Yılbaşına kaç gün kaldı? Diye düşünmeye başladıysanız; o halde size, ‘bir an önce yeni yıl gelsin!’dedirtecek hedefleriniz var demektir. Çeşitli kararların alınmasına vesile olan, çoğu kişinin hayatında bir dönüm noktası taşıyan yeni yıl, nice sürprizlere ve yaşamımızı değiştirecek olaylara gebe. Ancak bazen de yeni yıl heyecanıyla bir çırpıda bazı kararlar alıp -deyim yerindeyse- daha sonra yan çizenler de çok.

Bizi neler bekliyor? Bilmiyoruz ancak beklentilerimize doğru yön vermek, iyi şeylerle karşılaşmak için güzel hedefler belirlemek kendi elimizde.

‘Bit artık 2024! Gel artık 2025!’ diyorsanız, yılbaşına kaç gün kaldı? Ve bu süreyi nasıl değerlendirmeli? sorularınıza içeriğimiz sayesinde cevap bulabileceksiniz.

2025 Yılbaşına Kaç Gün Kaldı? Yılbaşına Ne Kadar Var?

Malum; Pazartesi gelince diyete başlamak, artık klişe hâline gelmiş hedeflerden biri. Aynı şekilde, bir şeylere başlangıç yapmak için yeni yılı beklemek de yaygın bir durum. Ancak maalesef zaman bizi beklemiyor. Irmağı tersine akıtmak mümkün olmadığı gibi, geçen saatleri de tersine akıtarak bir önceki âna geri dönmemiz imkânsız.

Bu nedenle; sınava ne kadar var? Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatilinin bitmesine kaç gün kaldı? Yılbaşına daha kaç gün var? Gibi soruların cevabı doğrultusunda kendimize zamana dayalı hedefler koymamız önem taşıyor.

Zira başarılı olmak isteyenlerin, zamanı ve kendini en büyük rakip olarak görmesi gerekiyor. Ünlü girişimcilerin, tarihe damga vurmuş şahsiyetlerin, bilim insanlarının ön plana çıkan özellikleri arasında, zamanı doğru kullanabilme yeteneği bulunuyor. Onların hayat hikâyelerini okuyup özlü sözlerini inceleyerek bize hak vermeniz mümkün.

Siz de onlardan biri olmak istiyor ve ‘hayatımı daha dakik, planlı-programlı yaşayacağım. Zamanı, hedeflerimi 12’den vurmak için etkili bir silah olarak kullanacağım.’ Diye düşünüyorsanız, işinizi kolaylaştıracak geri sayım aracımız tam da size hitap ediyor.

YKS, LGS gibi sınavlara, yılbaşı ve okulların açılışı gibi önemli tarihlere ne kadar kaldığını gösteren bu gelişmiş sayaç, zamanlama noktasında en büyük destekçilerinizden biri olmaya aday!

Yeni yıl hedeflerinize kavuşmak için sabırsızlanıyorsanız ve yılbaşına kaç gün kaldı? Sorusu aklınızda dönüp duruyorsa, geri sayım aracımızdan hemen şimdi yararlanabilirsiniz.

Böylelikle yeni yıla kaç hafta, kaç gün ve hatta kaç saat kaldığını öğrenebilirsiniz. Zaman boş yere değil lehinize aksın diye verimli bir plan oluşturarak, geçen her bir dakikayı hedefleriniz için fırsata çevirebilirsiniz.

Gerçekçi Yeni Yıl Hedefleri Nasıl Belirlenir? Yeni Yıl Hedeflerime Nasıl Ulaşırım?

Bir anlık motivasyonla verilen kararların yalan olması, tekrar başa dönmek şüphesiz kimsenin hoşuna gitmeyen bir durum. Yönü belirsiz, rüzgarda bir gemi gibi amaçsız yaşamak istemiyorsanız, kendinize mantıklı hedefler tayin etmeniz şart.

İşte yeni bir yılın başlangıcı, bunun için doğru zamanlardan biri. ‘O kadar vakit geçmiş, bir arpa boyu yol alamamışım.’ Demekten korunmak adına; neyi, nasıl, ne zaman yapacağımıza karar verip bunları liste hâline getirmemiz oldukça önemli.

Yılbaşına kaç gün kaldı? Diye düşünürken, önünüzdeki süreyi iyi değerlendirmeye ve yarışmanın 2023 etabını tamamlayıp yüksek bir puan iile 2024 level’ına atlamaya var mısınız? Öyleyse, bu tavsiyelerimiz sizin için geliyor:

  1. Ölçülebilir, net hedefler belirleyin. Örneğin; ‘kitap oku’ şeklinde bir hedef, oldukça geniş kapsamlı ve muallaktır. Ancak, ‘Mart ayına kadar şu kitapları bitir.’ Diye bir hedef belirlerseniz daha kesin, spesifik ve motive edici olur.

Böyle somut ve tamamlanabilir hedeflemeler size, ulaşmak istediğiniz konum ile ilgili daha net bilgi sunacaktır.

  1. Hedeflerinize ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini tespit edin. Meselâ; İngilizce öğrenmek istiyorsanız, günde ve ayda şu kadar pratik yapmak gibi bir hedef tanımlayabilirsiniz.
  2. Görevlerinizi küçük adımlara bölerek gözünüzde büyümesini engelleyin. Uzun vadeli ve büyük bir hedefin ardından gitmek yerine, hedefi kolay yönetilebilir aşamalara ayırmak daha doğrudur.

Örnek vermemiz gerekirse; 2024 LGS konuları hepsini bir arada düşündüğünüz zaman, size çok fazla gelebilir. Ancak hangi derse ne zaman çalışacağınızı, hangi günler ne kadar soru çözeceğinizi önceden planlarsanız, konuların sandığınız kadar zorlayıcı ve çetrefilli olmadığını göreceksiniz.

  1. Adım adım takip edebileceğiniz bir eylem planı hazırlayın. 2025 yılbaşına kaç gün kaldı? Diye düşünüp dururken yeni sene hedeflerinizden biri fit görünüme kavuşmak mı?

O takdirde eylem planınız; diyet yapmak, spor salonuna kaydolmak gibi hayat tarzı değişikliklerini ihtiva edebilir. İşte siz de bunu eğitim, kariyer ve günlük yaşam hedeflerinize uyarlayarak kendi planlamanızı yapın.

  1. Gidişatınızı izlemek için; takip çizelgesi kullanmak, günlük tutmak gibi yollara başvurabilirsiniz. Böylelikle ufak ancak istikrarlı adımlar atmakta olduğunuzu görüp, devam etme motivasyonunu kendinizde bulabilirsiniz.

O zaman haydi, durmayın! Geri sayım aracımız vasıtasıyla, yılbaşına kaç gün kaldı? Şeklindeki soru işaretinden kurtulup bir an evvel planlarınızı yapmaya başlayın.

Zaman heybemizden sürekli bir şeyler azalıyor ve zamanı yakalamak mümkün değil. Öyleyse hayatı yakalamaya, hedeflerinize tutunup geleceğinizi sağlam temeller üzerinde inşa etmeye bakın!

Madem ki zamana dur diyemiyorsunuz, monoton ve tekdüze gidişata İlerlet ile dur deyin! Online hazırlık kampı imkânlarımızdan faydalanarak 2024 yılını verimli bir şekilde geçirin, tüm ders ve sınavlarınızda başarılı sonuçlara imza atmanın mutluluğunu yaşayın!