Öğrenci koçluğu amacı nedir? Öğrenci koçluğu avantajları nelerdir? Öğrenci koçluğu neden önemli?

Eğitim sektöründe büyük bir öneme sahip olan bu sorular, başarıya etkili ve kestirme yoldan ulaşmak isteyenlere hitap ediyor.

Zira eğitim koçluğu, öğrencilerin akademik hayatını şekillendirmesinde büyük rol üstleniyor. Kişilerin kendi potansiyelini keşfetmesine yardımcı olan eğitim koçları, onların özgüven kazanmasına ve hedeflerini belirlemesine öncülük ediyor.

Öğrenci Koçluğu Amacı Nedir?

Öğrenci koçluğunun temel amacı, kişilerin kendi potansiyelini tanımasını sağlamak ve içlerinde gizli olan bu potansiyeli en iyi şekilde kullanmalarına yardım etmektir. ‘Akademik yol arkadaşlığı’ olarak da tanımlayabileceğimiz bu koçluk modeli, öğrencilerin kişisel gelişimine de katkı sağlar.

Kişilerin içsel motivasyonunu artıran öğrenci koçları; onların engelleri aşmasına, hedeflerini gerçekleştirmesine destek olur.

Öğrenci Koçluğu Avantajları Nelerdir?

Öğrencilerin; ‘neye ihtiyacım var? Ne istiyorum? Hedefim ne?’ gibi sorulara cevap bulmasını kolaylaştıran öğrenci koçları, öğrenim sürecinin daha verimli ve kolay geçmesinde önemli bir paya sahiptir.

Hem örgün hem de online eğitim öğrencileri için hizmet sunan koçlar, büyük başarıları sağlam bir zemin üzerine temellendirerek kişilerin hedeflerine emin adımlarla ulaşmasını destekler.

Şüphesiz ki eğitim sürecinde her ânın ayrı bir önemi vardır ve boşa geçen tek bir dakika bile, öğrenciler için kayıp demektir.

Üstelik ebeveynlerin ve öğretmenlerin kuralcı tutumları öğrenciler tarafından genellikle baskı olarak algılandığı için bu da motivasyonu düşürerek çalışma isteğini azaltmakta, gereksiz vakit kaybını daha da artırmaktadır. Bu durumda olan öğrenciler hedeflerinin gerisinde kalmakta, rakipleri hızla yol alırken onlar bulunduğu yerde saymaktadır.

İşte öğrenci koçluğu amacı bu noktada tezâhür ederek kişileri, sözünü ettiğimiz olumsuzlukların içerisinden çekip alır. Her yaştan öğrencinin eğitim süreçlerine yönelik olarak gerçekleştirilebilen bu koçluk hizmeti, öğrencinin akademik faaliyetlerini düzenleme ve destekleme üzerine kuruludur.

Öğrenme, odaklanma ve konsantrasyon, dikkat, bilgiyi kullanma gibi süreçler, profesyonel bir koç tarafından yapılacak yönlendirmelerle daha hızlı ve pratik bir hâle gelir.

Danışanlarına akademik süreçlerdeki hata ve eksikliklerini gösteren öğrenci koçları, bunların nasıl tamamlanabileceğini de anlatır. Sınavda başarılı olma, ders programı hazırlama ve benzeri konularda izlenecek adımlar, yine öğrenci koçlarının yönlendirmesi eşliğinde planlanır.

Fakat koçlar bunu yaparken öğrenciye doğrudan akıl vermez. Bunun yerine; onun ne istediğini keşfetmesine, duygularının harekete geçmesine, ihtiyacı olan motivasyonu ve kaynakları bulmasına imkân tanır.

Öğrenci Koçu Neler Yapar? – Öğrenci Koçu Görevleri Nelerdir?

Anahatlarıyla öğrenci koçunun görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Öğrenciyi tanıyıp hedeflerini, isteklerini, ihtiyaçlarını ve tercihlerini belirlemek,
 2. Hem mevcut durum analizi hem de geleceğe yönelik bir değerlendirme yaparak, öğrenciyle ortaklaşa bir plan ve program oluşturmak,
 3. Süreç boyunca plandaki devamlılığı ve sapmaları denetlemek,
 4. Kişinin çevresi ve ailesiyle olan ilişkilerindeki sorunları gidermesi, eğitimine olumsuz etkide bulunan özel hayat problemlerini aşması için yol göstermek,
 5. Sınav ve okul başarısının takibini sağlayıp, artırılmasına ilişkin çözümler üretmek,
 6. Stres ve kaygı yönetimini gerçekleştirmek, bu duygulara neden olan durumların ortadan kaldırılması için çalışmalarda bulunmak,
 7. Kişinin özgüven ve öz disiplin kazanmasına yardım etmek,
 8. Farkındalık ve üretkenlik geliştirme ortamları meydana getirmek,
 9. Bireyin yetenek ve ilgilerini tespit edip bu çerçevede meslekî yönlendirme yapmak,
 10. Akademik gelişimin yanı sıra sosyal gelişime de katkıda bulunmak,
 11. Eğitim teknolojilerinin daha etkin kullanılması amacıyla bilgilendirmeler yapmak.

Siz de; öğrenci koçluğu amacı nedir? Öğrenci koçluğu avantajları nelerdir? Sorularına cevap olan bu içeriğimizde bahsettiğimiz tüm faydalara çocuğunuzun da kavuşmasını istiyorsanız, tercihinizi İlerlet uzmanlarından yana kullanabilirsiniz.

Böylece profesyonel eğitim koçluğu ve öğrenci danışmanlığı ile, çocuğunuzun akademik hayatına profesyonel dokunuşlarla bambaşka bir boyut kazandırabilirsiniz.