TYT Kimya soru dağılımı nasıl olacak? YKS sınavına hazırlanan tüm öğrencilerin gündeminde yer bulan bu soruların yanıtı, iyi bir derece yapma arzusunda olan öğrenciler için merak konusu oluyor. Kimya; Fen Bilimleri alanını meydana getiren mühim derslerden biri olduğu ve her üniversite adayının TYT oturumuna katılması mecburi tutulduğu için, yukarıda sıraladığımız soruların cevabını bilmeye önem vermek gerekiyor. TYT konuları hakkında daha detyalı bilgi edinebilirsiniz. İlerlet Dijital Eğitim Platformu üzerinden sınava daha iyi hazırlanmanız için online eğitim paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Güncel 2024 TYT Kimya Soru Dağılımı Nasıl Olacak?

Bu sorunun cevabı şimdilik belli olmayıp, sınavla ilgili detaylar 2024 yılının başından itibaren netleşmeye başlayacak. Fakat önceki senelere ait YKS çıkmış sorular ve bunların referans alınmasıyla hazırlanan YKS örnek sorular incelendiğinde, TYT Kimya soru dağılımı 2024 yılında şöyle olabilir diye genel bir tahminde bulunmak mümkün.

Buna göre; 2024 YKS sınavının ilk oturumunda, şu konulardan en az bir veya ikişer tane soru çıkabileceğini söyleyebiliriz:

 1. Kimyasal Hesaplamalar.
 2. Asitler, Bazlar ve Tuzlar.
 3. Kimya’’nın Temel Kanunları.
 4. Maddenin Halleri.
 5. Kimyasal Türler Arası Etkileşimler.
 6. Periyodik Sistem.
 7. Atom ve Yapısı.

Özellikle; Periyodik Sistem ile Atom ve Yapısı, sınava hazırlanırken üzerinde daha çok durulması gereken konulardır. Çünkü geçmiş yılların TYT Kimya soru dağılımları göz önüne alındığında, bu konulardan daha çok soru çıktığını görmekteyiz.

Yıllara Göre TYT Kimya Soru Dağılımı Nasıl?

Sınava daha doğru bir çalışma sistemiyle hazırlanmak, hangi konulara ağırlık vermeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak için, yıllara göre TYT Kimya soru dağılımı tablosu verilerini dikkate almalısınız. Bu sayede çalışma planınızı ÖSYM’nin yoğunlaştığı konuları daha fazla içerecek şekilde revize edebilirsiniz.

Buna göre, 2018-2023 arası TYT Kimya konulara göre soru dağılımı aşağıdaki gibidir:

 

Konu Alanı

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Kimya Bilimi

1

1

1

1

1

1

Atom ve Yapısı

2

2

2

2

2

2

Periyodik Sistem

2

2

2

2

2

2

Kimyasal Türler Arası Etkileşimler

1

1

1

1

1

1

Maddenin Halleri

1

1

1

1

1

1

Kimya’’nın Temel Kanunları

1

1

1

1

1

1

Asitler, Bazlar ve Tuzlar

1

1

1

1

1

1

Kimyasal Hesaplamalar

1

1

1

1

1

1

 

TYT’de Kimya’dan Kaç Soru Var? - TYT’de Kimya’dan Kaç Soru Çıkacak?

YKS’nin birinci oturumu olan TYT, 120 sorudan meydana gelir. Bunlardan 20’si Fen Bilimleri Testi’ne aittir. Bu testte 7 adet Kimya sorusu mevcuttur.

TYT Kimya Soruları Hangi Konulardan Çıkacak?

ÖSYM tarafından yayınlanmış kılavuzları takip etmek ve geçmiş yıllarda çıkmış soruları incelemek, sınav formatını daha iyi anlamanızı sağlar ve hangi konular üzerinde yoğunlaşacağınız hakkında sağlıklı bir fikre varmanızı mümkün kılar.

Güncel TYT Kimya soru dağılımı tablosunu incelerken bu konularla ilgili en çok nerelere çalışmanız gerektiği de aklınıza takılmış olabilir. Şunlar, TYT’de en çok çıkan konulardır:

 • Periyodik Cetvel: Elementlerin periyodik tablodaki özellikleri ve sıralaması.
 • Atom ve Yapısı: nötronlar, protonlar, elektronlar (Atomun temel yapı taşları).
 • Kimyasal Hesaplamalar ve Tepkiler: mol kavramı, Denklem kurma, çözelti hazırlama.
 • Hidrokarbonlar: Alkenler, alkanlar, alkoller vb. organik bileşikler.
 • Kimyasal Türler Arası Etkileşimler: Çözünürlük kuralları, kovalent ve iyonik bağlar.

TYT Kimya’ya Nasıl Çalışılır? - TYT Kimya Çalışma Taktikleri

Sözelci, sayısalcı veya eşit ağırlıkçı olduğu fark etmeden her öğrenci, tüm TYT konularından sorumlu tutulacaktır. Tabii ki Fen Bilimleri de buna dâhildir.

O nedenle Kimya dersine de öteki TYT konuları gibi önem vermek şarttır. Diğer taraftan; nasıl ki TYT Matematik konuları başarı sıralamasının yükselmesinde mühim bir yer tutuyor, aynı şeyi Fen Bilimleri alanına giren dersler için de söylemek mümkündür.

Bundan dolayı TYT Kimya’ya çalışma taktikleri hakkında bilgi edinmeniz, rakipleriniz arasından sıyrılmanız noktasında son derece etkili olacaktır.

Bu konuyla ilgili her şeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

2024 TYT Kimya soru dağılımı nasıl? Güncel TYT Kimya soru dağılımı yayınlandı mı? Yıllara göre TYT Kimya soru dağılımı nasıldı?

Bu gibi soru işaretlerini açıklığa kavuşturduk. Yine de aklınıza takılan konular varsa ve henüz İlerlet.com üyesi değilseniz hemen aramızda yerinizi alabilir, YKS koçluk ve TYT dershane hizmetlerimizden yararlanmaya başlayabilirsiniz.