2023 LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Diye merak eden öğrenciler bunun için heyecanla gün sayıyor. 4 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilen LGS 2023 sonuçları ne zaman belli olur? Sorusunun cevabı yoğun bir şekilde araştırılıyor.

Peki, sınav sonuçları hangi tarihte yayınlanacak? Hangi sonuca göre öğrencilerin nasıl bir yol izlemesi gerekecek? Detaylar için okumaya devam edin!

2023 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Liselere Geçiş Sistemi yani LGS kapsamında bu yıl 1 milyonu aşkın 8. Sınıf öğrencisinin sınava başvurduğu biliniyor. Hayal ettiği liseyi kazanmak için sınavda ter döken öğrenciler, sözel ve sayısal olmak üzere iki oturumdan geçiyor. MEB LGS sonuçları 2023 erken açıklanır mı?

Sınavın tamamlanmasıyla beraber adayların aklında yeni bir soru işareti var: 2023 LGS sonucu ne zaman açıklanır?

Tercih süreci sınav sonuçlarının belli olmasından sonra başlayacağı için sınava giren öğrenciler gözlerini o önemli tarihe çevirmiş durumda.

  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilecek olan LGS 2023 sonuçları 26 Haziran tarihinde belli olacak.

MEB’in resmi sayfası olan bu adresten sonuçlar yayınlanacak ve adaylar E-Okul üzerinden kendi sınav sonucunu görüntüleyebilecek. Sonuçlar öğrencilere posta yoluyla gönderilmeyecek. Sorgulamalar MEB internet sitesinden gerçekleştirilecek.

LGS Sonuçları Neye Göre Değerlendirilir?

Sınav değerlendirmesi sırasında sayısal ve sözel bölümlere ait alanların tüm alt testleri için yanlış ve doğru cevap sayıları belirlenir. Ardından her öğrencinin, bütün alt testlere ait olan ham puanları tespit edilir.

Bu puanları bulabilmek için öncelikle ilgili testlerdeki doğru yanıt sayısından yanlış cevapların 3’te 1’i çıkarılır. Bundan dolayı 3 yanlış 1 doğruyu götürür.

Fakat 2023 LGS sonuçları ne zaman belli olacak? Diye düşünürken aklınızı bir de bu tarz bilgilerle karıştırmanıza gerek yoktur. Web sitemizde yer alan hesaplama araçlarını kullanarak ve tercih aşaması boyunca yanınızda olacak uzmanlarımızdan online destek alarak bu süreci kolay ve etkili bir biçimde yönetebilirsiniz.

Hangi liseye gitmek istiyorsanız o lise türünün avantajları, üniversite hayatınıza katkısı gibi konularda merak ettiklerinizi uzman danışmanlarımızla görüşebilirsiniz. Örneğin; fen lisesinde hangi bölümler var ve geleceğim için hangi liseyi tercih etmem daha doğru olur? Gibi sorularınıza İlerlet.com sayesinde cevap bulabilirsiniz.

LGS 2023 Tercih Tarihi Ne Zaman?

Bununla ilgili henüz net bir açıklama olmasa da bazı tahminler söz konusu. Geçen yıl LGS tercih sürecinin 4-20 Temmuz 2022 tarihleri arasını kapsadığı düşünülecek olursa, bu yıl da yine benzer bir tarih öngörmek mümkün. LGS 2023 sonuç tarihi geçtikten sonra başlayacak olan tercih süreci Temmuz ayının ilk veya ikinci haftasında başlayacak diye umuyoruz.

Tabii ki herhangi bir gelişme yaşandığında Türkiye’nin en güncel ve kapsamlı dijital eğitim platformu olarak sizi haberdar etmeyi unutmayacağız.

LGS Tercih Sonuçları 2023 Nereden Bakılıyor?

LGS tercih sonuçları 2023 nereden bakılıyor? LGS (Liselere Geçiş Sistemi) tercih sonuçları için resmi açıklamaları ve duyuruları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖSYM) yapmaktadır. LGS tercih sonuçlarını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesine veya ÖSYM'nin resmi internet sitesine giriş yapın.

  2. Ana sayfada veya sınavlarla ilgili bölümde yer alan "LGS Tercih Sonuçları" veya benzer bir seçeneği arayın.

  3. LGS tercih sonuçlarınızı sorgulamak için T.C. kimlik numaranız ve aday şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Bu bilgileri doğru şekilde girin.

  4. Bilgilerinizi girdikten sonra "Giriş" veya "Sonuçları Görüntüle" gibi bir butona tıklayın.

  5. LGS tercih sonuçlarınızı görüntüleyebileceğiniz sayfa açılacaktır. Bu sayfada tercihlerinizin kabul edilip edilmediğini, hangi okula yerleştirildiğinizi ve diğer ilgili bilgileri görebilirsiniz.

LGS tercih sonuçlarını öğrenmek için doğru ve güncel bilgileri kullanmanız önemlidir. Ayrıca, resmi açıklamaları takip etmek ve duyuruları kontrol etmek de sonuçları öğrenme sürecinde yardımcı olacaktır.

2023 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Sınavsız ve sınavla öğrenci alımı gerçekleştirecek okulların tercih sürecine yönelik bilgiler, yerleştirmeye ilişkin işlemler 2023 LGS Tercih Kılavuzu içerisinde yer alacak. Bu dönemde gerek LGS’yle gerek adrese dayalı veya pansiyonlu okullar için tercihte bulunulabilecek.

Adrese dayalı sistemde tercihler, yerelde oluşturulan Ortaöğretim Kayıt Alanları doğrultusunda yapılırken; kayıt alanları öğrencinin evine en yakın liseler çerçevesinde, ortaokul kontenjanlarına göre belirlenecek.

Öte yandan kayıt alanında tüm lise türleri bulunacak. Örneğin; Anadolu imam hatip lisesi, Anadolu lisesi, Anadolu Meslek Lisesi vb.

Eğer okul merkezi sınav puanıyla öğrenci alıyorsa yerleştirme işlemi esnasında tercihlerin yanı sıra; puan üstünlüğü, belirlenmiş kontenjan gibi faktörler de göz önüne alınır. Eğer öğrencilerden bazılarının merkezi sınav puanları eşit ise bu durumda OBP yani Okul Başarı Puanı üstünlüğü devreye girer.

Siz de 2023 LGS sonuç tarihi geldiğinde sonuçları doğru değerlendirmek ve geleceğiniz için en doğru liseye yerleşebilmek istiyorsanız tercih sürecinde profesyonel destek için İlerlet.com uzmanlarından yardım alabilir, hedeflerinize en iyi şekilde yön verebilirsiniz.