Yaz tatilinin bitmesine kaç gün kaldı? Sorusunun akla gelmesi öğrencileri bir yandan telaşlandırırken, diğer taraftan da heyecanlandırıyor. Öte yandan bu sorunun cevabı, okul alışverişi yapacak veya çocuğunu yeni bir okula kaydettirecek ebeveynler için de önem taşıyor.

3 ay boyunca okulda uzakta, tatilin eğlencesine ve rehavetine alışmış olmak, yaz bitiyor diye hâliyle burukluk yaşatıyor. Ancak insan okulun açılmasıyla beraber öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşacağını, ders ve sınav maratonunun yeniden başlayacağını düşününce ister istemez içini bir mutluluk ve heyecan kaplıyor.

Özellikle son sınıfa geçecek ve sene sonunda lise veya üniversite eğitimi için sınava girecek öğrenciler, bu duyguları zirvede yaşıyor. Siz de onlardan biriyseniz ve yaz tatilinin bitişine kaç gün kaldı? Diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edebilirsiniz.

Youtube: @ilerlet  Instagram: @ilerletdijital

Yaz Tatilinin Bitmesine Kaç Gün Kaldı? Yaz Tatilinin Bitmesine Ne Kadar Var?

Tüm sene boyunca dersten derse koşuşturan öğrencilerin iple çektiği yaz tatili; enerji depolamak, motivasyon tazelemek, yılın yorgunluğundan kurtulmak için harika bir fırsat! Tabii ki yaklaşık 3-3,5 ay gibi uzun bir zaman dilimini kapsayan bu süreç, yalnızca tatilden ibaret değil.

Kendini geliştirmek isteyen öğrenciler de bunu yapabilmek için epey vakte sahip oluyor. Örneğin;

 • Düzenli ve daha fazla kitap okumak,
 • Sanat kurslarına gitmek,
 • Yüzme ve benzeri spor dallarıyla uğraşmak,
 • Kültürel aktivitelere katılmak,
 • Yeni hobiler edinmek, yaz aylarını dolu dolu geçirmenin en güzel yollarından.

Bunun yanı sıra ‘erken kalkan yol alır’ diye düşünen bazı çalışkan öğrenciler ise, yıl sonunda kendisini bekleyen büyük sınava yaz aylarından itibaren hazırlanmayı seçiyor. Kimileri iyi bir liseyi tutturabilmek için harıl harıl LGS sınavına çalışırken, pek çok öğrenci ise YKS sınavında güzel bir derece elde ederek prestijli bir üniversiteye gitmenin hayalini kuruyor.

‘Daha çok var, elbet çalışırız.’ Diye düşünüp rahat davranmak yerine şimdiden işe koyulmayı seçen öğrenciler; soru bankaları, konu anlatımları satın alarak veya online dershane olanaklarından faydalanarak yaz tatilini verimli değerlendiriyor.

Fakat çalışanların, eğlenenlerin, hatta tüm yaz boş şeylerle öylesine vakit öldürenlerin ortak noktası, hep zamanın çok çabuk geçtiğinden şikâyet ediyor olmaları.

Siz de; ‘Su gibi akıp geçti. Acaba yaz tatilinin bitmesine kaç gün kaldı?’ diye düşünmeye başladıysanız, bunu sayfamızda bulunan geri sayım aracından rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Birkaç aylık paydos sürenizin ne zaman sona ereceğini ve okul zilinin çalmasına daha kaç gün olduğunu merak ediyorsanız, bu araçtan yararlanarak aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yaz tatilinin bitmesine ne kadar var? Sorusunun cevabını; hafta, gün, saat gibi farklı zaman birimleriyle gösteren bu aracımız sayesinde kalan zamanınızı daha iyi değerlendirmek adına harekete geçebilirsiniz.

Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli? Yaz Tatilini Verimli Geçirme Yöntemleri:

Tatil deyince çoğumuzun aklında kum-deniz-güneş üçlüsü beliriyor. ‘Hele bir yaz gelsin, hiçbir şey yapmadan tüm gün öylece uzanıp tavanı izleyeceğim.’ Diyecek kadar yorulanlar, yaz tatilinin yüzünü göstermesiyle derin bir nefes alıyor.

Ancak elbette ki yaz tatilini sadece keyif yapmaktan ibaret göremk yanlış. Bedenimizi ve zihnimizi iyice dinlendirmeye imkân tanıyan bu mevsim; yeni şeyler öğrenip kendimizi bilgi, donanım ve yetenek bakımından biraz daha ileri taşımak için de mükemmel fırsatlar sunuyor.

Eğer bunların kıymetini bilerek yaz aylarının nimetlerinden istifade etmek istiyorsanız, aşağıdaki öneriler size hitap ediyor:

 1. Doğa gezileri yapın. Tabiatı gözlemleyin. Amatör de olsa manzara, doğa fotoğrafları çekin.
 2. Bölgenizdeki müzeleri, dînî yapıları, hayvanat bahçelerini, sergileri, kitap evlerini, kütüphaneleri, tarihi ve kültürel yerleri ziyaret edin.
 3. Yazarlığa adım atın. Şiir, deneme veya başka bir türde edebî içerikler oluşturmayı deneyin.
 4. Çiçek yetiştirmeye başlayın. Ağaç dikin. Tohumların filizlenmesine şahitlik edin. Sokak hayvanlarına yiyecek ve su hazırlayın, evcil hayvan besleyin, kuşlara yem verin. Doğayı ve canlıları yakından tanıyın.
 5. Günlük tutun. Mektup yazın. Taş boyayın. Anılarınızı yazdığınız veya resmettiğiniz bir kitapçık hazırlayın.
 6. Yeni bir dil öğrenin.
 7. Değişik kültürleri araştırın.
 8. Sanatsal, çevreci ya da sosyal faaliyetlere katılım sağlayın.
 9. Bulmaca çözün.
 10. Yaz okuluna gidin.
 11. Asla oyunlarda, sosyal medyada, TV veya bilgisayar başında bağımlılık derecesine varacak, kendinizi ve ailenizi ihmâl etmenize neden olacak kadar fazla vakit harcamayın.
 12. Basit deneyler yapın veya takı, aksesuar gibi şeyler tasarlayın.
 13. Okulda öğrendiğiniz bilgi ve becerileri unutmamak için eğlenceli, verimli ders çalışma teknikleri ile tekrar yapın.
 14. Bisiklete binmek, tenis, basketbol, futbol, fitness, yüzme, atletizm ve benzeri herhangi bir spor ile uğraşın.
 15. Resim, hat ve diğer el sanatları, enstrüman çalmak, amigurumi… Kendinizi bir dalda eğitmeye çalışın.
 16. Zekâ gelişimine yardımcı oyunlar oynayın.
 17. Kodlama, yapay zekâ, makine öğrenimi gibi günümüzün trend teknolojileri hakkında araştırmalar yapın. Dikkatinizi çekecek birçok şey olacağına eminiz.
 18. En çok merak ettiğiniz konular hakkında kapsamlı bilgi edinerek; kitap, dergi, akademik makaleler okuyarak bilgi haznenizi genişletin.
 19. En önemlisi; ‘Şunun şurasında yaz tatilinin bitmesine ne kadar kaldı ki? Başlasam ne olacak.’ Diye düşünmeyin. Hiçbir şey için geç olmadığını bilin ve yapmak istediğiniz her ne ise, şimdi derhâl aksiyon alın. Yapmadığınız için pişman olmaktansa, denemenin hazzını yaşayın ve günlerinizi mümkün mertebe farklı etkinliklerle renklendirin.

İşte tüm bunlar; yeni bir sınıfa mutlu ve huzurlu bir başlangıç yapabilmeniz, bedenen ve mânen dinlenmiş olarak zorlu derslere kendinizden emin bir şekilde merhaba diyebilmeniz açısından çok önemli…

Siz de; yaz tatilinin bitmesine kaç gün kaldı? Şeklindeki soru işaretini açıklığa kavuşturup sayacımız üzerinden kesin bilgi edindiğinize göre, zaman daralırken bu faydalı aktiviteleri gerçekleştirmekte gecikmeyin!

Koca bir eğitim-öğretim yılına bomba gibi hazırlanmak için yaz tatilinizin her ânını size artı değer katacak şeylerle değerlendirmeye; böylelikle hem bilgi dağarcığınızı geliştirip, hem de mental yorgunluğunuzu gidermeye bakın!