TYT Fizik soru dağılımı nasıldır? Milyonlarca üniversite adayı için merak konusu bu sorular, sınav için stratejik bir çalışma programı hazırlamak noktasında büyük önem taşıyor. Hangi konulara daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini öğrenmek isteyen öğrencilerin, TYT AYT Fizik soru dağılımı ve konu listesi hakkında bilgi edinmesi gerekiyor.

2024 TYT (Temel Yeterlilik Testi) Fizik sınavı için soru dağılımı oldukça önemlidir. Bu sınavda adayların fizik konularına ne kadar hakim olduklarını ölçmek amacıyla belirli bir dağılımın sağlanması gerekmektedir. Fizik, doğa olaylarını inceleyen, bunları açıklamaya çalışan ve bu doğrultuda kurallar koyan bir bilim dalıdır. Bu nedenle 2024 TYT Fizik sınavında adaylardan, temel fizik konularına hakim olmaları beklenmektedir.

Sınavda genellikle mekanik, ısı ve termodinamik, elektrik, manyetizma, dalga ve ses gibi konulara yer verilmektedir. Adayların bu konulara yönelik temel kavramları anlamaları ve uygulamaları oldukça önemlidir. Bu kapsamda sınavda adaylardan genellikle temel fizik prensiplerine ilişkin sorular sorulmaktadır. Bunun yanı sıra, günlük hayatta karşılaşılan fiziksel olaylara ilişkin sorular da sınavda yer almaktadır.

2024 TYT Fizik sınavında soru dağılımının adil bir şekilde gerçekleştirilmesi ve farklı konulardan eşit miktarda soru sorulması önemlidir. Bu sayede adayların genel fizik bilgisinin ölçülmesi mümkün olacaktır. Ayrıca, sınavda yer alan soruların zorluk derecelerinin dengeli bir şekilde olması da adayların objektif bir şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır.

Sınavda yer alan fizik sorularının, günlük hayatta karşılaşılan olaylara ilişkin örneklerle desteklenmesi adayların konuları daha iyi anlamalarını sağlayacaktır. Bu nedenle, 2024 TYT Fizik sınavında soru dağılımının belirlenmesinde bu hususun göz önünde bulundurulması önemlidir.

2024 TYT Fizik sınavında adayların temel fizik konularına hakimiyetlerini ölçmek amacıyla belirli bir soru dağılımının sağlanması gerekmektedir. Bu dağılımın adil ve dengeli olması, adayların objektif bir şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, sınavda yer alan soruların günlük hayatta karşılaşılan olaylarla ilişkilendirilmesi adayların konuları daha iyi anlamalarını sağlayacaktır. Bu doğrultuda, 2024 TYT Fizik sınavında soru dağılımının titizlikle belirlenmesi ve uygulanması önem arz etmektedir.

Yıllara Göre TYT Fizik Soru Dağılımı

TYT fizik yıllara göre soru dağılımı sizler için hazırladık. Hangi yıl, hangi konudan kaç adet soru çıktığını karşılaştırmak, genel itibariyle en fazla sorunun nerelerden geldiğini anlamayı kolaylaştırır. Fen Bilimleri branşında öğrencilerin karşısına çıkan Fizik, YKS sınavının önemli bir kısmını oluşturuyor. Zira TYT’de 7 Fizik sorusu mevcut iken, AYT’de ise 14 Fizik sorusu bulunur.

Ayrıca sınavın ilk oturumu TYT’de 9. Ve 10., ikinci oturumu AYT’de ise 11. Ve 12. Sınıf müfredatının esas alındığı unutulmamalıdır.

2018-2023 arasını kapsayan, yıllara göre TYT Fizik soru dağılımı tablosu ise aşağıdaki gibidir:

 

KONULAR

2023

2022

2021

2020

2019

2018

Fizik Bilimine Giriş

1

1

Madde Ve Özellikleri

1

1

1

1

Hareket ve Kuvvet

1

1

1

1

1

1

İş, Güç ve  Enerji I

1

Isı, Sıcaklık ve Genleşme

1

1

1

1

1

1

Elektrostatik

1

1

Elektrik Akımı ve Devreler

2

1

1

1

Manyetizma

Basınç

1

1

Kaldırma Kuvveti

1

1

Dalgalar

1

1

1

Optik

2

1

1

1

2

2

 

2024 TYT Fizik Konu Dağılımı:

Soru dağılım tablosuna yer verdikten sonra, güncel müfredat doğrultusunda en yeni TYT Fizik Konuları listesini ise şöyle ifade edebiliriz:

 1. Fizik Bilimine Giriş. (Fizik Bilimi ve Bilimsel Bilgi, Fizikte Modelleme ve Matematik.)
 2. Basınç. (Bu konu; Akışkan Basıncı, Sıvı Basınç, Gaz Basıncı, Katı Basıncı gibi bölümlere ayrılır.)
 3. Madde ve Özellikleri. (Akışkanlar, Plazmalar, Katılar, Öz Kütle vb.)
 4. Kaldırma Kuvveti.
 5. Isı, Sıcaklık ve Genleşme.
 6. Hareket ve Kuvvet. (Hareket Grafikleri, Newton'un Hareket Yasaları, Düzgün Doğrusal Hareket.)
 7. Elektrik ve Manyetizma (Durgun Elektrik, Elektroskop, Elektrik Akımı, Elektriksel Güç ve Enerji, Lambalı Devreler vs.)
 8.  
 9. İş, Güç ve Enerji.
 10. (Dalgaların Genel Özellikleri, Ses, Deprem, Su, Yay Dalgaları.)
 11.  
 12.  

TYT Fizik En Çok Çıkan Konular Hangileri? – TYT Fizik’te En Çok Soru Hangi Konudan?

Elektrostatik, Kuvvet ve Hareket, TYT Fizik soru dağılımı içinde en çok karşımıza çıkan konulardan bazılarıdır. Ayrıca; Isı, Genleşme ve Sıcaklık, Madde ve Özellikleri, Fizik Bilimine Giriş de bunlar arasında yer alır.

Fizik dersine çalışırken bu konulara daha fazla önem vermek, sınavdaki başarı oranınızın artması açısından faydalı olacaktır.

TYT Fizik Nasıl Çalışılmalı?

Malum olduğu üzere Fizik; hem sayısal, hem sözel yönü bulunan bir derstir. Üstelik kapsamı da son derece geniştir. O nedenle yıllara göre TYT Fizik soru dağılımı tablosunu incelerken hangi konulara öncelik vermeniz ve bunları nasıl bir sırayla çalışmanız gerektiğini doğru belirlemelisiniz.

Kendinizi tek bir kaynak ile sınırlamaktan kaçınmalı; farklı konu anlatım kitaplarından, soru bankalarından, videolu derslerden ve deneme sınavlarından yararlanmalısınız. Böyle yaparak değişik soru tarzlarına karşı farkındalığınızı geliştirebilir ve doğru çözüm yollarını uygulama hususunda pratiklik kazanırsınız.

Bunların yanı sıra; YKS örnek sorular ve çıkmış soruların incelenmesi, not tutarak çalışmak gibi yöntemler de TYT Fizik nasıl çalışılır? Diye merak edenlerin, üzerinde hassasiyetle durması gereken kurallardan bazıları olarak sıralanabilir.

Eğer TYT Fizik gözünüzü korkutuyorsa ve tüm konuları yetiştiremeyeceğinizden endişe ediyorsanız, bu kaygınızı Türkiye’nin dijital eğitim platformu İlerlet sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz.

Size en çok verim sağlayan yöntemi bulmak, öğrenme hızınız ve mevcut seviyeniz doğrultusunda etkili bir çalışma programı oluşturmak, ihtiyaç duyduğunuz kaynakları tek bir noktadan temin etmek için İlerlet.com’u tercih edebilirsiniz.