YKS örnek sorular; hem Milli Eğitim Bakanlığı’nca düzenli olarak yayınlanıyor, hem de çeşitli yayınevleri, zengin kaynak yelpazesinde bu soru tiplerine yer veriyor. Öğrencilere kılavuzluk etmek ve sınava hazırlık sürecini kolaylaştırmak için MEB’in her yıl paylaştığı YKS çalışma soruları, güncel TYT ve AYT konularını kapsıyor. İlerlet Online Eğitim Platformu üzerinden YKS, LGS eğitim paketlerini satın alarak sınava online hazırlanabilirsiniz.

Güzel bir üniversiteye gitmenin hayalini kuran öğrenciler de, bol bol örnek soru çözerek sınav başarısını artırma ve hedeflerine yaklaşma imkânı buluyor.

Word ve PDF formatında indirebileceğiniz ve çıktısını alıp kendi kendinize deneme sınavı yapmak için kullanabileceğiniz bu sorulara, İlerlet.com üyesi olarak rahatlıkla ulaşmanız mümkün.

YKS Örnek Sorular Neden Önemli?

YKS örnek sorular 2024, yardımcı kaynak olma özelliğine sahip YKS örnek çalışma soruları, birkaç yıldır MEB tarafından periyodik olarak paylaşılmaya devam ediyor. Bunlar sınavdaki sorularla benzerlik gösterdiği için, öğrencilerin nelerle karşılaşacağını bilmesi ve kendilerini bekleyen zor sorulara şimdiden hazırlıklı olması bakımından önem taşıyor.

Her yıl YKS örnek soru kitapçığı yayınlama uygulaması; pandemi dönemindeki online eğitim sürecinde yaşanmış kayıpları telâfi etmek için başlatılan destek paketiyle beraber gündemimize girmiş durumda. Tabii ki bu destek paketleri yalnız YKS sınavına yönelik örnek sorulardan oluşmuyor. Bunun yanı sıra paket içeriğinde; konulara göre tekrar testleri, etkileşimli sorular da yer alıyor.

Kitapçıklar halinde sunulan TYT ve AYT örnek sorular, konu dağılımı açısından bu oturumların formatı ile paralellik arz ediyor.

Öğrencilerin gerek bilgi düzeyini, gerekse okuma-anlama gibi zihinsel yeteneklerini geliştirmeye odaklı bu sorular, akademik becerilerin güçlendirilmesi ve öğrenilenlerin iyice pekiştirilmesi noktasında son derece mühim. Buna göre, YKS örnek soruların avantajları şu şekilde:

  1. Güncel müfredatın tüm yönlerine hakim olmayı, farklı soru yapılarıyla tanışıp bunların üstesinden daha kolay gelmeyi sağlar.
  2. Öğrencilere yeni format ve tarzlara uyum sağlamayı, sonuca ulaşmak için değişik formüller ve çözüm yollarını kullanmayı öğretir.
  3. Hızlı okuma, analitik düşünme, sebep-sonuç ilişkisi kurma ve benzeri yetenekleri artırır.
  4. Zaman yönetimi konusunda daha başarılı olmaya yardım eder.
  5. Verimlilik ve performans oranını yükseltir. Hem okul hem sınav başarısına önemli katkılarda bulunur.

2024 YKS Örnek Sorular – Güncel YKS Örnek Soru Listesi 2024:

Üniversiteye geçişin önemli bir aşaması olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı; bilindiği gibi TYT, AYT ve YDT olmak üzere 3 farklı oturumdan meydana geliyor. İlk oturum yani Temel Yeterlilik Testi’nde herkese aynı sorular yöneltilirken, ikinci oturum olan AYT’de soruların formatı öğrencilerin tercih ettiği alana göre değişiyor.

YKS çalışma soruları ve deneme sınavlarının kapsadığı dersler ise; Türk Dili ve Edebiyatı, Fen Bilimleri (Biyoloji-Kimya-Fizik), Felsefe Grubu, Coğrafya, Tarih ve Matematik şeklinde çeşitleniyor. Mini deneme sınavı niteliği taşıyan örnek soru çeşitleri, öğrencilere kendini test etme ve geliştirilmesi gereken yönlerini belirleme fırsatı tanıyor.

Tüm YKS örnek sorular 2024 yılında da, her zaman olduğu gibi İlerlet.com platformu üzerinden kolayca erişilebilir durumda.

Zira geniş bir kaynak arşivi olan İlerlet; soru bankaları, deneme sınavları, çıkmış sorular ve daha fazlası ile öğrencilerin sınava hazırlanma sürecinde hiçbir eksiklik bırakmıyor.

O zaman siz de; hemen İlerlet ailesinin bir üyesi olabilir, 2024 YKS örnek soru listesi ve onlarca deneme sınavı ile başarı seviyenizi her geçen gün yukarı taşıyabilirsiniz.

 

2024 TYT Örnek Sorular – Güncel TYT Örnek Soru Listesi:

Sınavın ilk oturumu olan TYT’ye girmek, üniversiteli olmayı isteyen her öğrenci için zorunlu tutuluyor. Heyecanla sınava hazırlanmakta olanlar ise, karşılarına gelecek sorularla ilgili fikir sahibi olmak adına örnek soruları inceliyor.

Adeta bir rehber niteliği taşıyan bu sorular; ÖSYM’nin kullandığı kalıpları, dil ve üslûbu etraflıca analiz etme olanağı veriyor. Adayların sınava daha donanımlı hazırlanmasında büyük pay sahibi olan TYT örnek soru listesi 2024 itibariyle de İlerlet.com üzerinden tüm öğrencilerin erişimine açık olacak.

Siz de; YKS örnek sorular ve cevapları için İlerlet.com bünyesine katılabilir, ayrıca deneme sınavları ve YKS online eğitim paketlerimizden de yararlanabilirsiniz.

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) için örnek sorular:

1. Türkçe:

Soru: Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "anlam" kelimesi mecaz anlamda kullanılmıştır?

A) Annem, dün gece çok güzel bir rüya görmüş.

B) Şiirlerde anlamı bulmak için dikkatli okumalısınız.

C) Bu romanın anlamı oldukça derindir.

D) Bugün hava çok anlamlı görünüyor.

2. Matematik:

Soru: x² - 4x + 4 ifadesini çarpanlarına ayırınız.

A) (x - 2)²

B) (x - 1)²

C) (x + 2)²

D) (x + 1)²

3. Fen Bilimleri:

Soru: Hangi element periyodik tabloda "O" sembolü ile gösterilir?

A) Oksijen

B) Hidrojen

C) Karbon

D) Azot

4. Sosyal Bilimler:

Soru: Aşağıdaki Türk devletlerinden hangisi Orta Asya'da kurulmuştur?

A) Selçuklu Devleti

B) Osmanlı Devleti

C) Anadolu Selçuklu Devleti

D) Gazneli Devleti

Bu örnek sorular, YKS sınavının dört temel alanını kapsamaktadır.

2024 AYT Örnek Sorular – Güncel AYT Örnek Soru Listesi:

YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi, 180 dakika ve 160 sorudan meydana geliyor. Güncel AYT örnek sorular ise; Geometri, Matematik, Din, Felsefe, Coğrafya, Tarih, Edebiyat, Kimya, Biyoloji ve Fizik derslerini kapsıyor.

Soru formatlarına daha iyi aşina olmayı mümkün kılan YKS TYT AYT örnek sorular, öğrencilerin çözüm tekniklerini geliştirmesine de ciddi katkı sağlıyor. İlerlet.com bünyesinde kendine yer bulan ve hem online olarak, hem de bilgisayara indirerek çözebileceğiniz AYT örnek soru listesi, sadece bir tıkla parmaklarınızın ucunda!