TYT Puanı Hesaplama

Doğru Yanlış Net
Türkçe
40 Soru
-
Sosyal Bilimler
20 Soru
-
Temel Matematik
40 Soru
-
Fen Bilimleri
20 Soru
-

Ortaöğretim Başarı Puanı

Diploma Notu
Ortaöğretim Başarı Puanı

AYT Puanı Hesaplama

Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilimler-1 Testi
Doğru Yanlış Net
Türk Dili ve Edebiyatı
24 Soru
-
Tarih-1
10 Soru
-
Coğrafya-1
6 Soru
-
Sosyal Bilimler-2 Testi
Doğru Yanlış Net
Tarih-2
11 Soru
-
Coğrafya-2
11 Soru
-
Felsefe Grubu
12 Soru
-
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi / Ek Felsefe Grubu
6 Soru
-
Matematik Testi
Doğru Yanlış Net
Matematik
40 Soru
-
Fen Bilimleri Testi
Doğru Yanlış Net
Fizik
14 Soru
-
Kimya
13 Soru
-
Biyoloji
13 Soru
-

YKS puan hesaplama nasıl yapılır? En kolay şekilde YKS puanı nasıl hesaplanır? OBP, TYT AYT puan hesaplama sonucunu etkiler mi?

Bu ve benzeri soruların cevabı, üniversite adaylarını yakından ilgilendiriyor. Deneme performansını doğru bir şekilde değerlendirmek ve sınavda nasıl bir başarı sergileyeceğini şimdiden öngörmek isteyenler, bunun için YKS puan hesaplama formülü arıyor.

Bu noktada ise hem diploma notu; hem de yanlış, doğru ve net sayıları gibi faktörler, puan hesaplamasını, bu da sıralamayı doğrudan etkiliyor.

YKS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? TYT AYT Puan Hesaplama:

YKS puan hesaplaması yapılırken her netin getirdiği puanları birbiri üzerine eklemek gerekir. TYT puanının %40’ı, AYT de alınan puanın da %60’ı toplanır. Bu şekilde ham puan elde edilmiş olur.

Bunun yanı sıra kişinin okul ortalaması 0,6 sayısıyla çarpılarak ham puan sonucuna ilave edilir. İşte bu size, yerleştirme puanınızı verir. Yerleştirme puanı en çok 60 puan eklenecek biçimde yani 560 Puan üzerinden değerlendirilir. İşte YKS tercih süreci de buna göre şekil alır.

Bu işlemi doğru gerçekleştirebilmek için, net başına kazanılan puanları da iyi bilmek gerekir. Ancak bu tablo, çoğu öğrenci için son derece kompleks bir yapıdadır ve anlaşılması zordur. Ondan dolayı en sağlıklı yol, işleminizi bir online YKS puan hesaplama robotu kullanarak gerçekleştirmenizdir. İlerlet.com bünyesinde kolaylıkla bulabileceğiniz bu hesaplama aracı sizi karmaşık verilerle uğraşma derdinden kurtaracak, girdiğiniz bilgilere göre en doğru sonucu karşınıza getirecektir.

Yapmanız gereken tek şey; diploma notunuzu, 2024 TYT ve AYT testlerindeki doğru-yanlış sayılarınızı ilgili kutucuklara girmekten ibarettir. Ardından ‘Hesapla’ butonuna tıklayarak; 2024 YKS, TYT ve AYT puanlarınızın hesaplamasını kolayca yapabilirsiniz. Eğer yeni bir hesaplama yapmak isterseniz de ‘Temizle’ düğmesini kullanarak önceki sonucu silip işleminize baştan başlayabilirsiniz.

YKS Sıralama ve Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? YKS Yerleştirme Puanı Hesaplama:

Türkiye’nin bir numaralı online eğitim ve eğitim koçluğu platformunun profesyonel yazılımcıları tarafından geliştirilen TYT AYT puan hesaplama robotu, en yeni verileri kullanarak işlem yapar. Siz doğru ve yanlış sayılarınızı yazarsınız, robotumuz ise buna göre netlerinizi hesap eder. Böylece; Dil, Eşit Ağırlık, Sözel ve Sayısal alanlarda puanlamanızın ne olduğunu başarıyla öğrenirsiniz.

Öte yandan sitemizdeki YKS puan hesaplama aracı; gireceğiniz diploma puanını dikkate alarak, yerleştirme puan türlerinizi de belirler. (Y-TYT, Y-EA, Y-SAY, Y-SÖZ, Y-DİL.)

Hesaplanan bu puanlar ise, gerçek sonuçlar içeren kapsamlı veri tabanımızda bulunan sonuçlarla mukayese edilir. Böylece robot YKS sıralama hesaplama işlemini tüm puan türlerinde kolayca gerçekleştirmiş olur.

Önceki yıllarda şimdiki netlerinizle nasıl bir sıralama elde edebilecektiniz? Bunu da yine online aracımız sayesinde takribi olarak görmeniz mümkündür. Bu yöntem; özellikle çıkmış sorular ve YKS örnek sorular çözmeye önem verenlerin, eski yıllardaki zorluk seviyesini daha iyi anlayabilmesi açısından son derece mühimdir.

Net (Ham Puan) Nasıl Hesaplanır?

Bunun için adayların testlere vermiş olduğu doğru ve yanlış cevapların sayısına bakılır. Önce doğru yanıt sayısı bulunur, sonra da yanlış cevap sayısının 4'te 1'i bu sayıdan çıkarılır. Adayın ilgili testten aldığı ham puan (yani net sayısı) tespit edilir.

2024 YKS Baraj Puanı Kaldırıldı mı?

Evet. Ön lisans ve lisans programı tercihlerinde 150 ve 180 olarak belirlenmiş TYT ve AYT baraj puanları uygulamasına, 2022 YKS sınavından itibaren son verilmiştir. TYT sınav puanının hesaplanması için Türkçe Testi veya Temel Matematik Testi'nden 0,5 yahut daha fazla ham puan almış olmak şarttır. TYT puanı hesaplanmayan veya olmayan adayların; SAY, EA SÖZ, DİL puanları hesap edilmeyecektir.

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Nasıl Hesaplanır?

100 üzerinden alınmış olan diploma notu, 5 ile çarpılıp OBP’ye dönüştürülür. Eğer adayın diploma notu bildirilmemişse veya not 50’nin altındaysa bu kişilerin diploma notları 50 kabul edilir. Zira en düşük diploma notu budur ve 50 için OBP 250'dir. En yüksek yani 100 diploma notu için ise OBP 500 olur.

Ortaöğretim Başarı Puanının 0,12 katsayısıyla çarpılması sonucu bulunan sayı, sınav puanlarına dahil edilir ve buna göre yerleştirme puanlarının hesaplaması yapılır.

TYT AYT Puan Hesaplama Robotu Ne İşe Yarar?

Her deneme sınavının ardından YKS puan hesaplama aracı kullanmak suretiyle hesaplama yapmak, çalışmalarınıza puan ve sıralama odaklı bir perspektif kazandırır. Bu ise rekabet duygunuzu canlı tutarken, sizi daha başarılı olmaya karşı hırslandırır ve daha çok çalışmaya teşvik eder.

TYT ve AYT netleri kaç puan getiriyor? Sorusunun cevabını bilmek, dersler arasındaki farklılıkları daha iyi anlamanıza ve sınav sistemini daha iyi tanımanıza da yardımcı olur. Böylelikle hangi derslere ağırlık verip TYT ve AYT örnek sorular için ne kadar zaman ayırmanız gerektiğine doğru karar verebilir, çalışma yöntemlerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

  • Önemli Hatırlatma: Sınava hazırlık sürecinize profesyonel bir rehber eşliğinde yön vermek ve bir dakikanızın bile boşa gitmesine engel olmak istiyorsanız, hemen YKS koçluk hizmetimizle tanışabilirsiniz.

YKS Puan Hesaplama Robotu Nasıl Çalışır?

İlerlet.com platformunda yer alan YKS puan hesaplama aracı, ÖSYM tarafından belirlenmiş katsayıları baz alır. Bu nedenle hesaplayacağı puanların doğruluğundan emin olabilirsiniz. Robotumuzun çalışma prensibini ise şöyle açıklamak mümkündür:

  • Önce; sayısal, TYT, sözel, dil ve eşit ağırlık alanlarında doğru ve yanlış cevap sayıları dikkate alınarak ham puan hesaplaması gerçekleştirilir. Bu etapta, ÖSYM’nin o yıl için ilan ettiği ders katsayıları göz önünde bulundurulur.
  • Ham puan hesaplamasının ardından öğrencinin yerleştirme puanı tespit edilir. TYT AYT puan hesaplama aracı; yazacağınız diploma notuna bakarak, OBP hesaplaması yapar. Zira yerleştirme puanı; ham puana ilgili puan türünde OBP’den gelen ek puanlar dahil edilerek hesaplanır. Robotumuz OBP’nizi hesapladıktan sonra bunu ham puanın üzerine ekler. İşte böylelikle yerleştirme puanına ulaşır.
  • Bu işlemlerin ardından sitemize üye girişi yapıp sonuçlarınızı kaydedebilirsiniz. Böylece; hedefinize ne kadar yaklaşmakta olduğunuzu takip etme, TYT ve AYT deneme sınavı sonuçlarınızdaki değişimi grafik şeklinde görme imkânı bulabilirsiniz.

YKS puan hesaplama nasıl yapılır? Sorusunu detaylı olarak cevaplandırdık. Fakat bu bilgiler karışık geldiyse üzülmeyin! Hiç kafa karışıklığı yaşamanıza gerek kalmadan; işleminizi bu sayfadaki YKS puan hesaplama robotu ile gerçekleştirebilir, bu sayede en doğru sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İlerlet ekibi tarafından hassas bir şekilde hazırlanan bu online YKS puan hesaplama robotu Güncel TYT AYT verilerini kullanmakta ve bu doğrultuda güvenilir, tutarlı sonuçlar vermektedir. Siz de sınav puanınızı ve sıralamanızı kolay bir şekilde belirlemek için web sayfamız üzerinden ilgili alanları doldurabilir, hesaplama işleminizi saniyeler içinde kolayca tamamlayabilirsiniz.

Öyleyse deneme sınavlarının size neler kattığını görmek ve çalışma şeklinizi bu doğrultuda tekrar gözden geçirmek için daha fazla beklemeyin! Şimdi TYT AYT puan hesaplama robotu ile bunu hemen öğrenin!

Ayrıca; hızla geçip giden YKS geri sayım sürecini hakkıyla değerlendirmek istiyorsanız, ülkemizin en çok tercih edilen YKS online eğitim platformu İlerlet.com ayrıcalığını denemek için geç kalmayın!

Seçiminizi on binlerce öğrencinin vazgeçilmezi İlerlet’ten yana kullanarak rakiplerinize meydan okuyun! Böylece sınava adım adım yaklaşırken daha fazla strese girmek yerine, hedeflerinize odaklanmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşayın!