TYT Coğrafya soru dağılımı nasıldır? YKS adaylarının gündemini meşgul eden bu sorular, sınav için verimli ve sistemli bir çalışma programı oluşturabilmek noktasında büyük önem taşıyor. Temel Yeterlilik Testi’nin Sosyal Bilimler kısmında 5 adet Coğrafya sorusu bulunmakta olup; toplam 120 soru içindeki oranı az olmasına rağmen, bu derse de yeteri kadar çalışmayı ihmâl etmemek gerekiyor.

Yıllara Göre TYT Coğrafya Soru Dağılımı:

TYT derslerinde hangi yıl hangi konudan kaç adet soru çıktığını öğrenmek, adayların nelere daha fazla ağırlık cvermesi gerektiğini kararlaştırmasına yardımcı oluyor. Bu doğrultuda kişiler; soru dağılım tablolarını inceleyerek, ÖSYM’nin genelde hangi konulara yoğunlaştığını daha net görebiliyor.

İçeriğimizin konusu olan TYT Coğrafya soru dağılımı da önemle üzerinde durulması gereken hususlardan birini oluşturuyor.

En önemli ve daha az önemli konuları birbirinden kolayca ayırt etmenize yardımcı olacak, çalışma programı hazırlarken işinizi kolaylaştıracak yıllara göre TYT Coğrafya soru dağılımı tablosu aşağıda yer alıyor:

SORU DAĞILIMI

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

SORU SAYISI

5

5

5

5

5

 5

12

12

12

Doğa ve İnsan

1

1

1

1

Dünya’nın Şekli ve Hareketleri

1

1

Coğrafi Konum

1

1

Harita Bilgisi

1

1

1

1

1

Atmosfer ve Sıcaklık

1

1

İklim Bilgisi

1

1

1

1

1

3

2

1

iç ve Dış Kuvvetler

1

1

1

1

1

2

Nüfus ve Yerleşme

2

1

1

2

1

2

3

2

Türkiye’nin Yer Şekilleri

1

Ekonomik Faaliyetler

1

1

1

Bölgeler

1

1

1

2

1

Uluslararası Ulaşım Hatları

1

1

Doğal Afetler

1

1

1

1

1

1

1

 

TYT Coğrafya’da En Çok Çıkan Konular Hangileri?

Soru dağılımlarını incelediğimiz zaman görüyoruz ki, TYT Coğrafya en çok çıkan konular şöyle:

  1. Dünyanın Şekli ve Hareketleri,
  2. İklim Tipleri,
  3. Doğa ve İnsan,
  4. Doğal Âfetler,
  5. Nüfus ve Yerleşme.

2024 TYT Coğrafya Konu Dağılımı:

Bu yıl TYT Coğrafya’da hangi konulardan sorumlu olacağınızı bilirseniz, hiçbirini atlamadan kapsamlı ve istikrarlı bir çalışma programı oluşturmanızın daha kolay olacağı muhakkak. 2023 yılında adaylar TYT ve AYT’de 2. Dönem konularından muaf tutulmuşken, 2024 yılında böyle bir uygulama yapılmayacağını ve tüm konulardan soru gelebileceğini hatırlatmakta yarar var.

Bu çerçevede; son müfredata göre TYT Coğrafya’nın kapsamına nelerin dâhil olduğunu ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için, aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz:

TYT Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır? – TYT Coğrafya Nasıl Çalışılır?

Her şeyden önce TYT Coğrafya netlerini artırmanın yolu, kişinin kendisine uygun çalışma yöntemini belirlemesinden ve aksatmadan uygulayabileceği bir ders programı hazırlamasından geçiyor.

Bu noktada konuların öncelik sırasına göre dizilmesi, sınavda çıkma olasılığı en yüksek olan veya en çok zorlandığınız konuların daha ön planda olması son derece önemli.

Harita üzerinde ülkelerin konumlarına ve stratejik önemlerine dikkat edilmeli! Ayrıca;Güncel olaylar ve Doğal afetler takip edilmeli!

Öte yandan Coğrafya sözel bir ders olduğu için, düşünceyi geliştirme yolları ve ezber yapma teknikleri bu noktada büyük bir yer tutuyor. Bunun yanı sıra öğrencilere düşen bir başka görev ise; kendisini yalnız ders kitabıyla sınırlamaktan kaçınarak, değişik kaynaklara da şans tanıması.

Zira kişinin; seviyesine uygun soru bankaları ve deneme sınavları çözmesi, konu anlatım videoları ve kitaplarından yararlanması, farklı bakış açıları kazanmaya ve değişik soru tipleriyle daha kolay başa çıkmaya imkân veriyor.

Not alarak çalışmak, örnek ve çıkmış soruları incelemek, haritalardan yararlanmak da, yoğun TYT Coğrafya konu dağılımı için pratik yöntemlerden bazıları.

Tüm bunları hem zamanında, hem eğlenerek, hem de etkili yöntemlerle gerçekleştirmek ise, İlerlet.com platformu sayesinde çok kolay! Öğrencilerin tam donanımlı bir YKS hazırlık süreci geçirmesini hedefleyen İlerlet, tüm derslere olduğu gibi Coğrafya dersine de efektif çalışma fırsatı sunuyor.

Konu anlatım videolarından geniş soru havuzuna, deneme sınavlarından basılı yayınlara kadar ihtiyacınız olan ne varsa, İlerlet bünyesinde bir araya geliyor.

Öyleyse; TYT Coğrafya soru dağılımı ve konu listesini baz alarak bu derse çalışma programınıza doğru bir şekilde yer vermek, gereksiz ayrıntılarda boğulmadan asıl noktalara odaklanıp zamandan kazanmak istiyorsanız, profesyonel destek için uzman eğitimcilerimizden yardım alabilirsiniz.