâl etmeyin.
 6. Karışıklık olmaması adına, konuların sırasını bozmayın.
 7. Gereksiz ayrıntılarda boğulmaktan kaçının. Hangi konuların hangi kısımlarına çalışmanız gerekiyor ve nereleri atlayabilirsiniz? Bunları uzman eğitimcilerimize danışabilirsiniz.

2024 AYT Edebiyat konuları neler? Öğrendiniz. Fakat bunlara verimli bir şekilde çalışıp çalışamayacağınız konusunda endişeleniyorsanız, ‘hepsi nasıl yetişecek?’ diye telâşa kapılıyorsanız, size özel kişiselleştirilmiş ve hızlandırılmış tam donanımlı bir TYT-AYT hazırlık süreci için İlerlet ailesine katılın!

Böylece tüm TYT konuları ve AYT konuları sizin için âdeta bir işkence olmaktan çıkıp, sizi hedeflerinize yaklaştıracak bir araca dönüşsün!