Online eğitim sistemi; yüz yüze eğitimin beraberinde getirdiği çeşitli kısıtlamalara son veren, zaman ve mekân problemlerini ortadan kaldıran bir uygulama olarak avantaj sağlıyor. Telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlar üzerinden, saatin kaç ve nerede olduğunuz fark etmeden dâhil olabileceğiniz uzaktan eğitim sistemi, öğrencilerin verimlilik ve performansını da üst seviyeye çıkarıyor.

Eğitmenlerin ve öğrenici kişilerin canlı derslerle eş zamanlı etkileşimde bulunmasını mümkün kılan çevrimiçi eğitim sistemleri; daha fazla bilgi ve kaynağa, en zahmetsiz ve kestirme yoldan ulaşmayı, bu imkânları en iyi şekilde değerlendirmeyi sağlıyor.

Online Eğitim Sistemi Nedir? Online Eğitim Sistemi Ne Demek?

Dijital araçlardan faydalanılan ve uzaktan öğrenmeye olanak tanıyan sistemler, online eğitim sistemi olarak adlandırılır. Bu sistemlere katılım sağlamak için internet bağlantısının bulunduğu bir cihaza erişiminiz olması yeterlidir.

Esnek bir öğrenme modeli olan uzaktan eğitim sistemi, geniş bir yelpazeyi içine alır.

Sadece okul öğrencileri değil; meslekî alanda kendini geliştirmek isteyen kişiler, finansal veya kişisel gelişim alanında mesafe katetmeyi arzu edenler de online eğitimin avantajlarından faydalanabilir.

Bu doğrultuda uzaktan eğitim sistemi, disiplinler arası bir alan olarak tanımlanabilir. Öğrenme kaynaklarını, eğitimci ve öğrencileri -farklı mekânda olmalarına rağmen- aynı noktada buluşturan online eğitim platformu, gelişmiş teknolojiler sayesinde çeşitli sınırlılıkları ortadan kaldırır.

Online Eğitim Sistemi Avantajları Nelerdir?

Öğretmen ve öğrencilerin aynı ortamda bulunmasını zorunlu kılan örgün eğitim modelinden farklı olarak online eğitim sistemleri, onların farklı mekânda olsalar bile aynı anda etkileşime girmelerine izin verir. Zamana ve mekâna bağlı kalınmadan gerçekleştirilen online eğitim sistemi uygulamaları; derslerin sanal ortamda, sesli ve görüntülü olarak, bilgisayar teknolojileriyle işlenmesine imkân tanır.

Dolayısıyla öğrenciler hem derslere eş zamanlı olarak katılma hem de bunları sonradan tekrar izleme olanağına sahiptir. Yenilikçi, çağdaş ve akılcı bir eğitim sistemi olarak pek çok avantaj sunan uzaktan eğitim modeli, derslerin sanal sınıflarda gerçekleştirilmesine dayanır.

Öğrenciler ve akademisyenler, internet bağlantısı sağlanabilen her türlü ortamdan bu sisteme kolayca dâhil olabilirler. Eğitimci ders materyallerini dijital ortam üzerinden öğrencileriyle paylaşır, yazı tahtasını kullanabilir; öğrenciler ise derste soru sorabilir, fikirlerini beyân edebilir, video kayıtlarından yararlanarak dersi yeniden izleyebilir.

Bu çerçevede, online eğitim sistemi avantajları şöyle özetlenebilir:

 1. Aynı mekânda bulunma zorunluluğu içermez. Bundan dolayı coğrafi engellerin ortadan kaldırılmasını sağlar.
 2. Her öğrencinin kendi hızında öğrenebilmesine olanak tanır, ders materyallerine sınırsız erişim imkânı sunar. Böylece, tekrar kullanılabilir materyallerle ekonomik açıdan da büyük bir avantaj oluşturur.
 3. Eğitim kurumuna gidip gelmek için harcayacağınız süre, yol ve yemek masrafları gibi şeyleri düşünmeniz gerekmez. Çünkü online eğitim sistemi faydaları sayesinde sizi hem gereksiz para hem de zaman kaybından kurtarır.
 4. Sınavlara hazırlık sürecinin daha pratik, dolu dolu ve stressiz geçmesini sağlar. Zira online eğitim paketlerinde bulacağınız zengin muhtevalı kaynaklar, geniş soru havuzu ve gibi fırsatlar tam donanımlı bir şekilde sınava hazırlanmanıza yardımcı olur.

Eğer siz de 2024 LGS veya 2024 YKS tarihini heyecanla bekleyen öğrencilerden biriyseniz, önünüzdeki vaktin her ânını iyi değerlendirmek için, tek tıkla ulaşabileceğiniz online eğitim fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Şüphesiz ki bu, hedeflerinize giden yolda atacağınız en sağlam ve büyük adımlardan biri olacaktır.

 1. Çocuk sahibi kişiler, tam zamanlı çalışanlar; fiziksel engeli, maddiyat ya da uzak mesafe nedeniyle yüz yüze eğitim olanaklarından yararlanamayanlar, internetten eğitim sistemi sayesinde fırsat eşitliğine kavuşma şansı bulur.
 2. Aynı zamanda uzaktan eğitim sistemi, öğrenmeyi daha kolay ve keyifli hâle getirir. Eğitm materyallerine çalışma takviminiz doğrultusunda istediğiniz zaman erişebilir, böylece daha etkili biçimde öğrenirsiniz. Dersleri dilediğiniz kadar tekrar edebilir, zorlandığınız konuların üstesinden rahatça gelebilirsiniz. Böylelikle ders çalışmak sizin için sıkıcı değil eğlenceli bir aktiviteye dönüşür. 'Derse odaklanamıyorum' ve ‘not tutamıyorum’ gibi serzenişlerde bulunmazsınız.

Online Eğitim Sistemi İçeriği Nedir? Online Eğitim Sistemi Nelerden Oluşur?

Bu sistemi meydana getiren başlıca eğitim modellerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Elektronik öğrenme,
 2. Tele öğrenme,
 3. Yazışarak öğrenme,
 4. Esnek öğrenme,
 5. Mobil öğrenme vb.

Görüntülü, sesli ve yazılı iletişim yöntemlerini bir araya getiren çevrimiçi eğitim sistemi, dijital teknolojileri temel alır ve hayat boyu öğrenme imkânı sağlamasıyla, ana akım eğitimin temel parçalarından biri hâline gelmiş durumundadır.

Çevrimiçi eğitim sistemlerinin merkezinde öğrenci yer alır. Geleneksel eğitim; ‘dersi derste öğrenme’ prensibine dayanırken, çevrimiçi eğitimde böyle değildir. Bu dijital sistemde öğrenciler dersleri mekâna ve zamana bağlı kalmak mecburiyetinde olmadan takip eder.

Bu çerçevede, online eğitim sisteminin üç temel unsurunu şöyle ifade edebiliriz:

 • Eş Zamanlı (Senkron) Dersler:

Öğrenci ve eğitmenin, internet desteğiyle oluşturulmuş sanal sınıfta bir araya gelmesini ifade eder. Öğrenim faaliyeti yüz yüze fakat uzaktan gerçekleştirilir.

 • Ayrı Zamanlı (Asenkron) Dersler:

Ses dosyaları, videolar, PDF veya Word formatındaki ders kitapları gibi çeşitli öğrenim materyallerinin kullanılmasına dayalıdır. Bunlar; kişilere önceden sunulur ve öğrenciler de, öğrenme faaliyetini bu materyaller yardımıyla bireysel olarak yürütür.

 • Karma (Hibrit) Dersler:

Bu ise; ayrı ve eş zamanlı derslerin, aynı eğitim programında bir araya getirilmesi anlamını taşır. Yani derslerin bir kısmı canlı yayınlarla yapılırken, uygulamaların bir bölümü ise asenkron olarak gerçekleştirilir.

Tüm bunları uyum içinde birleştiren İlerlet, güncel bilgiyi ve inovatif teknolojiyi aynı potada eriten profesyonel bir online eğitim sistemi platformudur.

Birebir yoğun ilgiye dayanan kişiye özel eğitim programları; öğrenci seviyesini ölçmeye, takip etmeye ve geliştirmeye yönelik denemeler, interaktif materyaller, hazırlık kursları, öğrenci rehberlik ve danışmanlığı gibi hizmetleriyle İlerlet, nitelikli ve kusursuz eğitimin merkezidir.