Öğrenci koçluğu nasıl yapılır? Öğrenci koçu neler yapar? Öğrenci koçluğu avantajları nelerdir?

Öğrenim hayatına doğru bir şekilde yön vermek ve geleceğini sarsılmaz bir temel üzerine inşa etmek isteyenlerin, bu konular hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Zira eğitim sürecinin her aşamasıyla -öğrencinin kabiliyet, tercih ve hedeflerini de göz önüne alarak- ilgilenen öğrenci koçları, akademik başarının artırılmasında önemli rol oynuyor. İlerlet online eğitim platformu eğitim koçluğu paketmizi satın alarak sınavlara rehber eşliğinde hazırlanabilirsiniz.

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrencinin yeteneklerini ve yeterliliklerini fark edip buna göre yol almasına imkân tanıyan koçluk modeli, ‘öğrenci koçluğu’ olarak nitelendirilir. Koçlar kişinin tek bir ders veya sınavda başarılı olmasına değil, tüm derslerde ve sınavlarda başarıyı yakalayabilmesine odaklanır.

Bunun yanı sıra; öğrencinin ailesi, arkadaşları, eğitimcileri ve çevresiyle olan ilişkilerini düzenlemesinde, iletişim problemlerini gidermesinde de eğitim koçlarının büyük katkısı vardır.

Öğrencinin hedef belirlemesine yardımcı olan koçlar; bunu yaparken kişinin başarısızlığa yol açan takıntılardan, olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulmasına destek olur.

Kaygı ve heyecanı yönetme yolları, verimli ders çalışma teknikleri, iyi iletişim kurma yöntemleri ve zamanı etkin kullanma taktikleri hakkında bilgi verir. Böylece kişinin daha planlı, özgüvenli, tutarlılık ve istikrar sahibi, hedef odaklı, ayakları yere sağlam basan bir birey olmasını sağlamaya çalışır.

Öğrenci Koçluğu Neden Avantajlı? Ne Kazandırır?

Nasıl ki hiç bilmediğimiz bir şehirde kendi başımıza dolaşmamız çok zor fakat rehberle gezmek kolay ve eğlenceliyse, öğrenci koçluğu da buna benzetilebilir. Öğrencinin bir yol göstereni olmadan kendi başına hedefine ulaşması zordur. Kaybedilen zamanın ise telâfisi mümkün değildir.

Bu noktada en emniyetli yol, öğrenci koçlarının yönlendirmeleri eşliğinde hareket etmektir. Kişilerin hem okul performansını hem de sınav süreçlerini pozitif yönde etkileyerek başarı düzeyinin artmasına yardımcı olan koçlar, yakın çevreyle daha sağlıklı ve etkili ilişki kurulmasına da destek olur.

Bu kapsamda, öğrenci koçluğunun bazı avantajlarını şöyle belirtebiliriz:

  1. Başarısızlık korkusu, sınav öncesinde veya sırasında aşırı stres, kaygı ve benzeri durumlara çözüm sunar.
  2. Özgüven, tembellik, çalışmaya karşı isteksizlik, motivasyon düşüklüğü gibi problemlerin üstesinden gelmeyi sağlar.
  3. Etkili taktikler sayesinde, ders ve sınav yoğunluğuyla başa çıkmayı kolaylaştırır.
  4. Kendini tanıma, hedef planlama, doğru meslek seçimi vb. konularda öğrenciyi destekler.
  5. Aile içi ilişkilerin sağlıklı hâle getirilmesi, iletişim sorunlarının ortadan kaldırılması noktasında da öğrenciye yardımı dokunan koçlar, öğrencilerin psikolojik anlamda rahatlayarak derslerine daha iyi konsantre olmasına imkân verir.

 

Öğrenci Koçluğu Nasıl Yapılır?

Öğrencilerin mevcut durumunu, kaynaklarını ve sahip olduğu imkânları etraflıca analiz eden koçlar, ayrıca onların hedef ve beklentileri ışığında geleceğe yönelik bir değerlendirme yapar. Yani hem ‘şimdiki’ hem ‘ileriki’ zamanı beraber düşünerek, öğrenci için kapsamlı ve etkili bir yol haritası oluşturur.

Bu doğrultuda; öğrenci koçluğu nasıl yapılır? sorusunun cevabı, her birey için farklı detaylar barındırır. Koçlar herkesin içinde saklı olan potansiyeli keşfetmesi, -deyim yerindeyse- kilitleri tek tek kırıp, kapalı kapıları açması için, kişiye özel planlar uygular.

Koçun öğrenci ile olan iletişimi ise tüm bunların temelini oluşturur. Empatik dinleme yeteneğine sahip olan öğrenci koçu; öğrencinin zayıf ve güçlü yönleri, istekleri, yaşam amacı, hayalleri ve hedeflerini iyi anlayarak bu unsurlar çerçevesinde ilerler.

Görüşmeler online ortamda gerçekleşebileceği gibi yüz yüze de yapılabilir. Herkesin hem bireysel özellikleri hem de; potansiyeli, kabiliyetleri ve ilgi alanlarıyla birbirinden farklı olduğunu bilen koçlar, süreci bahsi geçen faktörlere göre şekillendirir.

Tabii ki bunların belirlenmesinde, koçun öğrenciye isabetli sorular sorması da çok önemlidir. Fakat koçların yalnızca soru-cevap ile yetinmediğini, sorduğu soruların yanıtlarıyla ilgili farklı seçenekler sunduğunu da unutmamak gerekir.

Örneğin; ‘sence, hayallerini gerçekleştirmek için atman gereken ilk adım ne olmalıdır?’ diye soran koç, kişiden geri dönüş aldıktan sonra öteki adımları da soracaktır. Böylelikle öğrencinin kafasında alternatifler oluşmasını sağlayarak onu daha derin bir şekilde tanımayı başaracak ve kişiye, ‘ben aslında ne istiyorum?’ sorusunun cevabını bulma şansı verecektir.

Bunun yanı sıra öğrenci koçluğunda kişiye aralıklarla değerlendirme testleri uygulanması gerekir. Söz konusu testler; öğrencinin motive olması, özgüven kazanması, kendini tanıması, hedeflerine karşı daha farkında ve istekli olmasını sağlar.

Ayrıca öğrenme hızı yavaş veya ders çalışmaya karşı isteksiz olan öğrenciler için de özel teknikler gündeme gelir. Hafıza güçlendirme, üretken düşünme, okuduğunu anlama yöntemleri bunlardan birkaçıdır.

Uyum süreci zorlu geçen, adaptasyon sorunu yaşayan veya özgüven problemi olan öğrenciler için ise sosyalleşmeye yönelik tavsiyelerde bulunulur. Bir müzik dalıyla ilgilenmek, spor faaliyetleri, dernekler, öğrenci kulüpleri bunlara örnek gösterilebilir.

Asla Emrivaki yapmayan ve baskı kurmayan koçlar, sürecin öğrenci isteği ve katılımıyla ilerlemesine önem verir. Bu doğrultuda öğrencinin aile baskısı etkisinden de tamamen uzak olması lâzımdır.

Tabii koçlar kişilerin velileriyle de iletişime geçer ve periyodik toplantılarla onu bilgilendirir. Ancak sürece doğrudan müdâhil olmalarına ve ebeveynlerin öğrenciyi kendi istekleri çerçevesinde yönlendirmesine izin vermez.

Öğrenci Koçluğu Farkı Nedir? Öğrenci Koçluğuna Neden İhtiyaç Duyulur?

Öğrenci koçları kişiye, gittiği yolda arkadaşlık yapar. Ona kendi doğrusunu dayatmaya, ille de belli bir alana yönlendirmeye, kişiyi komuta etmeye çalışmaz.

Zaten herkesin hedefleri başka başka olduğu için doğruları da farklılık gösterecektir. Bunu iyi bilen öğrenci koçları; kişinin hedefine daha emniyetli bir yoldan, daha çabuk varması için uygun bir rota çizmekle görevlidir.

Diğer taraftan; tercih ve hayallerin, eğitim süreci boyunca çok kez değiştiği de bir gerçektir. Örneğin; bugün doktor olmak isteyen bir öğrenci, yarın avukat olmaya karar verebilir. İşte bu belirsizlik boşa zaman kaybetmeye yol açar.

Arabayı bir o yana bir bu yana sürüp duran kişi nasıl hiçbir yere gidemezse, kariyer seçenekleri arasında bocalayıp sürekli fikir değiştirenler de belli bir hedefe varamaz.

İşte koçlar bu durumun önüne geçmek için öğrencilere kılavuzluk eder. Başarıya engel olacak faktörlerin bertaraf edilmesi, sonu çıkmaz sokağa çıkacak bir yolda boşuna yorulmak, koçların çizeceği doğru yol haritasını takip etmekle önlenir.

Öğrenci koçluğu nasıl yapılır? Ne gibi ayrıcalıklar sunar? Öğrendiğinize göre, şimdi hayalleriniz için köklü bir değişime adım atma sırası sizde! Sizi hedeflerinize ulaştıracak yolu engellere takılmadan aşmak için öğrenci koçluğunun gücünden faydalanabilir, başarılarınıza profesyonel bir uzmanın da ortak olmasını sağlayabilirsiniz.