2024 YKS konuları nasıl olacak? Diye merak edip -sınava 1 yıl olmasına rağmen- bunu araştırmaya başlamanız gayet olağan bir durum. Bu konuyla ilgili birçok detay henüz netlik kazanmamış olsa da önümüzdeki senenin YKS adaylarına vereceğimiz çok önemli bilgiler var!

YKS nedir? Bilindiği üzere YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı), üniversiteli olma hayali kuranlar için büyük önem taşıyor. Güzel bir meslek sahibi olmanın ilk adımını prestijli bir üniversite eğitimi olarak görenler YKS sınavına en iyi şekilde hazırlanmak istiyor.

Bu noktada ise hem sınav sistemini ve güncel müfredatı hem de geçmiş yıllarda çıkan soruları iyi bilme zorunluluğu karşımıza çıkıyor. 2024 YKS çıkacak konular nelerdir? 2024 YKS çıkmayacak konular nelerdir? 2024 YKS çıkarılan konular nelerdir?

2024 YKS Konuları Nasıl Olacak?

Bilindiği gibi bu yıl tüm Türkiye’yi derinden sarsan 6 Şubat depremleri sonrası YKS içeriğinde bir sınırlama yapılacağı duyurulmuştu. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı, LGS ve YKS sınavlarında öğrencilere yalnız ilk dönem konularının sorulmasını kararlaştırmıştı. Bu doğrultuda öğrenciler, söz konusu sınavlarda ikinci dönem konularının tamamından muaf tutulmuştu.

Ancak sınav sisteminde bir farklılık yaşanmazsa, YKS konuları 2024 itibariyle geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi birinci ve ikinci dönemi kapsayacak. Adayların her iki döneme ait müfredata da sıkı çalışması gerekecek. Dolayısıyla bu; önümüzdeki YKS’ye girecek olanların önünde geniş ve zorlu bir ders yelpazesi bulunduğunu gösteriyor.

O yüzden sınava çalışmaya erken başlayanların rakiplerinden daha iyi performans gösterme ve daha başarılı olma ihtimali yükseliyor.

Siz de onların arasına katılmak istiyorsanız, profesyonel eğitim platformu İlerlet.com tarafından sunulan YKS online hazırlık kursu paketlerini değerlendirerek bu yarışın galibi olabilirsiniz.

2024 TYT Konuları Nasıl Olacak? YKS 2024 TYT Konuları

YKS sınavı temelde iki bölümden meydana geliyor: TYT ve AYT.

Bunlardan ilki ‘Temel Yeterlilik Testi’ anlamını taşıyor ve ikinci aşamaya geçmek isteyen herkesin öncelikle TYT’ye girmesi zorunlu kılınıyor. AYT ise Alan Yeterlilik Testi demek ve bu sınava girmek isteğe bağlı. Bir de YTD (Yabancı Dil Testi) bulunmakta olup bu da yine sınavın mecburi tutulmayan bir diğer bölümü.

Dolayısıyla 2024 YKS soru dağılımı listesini AYT ve TYT özelinde ayrı ayrı incelemek gerekiyor. Bu kapsamda 2024 TYT’nin hangi dersten kaç soru barındırdığını şöyle ifade etmek mümkün:

 1. Temel Türkçe: 40,
 2. Tarih: 5,
 3. Coğrafya: 5,
 4. Felsefe Grubu: 5,
 5. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 5,
 6. Temel Matematik: 40,
 7. Fizik: 7,
 8. Kimya: 7,
 9. Biyoloji: 6.

Sınavın ilk basamağı ve temel parçası olan TYT; Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Türkçe testlerinden oluşuyor. Adaylara 165 dakikalık bir süre verilen bu ilk oturum 120 sorudan meydana geliyor.

2 yıllık bir ön lisans programını seçmek isteyenlerin sadece TYT’ye girmesi yeterli. Fakat dört senelik lisans programlarından birine başvuracak olanların yalnız TYT oturumuna katılım sağlaması kâfi olmayıp, AYT’ye de katılmaları şart.

Kapsamlı TYT 2024 konu listesine TYT Konuları üzerinden ulaşabilir ve derslere göre hangi konuları çalışmanız gerektiğini görebilirsiniz.

2024 AYT Konuları Nasıl Olacak? YKS 2024 AYT Konuları

Bu sınavda adayların karşısına 11. ve 12. Sınıfta gördükleri konular çıkar. Her test için soru sayıları değişiklik göstermekle beraber bunlar çoğu zaman her yıl birbirine yakın olur.

Ayrıntılı bir AYT konuları 2024 konu tablosu için sizi hangi dersten nelerin beklediğini öğrenebilirsiniz.

TYT’ten sonra ertesi gün ikinci oturum olarak gerçekleştirilen AYT’de öğrencilere 180 dakika süre verilecek. Sınavın bu aşamasında ise soru dağılımı şu şekilde olacak:

 1. Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 alanından 40 soru,
 2. Sosyal Bilimler 2 alanından 40 soru,
 3. Matematik alanından 40 soru,
 4. Fen Bilimleri’nden de yine 40 soru. (Fizik-Kimya-Biyoloji)
 5. Öğrenciler seçtikleri alana bağlı olarak ikişer test çözecek. Mesela eğer sözel bölüm öğrencisiyse Türk Dili Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testleriyle muhatap olacak. Sayısal tercih edenlerin Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözmeleri gerekirken, Eşit Ağırlıkçılar ise hem Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 hem de matematik sorularıyla yükümlü kılınacaktır.

2024 YKS Değişecek mi? Nasıl Olacak?

Önümüzdeki yıl itibariyle şu anki sistemde birtakım değişiklikler yapılacağı çoktandır öğrenci gündemini meşgul ediyor. Seçim sonrasında Eski MEB bakanı Mahmut Özer'in yerine Yusuf Tekin’in gelmiş olması, YKS ve LGS başta olmak üzere pek çok alanda gerçekleşecek değişim sürecini hızlandırıcı bir faktör olarak görülüyor.

Nitekim kendisinin yaptığı şu açıklamalar da meydana gelecek yeniliklere ilişkin önemli bir sinyal olarak yorumlanıyor:

‘’Artık daha modern bir ortaöğretim tasarımı benimsemeyi hedefliyoruz. Tabii ki buna uygun revizyonlar yapmak da orta vadeli planlarımız içerisinde var. Sınav sistemini değiştirmek de inovasyon odaklı vizyonumuzun gereği olarak atacağımız adımlardan biri olabilir.’’

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi 2024 YKS edinebilir ve yeni sınav sistemine ilişkin değerlendirmelere yakından bakabilirsiniz.

Güncel 2024 YKS konuları nasıl olacak? Sorusuna en doğru cevabı veren İlerlet.com üzerinden sınav süreci boyunca ihtiyaç duyacağınız tüm yazılı ve dijital kaynaklara tek tıkla erişebilirsiniz.

Öyleyse konuları ezberlemek değil zihninize işlemek, kendinizi zorlayarak değil keyif alarak öğrenmek, aranızın kötü olduğu derslerle yıldızınızı barıştırmak için siz de bize katılın! Gözünüzde büyüyen YKS konuları 2024 yılındaki sınavda size çocuk oyuncağı gibi gelsin!