TYT nasıl çalışılır? İyi bir üniversite kazanma hayali kuran öğrencilerin cevabını bilmesi gereken bu sorular, sınavda başarıya ulaşmak isteyen tüm öğrencileri yakından ilgilendiriyor. YKS’nin ilk oturumu olan ve 2 ya da 4 yıllık herhangi bir bölüm tercihinde bulunacak olanlar için zorunlu kılınan TYT (Temel Yeterlilik Testi), 9. Ve 10. Sınıf konularını kapsıyor.

İlerlet Online Eğitim Platformu olarak TYT hazırlık süreciniz ile ilgili birebir rehberlik anlayışı ile sınava en iyi şekilde hazırlanmanızı sağlıyoruz.

Dolayısıyla sınava güncel müfredat ışığında, en çok çıkan konular ve yeni nesil sorular baz alınarak, stratejik bir program dâhilinde çalışılması gerekiyor.

TYT’ye Nasıl Çalışılır? – TYT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Temel Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Türkçe sorularından oluşan TYT sınavında 120 soru bulunuyor. Her ders oldukça kapsamlı olduğu ve 165 dk’lık sınavda soru başına çok kısıtlı bir zaman düştüğü için, verimli bir ders çalışma programıyla erkenden işe koyulmak büyük önem taşıyor.

Bu noktada; TYT’ye nasıl çalışılır? Diye merak eden öğrencilerin, öncelikle şunları bilmesi gerekiyor:

 1. Günlük rutininizi, okul saatlerinizi ve hafta sonu planlarınızı düşünerek kendinize göre bir çalışma programı hazırlayın. Bu programı uygularken mümkün mertebe esnek olmaktan kaçının ve programa sadık kalın.
 2. Her konuyu öğrendikten sonra mutlaka onunla ilgili soru çözün ve öğrendiklerinizi belli aralıklarla tekrar edin.
 3. Yazarak, dinleyerek, okuyarak vb…Sizin için en verimli öğrenme metodunun hangisi olduğunu tespit ederek, çalışmalarınızda genellikle onu kullanın. Bazen farklı yöntemlerden de yardım almayı deneyebilirsiniz.
 4. Kendinizi tek bir kaynakla sınırlamaktan uzak durun. Mevcut bilgi seviyenize göre hazırlanmış konu anlatım kitaplarından, ders videolarından ve soru bankalarından yararlanın.
 5. TYT örnek soruları ve çıkmış soruları inceleyin. Hangi yıl hangi konudan kaç adet soru geldiğine göz atarak, en çok soru çıkan konulara daha fazla odaklanın.
 6. Bol bol deneme sınavı çözün. Bunu yaparken zaman tutmayı, sonuçları analiz ederek hatalarınızı ve eksik olduğunuz konuları belirlemeyi ihmal etmeyin.
 7. Çalışırken mola vermeyi unutmayın. Aksi takdirde hiç ara vermeksizin çalışmayı denemek dikkatinizin dağılması ve dersten soğumanızla sonuçlanabilir.

TYT’ye Nasıl Hazırlanılır?

Her öğrencinin yetenekleri, ilgi alanları, bilgi dağarcığı ve öğrenme hızı aynı olmadığı için, TYT’ye nasıl hazırlanılır? Sorusunun cevabı da farklılık gösterir.

Bu noktada yapılabileceklerden bazılarını şöyle sıralamamız mümkündür:

 1. Ne kadar iyi bildiğinizi düşünseniz bile hiçbir konuyu es geçmeyin.
 2. Yanlış yaptığınız soruların üzerinde durarak anlamadığınız kısımları iyi öğrenmeye ve mantığını kavramaya gayret edin.
 3. Önemli bilgileri not tutun ve bunları da her an gözünüzün önünde olacak bir yere yerleştirin. Örneğin; işinize yarayacak formüller, kurallar, tarihler vb.
 4. Okuma hızınızı artırmayı önemseyin. Bunun için her gün hiç değilse yarım saat kitap okumayı alışkanlık haline getirin.
 5. Ezber yapma yeteneğinizi geliştirmeye çalışın.
 6. Sizin için verimli olacaksa arkadaşlarınızla grup oluşturarak veya internet üzerinden topluluklara katılarak diğer öğrencilerle koordineli şekilde çalışmayı deneyebilirsiniz. Böyle yapmak motivasyonunuzun artmasına da katkı sağlayabilir.

TYT Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanılır?

Bunun için saatlik, günlük, haftalık ve aylık program oluşturma yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Tabii ki bunu yaparken okul derslerinizi ve sınavlarınızı da hesaba katmalısınız.

Hangi derse ne kadar çalışılacağını belirlemeli; soru veya deneme çözme, tekrar yapma gibi şeylerin her biri için ortalama kaç dk ayıracağınıza karar vermelisiniz.

Zorlandığınız, netlerinizin az olduğu derslere yoğunlaşmalı, programınızı hazırlarken onları daha ön planda tutmalısınız.

2024 TYT’ye Çalışma Taktikleri:

Sizi adım adım başarıya götürecek 2024 TYT çalışma taktikleri olarak şunlardan da yararlanabilirsiniz:

 1. Her konuyu bitirdikten sonra özetini çıkarın. (Bu özeti tamamen kendi cümlelerinizle hazırlayın.) Böylelikle konuyu ne kadar iyi anladığınızı ölçümleyebilecek, eğer yeterince anlamadığınızı fark ederseniz eksiklerinizi daha kolay giderebileceksiniz.
 2. Ders çalışma programınıza harfiyen uyduğunuz zamanlarda kendinizi küçük ödüllerle motive edin. Çünkü ödül sistemi, ders çalışma isteğini canlı tutma hususunda oldukça işe yarayan bir uygulamadır.
 3. Farklı soru formatları, hangi soru tipinde nasıl bir çözüm yolu takip etmek gerektiği gibi konularda geniş bilgi edinin.
 4. EBA ve MEB tarafından paylaşılan denemelere göz atın. Bunlar, sınavda karşınıza çıkabilecek sorular ile benzerlik taşıdığı için size büyük faydası olacaktır.
 5. Gerçek sınav ortamındaymış gibi hissederek, o ciddiyetle deneme çözmek için buna uygun bir çalışma ortamı oluşturun ve süre tutmayı unutmayın.
 6. Sınava az kala son bir tekrar yaparak gözden kaçan bir şey olup olmadığını kontrol edin. Hem böyle yapmak, özgüveninizi toparlamanıza da yardımcı olabilir.

Tüm bu yöntemleri ise İlerlet.com sayesinde kolayca uygulamanız mümkün! Zengin muhtevalı TYT eğitim paketleri, rengarenk canlı ders ortamı, onlarca dijital ve basılı yayın, kişiye özel profesyonel destek ve daha fazlasıyla İlerlet platformu, TYT’ye nasıl hazırlanılır? Sorusunun en etkili yöntemlerle cevap bulduğu adres!