TYT AYT başvuru tarihi 2024 yılında ne zaman? Sorusu daha şimdiden aklınızı kurcalıyor olabilir. İyi bir üniversite eğitimi için hayati öneme sahip YKS’ye çalışmak için ne kadar erken davranırsanız tabii ki o kadar iyidir.

Bu süreçte başvuru tarihi, sınav şekli ve içeriği gibi konuların tüm detaylarına da vakıf olmanız gerekir. O zaman gelecek yıl yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkındaki ilk ayrıntıları öğrenmeye ne dersiniz?

TYT AYT Başvuru 2024 Ne Zaman?

Bilindiği üzere YKS sınavı, TYT ve AYT şeklinde iki temel aşamadan oluşuyor. TYT kısaltması ‘Temel Yeterlilik Testi’ manasına gelirken AYT de ‘Alan Yeterlilik Testi’ demek oluyor. AYT’ye katılabilmek için sınavın ilk oturumu olan TYT’ye girmek mecburi tutuluyor.

Ne var ki 2024 TYT AYT başvuru tarihi henüz belli olmadı. Ancak Mart ayının ilk haftasında veya ikinci haftası itibariyle başlayabileceği tahmin ediliyor.

2023 YKS başvuruları 8 Mart günü alınmaya başlanmış ve bu süreç 2 hafta boyunca devam etmişti. 23 Mart’ta biten başvuru süresinin ardından geç başvurular başladı. Vaktinde başvuru yapamayan adaylar 27 Mart-3 Nisan tarihleri arasında başvurularını gerçekleştirdi.

Başvuruların önümüzdeki yıl hangi tarihler arasında alınacağını henüz bilmiyoruz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bununla ilgili duyuru Mart ayında yapılacaktır diye tahmin ediyoruz.

Bu hususta geniş bilgi için 2024 YKS ne zaman Adlı yazımıza bakabilirsiniz.

TYT ve AYT Başvurusu Ayrı Ayrı Yapılabilir mi?

İki oturuma da katılacaksanız eş zamanlı olarak başvuru yapmak durumundasınız. Zira bunlar birbirinden bağımsız iki farklı sınav değil. TYT YKS’nin birinci, AYT ise ikinci oturumu.

Onun için sınav başvurusu iki oturumu kapsayacak şekilde beraber yapılıyor.

Yani TYT ve AYT başvuru tarihleri 2024 itibariyle de her yıl olduğu gibi aynı zamana denk geliyor. Sınavın farklı oturumları için ayrı ayrı ücret yatırmak gerekiyor.

AYT’ye girmek zorunlu olmadığı için sadece TYT ücretini yatırarak başvuru yapmanız da mümkün. İki yıllık ön lisans bölümlerinden birine yerleşmek istiyorsanız yalnız TYT sizin için yeterli. Fakat 4 yıllık bir lisans programı okumayı düşünüyorsanız AYT’ye de girmeniz gerektiğini unutmayın.

2024 TYT ve AYT Başvuru Ücreti Ne Kadar? Kaç TL?

Her bir oturum için bu yılki ücret 115 TL şeklindeydi. Dolayısıyla yalnızca TYT’ye başvuracak adaylar 115 TL, TYT ve AYT’nin her ikisine de girecek olanlar 230 TL ödedi.

TYT, AYT ve YDT’ye girecek öğrencilerden ise 345 TL tahsil edildi. Geç başvuru ücretiyse %50 artırımla oturum başı 172,5 liraydı.

Önümüzdeki yıl itibariyle YKS başvuru ücretinin yine aynı olacağını düşünüyoruz. Bu arada başvuru ücretinizi ÖSYM sistemindeki E-Ödemeler kısmından ya da anlaşmalı bankalar vasıtasıyla yapabilirsiniz.

TYT AYT Başvuru Sayısı Kaç?

Gelecek sene sınava kaç kişinin katılacağı ile ilgili bir öngörüde bulunabilmek için geçmiş yılların istatistiklerini hatırlamak gerekiyor:

  • 2022 yılında YKS'ye 3 milyon 243 bin 425 kişinin başvuruda bulunduğu belirtildi.
  • 2023 TYT için 3 milyon 527 bin 463 aday başvurdu.
  • AYT’ye ise 2 milyon 573 bin 136 öğrenci başvuru yaptı.

2024 TYT AYT başvuru tarihi geldiğinde yeni rakamlar ne olacak? Şimdilik bilinmiyor. Temennimiz, katılımın yine yüksek olması yönünde…

2024 TYT AYT Başvurusu Nereden Yapılır?

İsterseniz ÖSYM merkezlerinden birini tercih ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Bunların neler olduğu ÖSYM'nin yayınlayacağı Başvuru Merkezleri kılavuzundan yazar.

Öte yandan dilerseniz https://ais.osym.gov.tr veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması üzerinden de sınava müracaat edebilirsiniz.

2024 TYT ve AYT’ye Nasıl Başvuru Yapılır? Adım Adım TYT AYT Başvurusu 2024

Öncelikle ÖSYM tarafından yayınlayacağı başvuru kılavuzunu dikkatlice incelemeniz ve talimatlara uygun hareket etmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Aday İşlemleri Sistemi’nde geçerliliği devam eden, güncel eğitim bilginiz ve fotoğrafınız bulunuyorsa süreci online olarak tamamlayabilirsiniz.

Eğer eğitim bilginiz geçerli olmasına rağmen güncel fotoğrafınız mevcut değilse kaydınızı yine de başvuru merkezine gitmeden, internet üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün. Bunlardan hiçbiri yoksa başvuru merkezini ziyaret ederek kayıt yaptırabilirsiniz.

2024 TYT AYT Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

YKS için harcadığınız zaman ve emeğin boşa gitmemesi, başvurunuzun geçersiz sayılmaması adına bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Onları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Formda sizden istenenleri doğru ve eksiksiz yazın.
  2. Bilgilerinizden hiçbirini kısaltmayın ve olduğu gibi girin. (Sağlık -varsa- engel durumu bilgileri, eğitim bilgisi, sınava ilişkin bilgiler vb.)
  3. İletişim bilgilerinizin güncelliğinden emin olun.
  4. İmza kısmına gerçek imzanızı atın.
  5. Formu doldurduktan sonra yönergelerle karşılaştırarak her şeyin tamam olduğunu doğrulayın.

Lise son sınıfa başlayacaksanız; sizin için TYT AYT başvuru tarihi 2024 yılının en önemli zaman dilimlerinden biri olacak, farkındayız. Öyleyse önünüzdeki bu 1 yılı en iyi şekilde değerlendirmek adına hemen size özel, sistemli ve etkili bir çalışma programıyla işe koyulmakta gecikmeyin!

TYT AYT başvuru tarihi 2024, YKS başvuru tarihi 2024 TYT AYT, 2024 TYT AYT başvuru tarihi, YKS TYT AYT başvuru tarihi 2024, TYT AYT son başvuru tarihi nedir?

Şimdi İlerlet.com ailesinin bir parçası olun ve dijital eğitimin zengin, özgür ve renkli dünyasına bizimle katılın! YKS online eğitim seçenekleriyle sınava hazırlık sürecinizi kolaylaştırırken, başarı düzeyinizi artırarak rakiplerinizin işini zorlaştırın!