2024 YKS nasıl olacak? 2024 YKS değişecek mi? sorusunun cevabı uzun süredir tartışılıyor. Sistemde bazı değişikliklere gidileceği ve yeni sisteme uygun ilk YKS sınavının 2024 itibariyle yapılacağı geçtiğimiz yıllardan beri konuşuluyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Türkiye'deki üniversiteye giriş sisteminin önemli bir parçasıdır. Sınavın içeriği, yapılandırması ve uygulama detayları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) kurumu tarafından belirlenmektedir.

2024 YKS Nedir?

YKS nedir? 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Türkiye'deki üniversiteye giriş sisteminin temel sınavlarından biridir. 2024 YKS hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibi olabilir:

Sınav Yapısı: 2024 YKS, üç oturumdan oluşur: TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT (Alan Yeterlilik Testleri) ve YDT (Yabancı Dil Testi). TYT ve AYT sınavları, her iki oturumda da belirli soru türlerini içerirken, YDT sadece belirli bir yabancı dilin sınavıdır.

TYT (Temel Yeterlilik Testi): Matematik, Türkçe, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri olmak üzere dört bölümden oluşur. Bu testte öğrencilerin genel yetenekleri ve temel bilgi düzeyleri ölçülür.

AYT (Alan Yeterlilik Testleri): Bu test, öğrencilerin seçtikleri alanlara yönelik derinlemesine bilgi ve yeteneklerini ölçer. AYT, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri olmak üzere dört bölümden oluşur.

YDT (Yabancı Dil Testi): Öğrencilerin yabancı dil bilgisini ölçmek için uygulanan bir testtir. Genellikle İngilizce, Almanca veya Fransızca gibi yaygın olarak bilinen dillerden birinde yapılır.

Sınav Takvimi: 2024 YKS'nin tam tarihleri ve başvuru süreleri ilgili kurumlar tarafından belirlenecek ve resmi olarak duyurulacaktır. Bu bilgileri YÖK ve ÖSYM'nin resmi web siteleri takip ederek öğrenebilirsiniz.

Eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama, liselerde yapılacak yeniliklere ışık tutmuştu. Buna göre; ders sayısının azaltılacağı, ortak olanlar haricindeki derslerin öğrenciler tarafından isteğe bağlı olarak açıklanabileceği duyurulmuştu. Ayrıca eski MEB Bakanı Selçuk, ortaöğretim tasarımıyla örtüşen farklı bir yükseköğretim sınavı için çalışmalar yürütüldüğünü ve bu modeldeki ilk sınavın 2024 yılında gerçekleştirileceğini belirtmişti. 2024 YKS yeni sistem ile sınava İlerlet Online Dijital Eğitim Platformu ile hazırlanın.

Peki, gelinen noktada son durum ne? YKS 2024 nasıl olacak? İşte güncel bilgiler ve tahminler…

Sınav Sistemi Değişecek Mi?

Sınav sistemi değişecek mi? 2019 yılında dönemim Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen 'Lisede ne yaptık' temalı Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı'nda, eğitim sisteminde yapılan değişikliklerle ilgili bilgi paylaştı. 2024 YKS konuları nasıl olacak? Bakan Selçuk'un konuşmasından bazı önemli noktalar şunlardı:

 • Ortaöğretimde yapılan değişikliklerle öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine daha uygun bir eğitim alması hedeflenmektedir.
 • Meslek liselerinin güçlendirilmesi ve nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine önem verilmektedir.
 • Yeni ders müfredatları ile öğrencilerin pratik becerilerini geliştirecek, problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini destekleyecek dersler sunulacaktır.
 • Teknolojik gelişmelere uyum sağlamak amacıyla STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) alanında yeni programlar ve dersler oluşturulacaktır.
 • Sınav sisteminde değişiklikler yapılarak öğrencilerin çok yönlü değerlendirilmesi sağlanacak ve sınav stresinin azaltılması hedeflenecektir.
 • Öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik destek programları ve eğitimler düzenlenecektir.

Sınav sistemi değişikliklerle birlikte ortaöğretim düzeyindeki eğitimin kalitesi ve öğrencilerin geleceğe hazırlanma süreci geliştirilmeye çalışılmaktadır. 2019 yılında dönemim Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sınav sistemi değişliği için 2024 yılını işaret etmişti. 

YKS Kalkacak mı?

YKS kalkıyor mu? YKS sınavının kalkacağı konusunda birçok siyasilerden açıklama gelse de bu konudaki nihai kararı OSYM ve Milli Eğitim Bakanı tarafından verileceği için şuan için bir açıklama yapılmamıştır. YKS kalkacak mı? 2020 yılında sınavsız üniversite geleceği konusunda dönemin Milli Eğitim Bakanı açıklama yapmıştı. Üniversite sınavında baraj kalktığı için pratikte bu karar 2024 YKS sınavının bir nevi kalkacağına işaret etmektedir.

2024 YKS Değişecek mi?

2024 üniversite sınavı değişecek mi? Müfredat içeriği ve eğitim yöntemleri değiştikçe sınav sistemleri de buna paralel olarak değişikliğe uğruyor. Bu konuda ise akla gelen sorulardan biri, ‘2024 YKS değişecek mi?’ oluyor.

Görevini şu an Mahmut Özer’in devraldığı eski Milli Eğitim Bakanlarından Ziya Selçuk, konuyla ilgili önemli tespitlerde bulunmuştu. Selçuk’un konuşmasında ön plana çıkan bazı satır başları şu şekildeydi:

‘’Modern bir ortaöğretim tasarımına göre hareket etmeyi, sınav sisteminde buna göre revizyonlar yapmayı planlıyoruz. Tabii ki ortaöğretim tasarımı yalnızca bir ders çizelgesi olarak görülemez. Bu; aynı zamanda ülkemizin ekonomi, sosyal hayat ve gelecek projelerinden biri.

2023 ve sonrası için üzerinde çalışılan eğitim vizyonu Türkiye’nin –bütün bileşenleriyle- eğitim sistemini, tüm alt sistemleri kapsıyor. Hepsi birbiriyle ilişkili olarak ele alınıyor.

Dolayısıyla ortaöğretim tasarımından bahsederken pek çok proje sözünü ettiğimiz vizyonun bir parçası durumunda. Örneğin; tasarım beceri atölyeleri, okul profili değerlendirme, portfolyo, e-rehberlik gibi.

Sınav sisteminin değiştirilmesi de bu vizyonun başka bir parçasını oluşturuyor. Tabii ki burada ani bir değişiklikten bahsetmiyoruz. Çalışmalar, yapılacak değişikliklerin yeri, zemini, zamanı dikkate alınarak gerçekleştiriliyor. 

Biz yeni sistem planlamasını; sınavın baskısını azaltma, sınavı amaç olmaktan çıkarıp araç hâline getirme hedefiyle yapıyoruz. Gayemiz sınavın asıl mahiyetine bürünmesini ve öğrenciler için yoğun bir stres unsuru olmaktan uzaklaşmasını sağlamak.

Bu işin büyük finansal yatırım beklediğini ve zamana ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Yükseköğretim Kurulu ile görüşmelerimize de bir yandan devam ediyoruz.

Yeni başlayacak sistemin ilk sınavı 2024 yılına denk gelecek.’’

Bu açıklamalardan hareketle diyebiliriz ki; önemli değişikliklerin yapılması yıllardır planlanan bir şey. Fakat 2024 YKS nasıl olacak? sorusunun yanıtı henüz tam olarak netlik kazanmış değil. YKS sistemi değişecek mi sorusuna ileriki zamanlarda yeniden açıklık getireceğiz.

2024 YKS Zor Mu Olacak?

2024 YKS zor mu olacak? 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında henüz detaylı bir bilgi verilmemiştir. Ancak 2024 yılı YKS sınavının zor ya da kolay olacağı sınav sistemi eklenecek yeni müfredata göre değişiklik gösterebilir. YKS sınavına giren öğrenci sayısı artacağı için 2024 YKS sınavının daha zor olabileceği düşünülüyor. Bu nedenle sınav sorularının seçiciliği artabilir ve soruların biraz daha zor olabileceği söylenmektedir.

2024 YKS Kaç Kişi Girecek?

2024 yks kaç kişi girecek? Her yıl sınava başvuran ve tercih yapan öğrencilerin sayısı, adayların yüzdelik olarak katılım oranı gibi konularla ilgili istatistikler paylaşılıyor. Geçtiğimiz senelerde yapılan YKS sınavlarına ilişkin bu verilere bakarak, 2024 YKS’ye kaç kişi girecek? sorusuna tahmini bir cevap vermek mümkün.

Şöyle ki;

2022 İstatistikleri:

 • 2022 YKS'ye 3 milyon 234 bin 318 kişi başvurdu.
 • Bunlardan 3 milyon 8 bin 287 kişi sınavın ilk oturumu olan TYT (Temel Yeterlilik Testi) aşamasına katılım sağladı.
 • AYT yani Alan Yeterlilik Testi'ne ise 2 milyon 56 bin 466 aday başvuruda bulundu.
 • Bunların 1 milyon 852 bin 678'i sınava katıldı. 203 bin 788 kişi sınava girmedi.
 • YDT yani Yabancı Dil Testi'ne başvuran 168 bin 418 kişiden de 132 bin 485 aday sınava katılırken, 35 bin 933 aday sınava girmedi.
 • TYT'ye başvuranların %93'ü, AYT oturumuna başvuran adayların %90'ı, YDT'ye başvuran adayların %78'inin oturumlara katıldı.
 • Sınava başvuran aday sayısı 2022 yılında 2021 yılına kıyasla 641.928 kişi arttı. Kontenjanlarda ise 203.570 artış gözlemlendi.

2023 İstatistikleri:

Bu yıl YKS için âdeta rekor bir başvuru sayısına ulaşıldı.

17-18 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleşecek olan YKS sınavına 3 milyon 498 bin 18 kişinin başvurduğu ÖSYM tarafından duyuruldu.

İstatistikler ise şöyle:

 • YKS'nin 1'inci oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı'na (TYT) girecek üniversite adayı sayısı 3 milyon 498 bin 18.
 • 2'nci oturuma yani Alan Yeterlilik Sınavı'na başvuran aday sayısı 2 milyon 556 bin 350.
 • Üçüncü oturum olan Yabancı Dil Testi'ne 335 bin 786 aday başvuruda bulundu.
 • Görüldüğü gibi YKS’ye başvuran aday sayısı 2022 yılına göre 263 bin 700 artmıştır.
 • Bu doğrultuda kontenjan sayısının da artış göstereceğini bekleyebiliriz.

2024 YKS kaç kişi girecek? sorusuna ise bu bilgiler ışığında 2023 YKS’den daha fazla kişinin katılım sağlayacağını tahmin ediyoruz.

2024 YKS Yeni Sistem

Yeni lise sisteminin üniversite sınav sistemini de değiştireceği eski MEB başkanı Ziya Selçuk tarafından dile getirilmişti. Bu yeni sistemle okuyacak kişilerin; 2018-2019 öğretim yılı itibariyle yedinci sınıfta öğrenim görenler olduğu ifade edilmişti. Ayrıca, '2019 LGS'ye girecek olanlardan da hazırlık sınıfı bulunan okullara yerleşenler yeni sisteme dâhil olacak.' denilmişti.

Yani liseye 2020 senesinde başlamış öğrenciler 2024 yılında yeni bir üniversite sınavıyla karşılaşacak ve yükseköğretim kurumlarına bu sınav sayesinde yerleşecek.

Öte yandan; konu hakkındaki açıklamalara göre, planlanmış diğer yeniliklerden bazıları şöyle:

 1. Üniversiteye geçiş yalnızca sınav ile olmayacak. ABD üniversiteleri başta olmak üzere birçok yabancı üniversitede olduğu gibi üniversiteye girişte öğrencilerin portfolyoları da etkili olacak.
 2. İngiltere sistemi baz alınacak. Bu itibarla artık öğrenciler ‘ders bazında’ sınava girecekler.
 3. Aynı zamanda üniversiteli olmak isteyen öğrencilerin okumayı hedefledikleri alana göre farklı seçmeli dersler belirlenecek.
 4. Ders sayıları düşürülecek.

2024 YKS sınavı nasıl olacak? diye merak edenlerin gündemine giren bu sistem ile ilgili her şey yerine oturmuş ve tüm ayrıntılar netlik kazanmış değil. Dolayısıyla 2024 YKS için sözü edilen değişiklikler şu an bir tahminden ibaret.

2024 YKS Sınav Sistemi Nasıl Olacak?

2024 üniversite sınavı nasıl olacak? Bilindiği gibi 6 Şubat depremleri nedeniyle YKS ve LGS sınavlarının kapsamında değişiklik yapılmış, öğrencilerin yalnız ilk dönem konularından muaf olacakları duyurulmuştu. Sınav formatında ve içeriğinde bir değişim yaşanmazsa 2024 yılındaki YKS’ye herkesin –önceki yıllarda olduğu gibi- hem birinci, hem de ikinci dönem konularıyla sorumlu tutulacağını söyleyebiliriz.

Yukarıda bazı bölümlerini aktardığımız açıklamalar eski MEB bakanı Ziya Selçuk’un 2019 yılında verdiği bir röportaja aittir. Aradan uzun süre geçmiş olmasına rağmen 2024 YKS nasıl olacak? diye düşünüldüğünde bu açıklamalar akla geldiği için paylaşmakta fayda gördük.

Hâlihazırda bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor mu? Yeni sistem modelinin son durumu ne? Bununla alâkalı farklı açıklamalar geldiğinde yazımızı güncelleyecek ve İlerlet.com ekibi olarak ilk sizin haberdar olmanızı sağlayacağız.

Sınavın nasıl bir değişim göstereceğini tahmin ediyorsunuz? YKS kaldırılmalı mı? Yerine nasıl bir sistem getirilmeli? Ya da YKS sınavında ne tür bir farklılığa gidilmeli? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Siz de; ‘benim için 2024 YKS nasıl olacak? Hayal ettiğim başarıya ulaşıp istediğim üniversiteyi kazanabilecek miyim?’ diye düşünüp duranlardan mısınız? Öyleyse şimdiden hazırlık yapmanız ve planlı bir şekilde çalışmanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur.

Bu noktada Türkiye’nin modern, güncel, zengin içerikli dijital eğitim platformu İlerlet.com’dan profesyonel destek alabilirsiniz. Böylece YKS hakkındaki yoğun endişenizi bir kenara bırakarak sınava tatlı bir heyecan, yüksek motivasyon ve özgüvenle hazırlanmanın tadını çıkarabilirsiniz.

2024 YKS Ne Zaman?

2024 YKS Ne Zaman? YKS başvuru tarihi 2024 için belli oldu mu?  2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için sınav tarihi ÖSYM tarafından 08-09 Haziran 2024 tarihleri resmi olarak açıklandı.