Eğitim koçluğu sertifikası nasıl alınır? Eğitim koçluğu sertifikası nedir? Kimler öğrenci koçluğu sertifikası alabilir?

Siz de; hem koçluk mesleğine ilgi duyuyor, hem de bu ilginizi eğitim alanına yönlendirerek öğrencilerin hayatına dokunmak istiyorsanız, yukarıdaki soruların cevabını öğrenmek istiyorsunuzdur.

Her şeyden önce şunu söylemeliyiz ki; eğitim koçluğu, başlı başına bir danışmanlık veya rehberlik değildir. Bu kavramların birbirinden ayırt edilmesi gerekir.

Zira eğitim koçu; öğrencinin potansiyelini keşfedip gerçekleştirmesine yönelik farkındalık ve gelişim çözümleri sunan, buna ilişkin motivasyonel çalışmalar yürüten kişidir.

Dolayısıyla onlar; kişileri kendi doğrusuna göre yönlendirmez, onlara bir fikri dayatmak veya ille de ‘şunu yap!’ diye baskı kurmaz. Daha ziyade; potansiyelini keşfetme, güç ve cesaret aşılama gibi konularda destek olur.

Eğitim Koçluğu Sertifikası Nedir?

Bu; eğitim koçluğu eğitimi sonunda verilen, kişinin bu mesleği profesyonel olarak icra etmeye yetkili olduğunu gösteren belgedir. Söz konusu eğitim, kişileri öğrencilerin akademik ve bireysel gelişimine yardımcı olabilecek düzeye ulaştırır. Alınan sertifika ise, kişilerin bu alandaki bilgi birikiminin ve tecrübesinin yeterli seviyeye geldiğini somut olarak ortaya koyar.

Kimler Eğitim Koçluğu sertifikası Alabilir?

Devlet okullarında veya özel okullarda öğrenci danışmanlığı yapmayı isteyenler bu sertifikayı almak için uygun bir adaydır. Öte yandan;

  • Çeşitli kurum ve kuruluşlarda eğitim danışmanlık hizmeti verip kurumsal koçluk alanında çalışmayı arzu edenler,
  • Kişisel gelişim uzmanları,
  • Öğrencilerle iletişimini güçlendirip onlara daha faydalı olmak isteyen öğretmenler de bu sertifikayı edinebilir.
  • Bunun yanı sıra; kendi çocuklarıyla iletişim becerilerini geliştirmek, onlara daha verimli ve doğru bir şekilde yardım etmek arzusunda olan ebeveynler, bunu eğitim koçluğu eğitimi görüp sertifika alarak daha kolay başarabilir.

Siz de; ‘öğrencilere doğru bir yol haritası çizerek başarılarına ortak olmak en büyük hayallerimden biri.’ Diyorsanız, Eğitim Koçluğu Sertifikası nedir? Sorusunun cevabı size hitap ediyor demektir.

Öğrenci Koçluğu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Eğitim koçluğu sertifikası ne işe yarar? Bu sertifika yardımıyla; okullar, danışmanlık merkezleri gibi yerlerde veya internet üzerinden eğitim koçu olarak çalışmak mümkündür. Sertifikalı bir eğitim ve öğrenci koçu sıfatıyla olarak hizmet veren kişiler; bireylerin akademik gelişimini desteklemek, bunu yaparken aile-çevre-arkadaş ilişkilerini daha iyi yönetmesine yardımcı olmakla görevlidir.

Bu doğrultuda, eğitim koçluğu sertifikası avantajları şöyle sıralanabilir:

  1. Birebir ya da online olarak öğrenci koçluğu yapabilmeyi sağlar. (Dilerseniz belli bir alana yoğunlaşıp, hizmetlerinizi sadece o alan özelinde de yürütebilirsiniz. Örneğin; LGS koçluk, YKS koçluk)
  2. Etüt merkezlerinde çalışabilir, koçluk eğitimi vermek isteyen kurumlarda görev yapabilirsiniz.
  3. Kendi özel ofisinizde veya herhangi bir danışmanlık merkezinde eğitim koçu olarak hizmet sunabilirsiniz.
  4. Öğrencilere nasıl yaklaşılmalı? Onları nasıl desteklememiz gerekli? Motivasyonlarını nasıl artırırız? Bu gibi konularda geniş bilgiye sahip olacağınızdan dolayı kendi çocuklarınıza veya yakınlarınızın çocuklarına da yardım etme imkânı bulursunuz.
  5. Öğrencilerin; özel yaşamında, aile, sosyal ve okul hayatında karşılaştığı problemlerle mücadele etmesini kolaylaştırarak, nitelikli bireyler yetişmesine büyük katkı sağlarsınız. Onların kendilerini keşfedip maximum potansiyellerini yakalamalarına olanak verirsiniz. Yarınımızın temsilcilerine ‘bugüne değer katmak’ ve ‘geleceği hazırlamak’ noktasında yardımcı olursunuz.

Eğitim Koçluğu Sertifikası Nasıl Alınır?

Bunun için; üniversiteler veya üniversite onaylı özel kurumlar bünyesinde gerçekleştirilen eğitim koçluğu eğitimine katılmalı, sınavlarda da istenen başarıyı yakalamalısınız. Uygulanan öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programı kurumlara göre farklılık gösterir.

Ancak bunlar genellikle online eğitim sistemi üzerinden gerçekleştirilir ve süreç, ortalama 1 aylık bir zaman alır. Kursa kayıt olanlar bu süre zarfında eğitim koçluğu eğitimi görür ve ardından sınavda başarılı olursa, sertifika almaya hak kazanır. Elde edilen sertifikanın E-Devlet üzerinden de sorgulanması mümkündür.

Eğitim Koçluğu Sertifikası nedir? Nasıl alınır? Artık biliyorsunuz. Öyleyse; bu alana duyduğunuz ilgiyi edineceğiniz bilgi ve deneyimle birleştirerek, bugünün öğrencileri ve geleceğimizin teminatı olan insanlara elinizi uzatmakta gecikmeyin!