Asal sayı nedir? Sorusu TYT ve AYT matematik konularına çalışanları yakından ilgilendiriyor. 1’den ve kendinden başka böleni olmayan sayılar, ‘asal sayı’ olarak nitelendiriliyor. Asal sayı nedir? Asal sayı ne demek? Asal sayı tablosu nedir? 1 neden asal sayı değildir? Asal sayı ne demektir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

Siz de sayılar dünyasında özel bir yere sahip olan asal sayıları yakından tanımak ve bu konuyu örneklerle daha iyi pekiştirmek istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Asal Sayı Nedir? Asal Sayı Ne Demek?

Asal sayı ne demek? Matematiğin temel kavramları arasında bulunan asal sayılar; 1’den büyük olan, sadece kendisine ve 1’e bölünebilen tam sayıları ifade eder.

Başka bir şekilde tanımlayacak olursak; asal sayılar, kendisi dışında başka bir böleni bulunmayan, 1 hariç pozitif tam sayılardır. Buna göre; asal sayıların, 1’den ve kendisinden başka çarpanı da yoktur. Bütün tam sayıların yapı taşını asal sayılar oluşturur.

Bununla beraber asal sayı nedir? Sorusunun cevabı yalnız matematik dersini ilgilendirmez. Bu sayılar, şifreleme teknolojilerinde de büyük yer tutar. Örneğin; e-posta başta olmak üzere çeşitli dijital işlemler sırasında verilerimiz, asal sayılara dayanan ‘RSA’ isimli şifreleme yöntemiyle korunur.

Bahsettiğimiz yöntem, mümkün mertebe büyük asal sayıları kullanmaya odaklıdır. Bu, verilerin istenmeyen kişilerden muhafaza edilmesinde oldukça etkili bir metot olarak işlev gösterir.

Asal Sayı Tablosu

Asal sayı tablosu, asal sayıları sıralı bir şekilde gösteren matematiksel bir tablodur. Asal sayılar, sadece kendilerine ve 1'e tam bölünebilen doğal sayılardır. Asal sayı tablosu sıralı bilinen birçok asal sayıları içermektedir.

2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61, 67, 71, 73, 79, 83, 89, 97...

Asal sayı tablosu, asal sayıların artan sıradaki değerlerini göstermektedir. Asal sayılar sonsuz olduğu için, bu tablo sonsuza kadar devam eder. Asal sayılar matematikte önemli bir rol oynar ve birçok matematiksel konsept ve algoritmanın temelini oluşturur.

Asal Sayıları Kim Buldu?

Kaynaklara göre; asal sayılar ve özellikleri, tarihte ilk defa bir grup antik Yunan matematikçisi tarafından incelendi. Pisagor Okulu bünyesindeki bu matematikçiler, MÖ 500-300 arasında gizemli sayılar ile ilgilenmeye başlamıştı.

İşte asal sayıların özellikleri onlar sayesinde anlaşıldı ve bu sayılara yönelik detaylı çalışmalara böylelikle start verildi.

Aralarında Asal Sayı Nedir?

Ortak bölenleri sadece 1 olan iki pozitif tam sayı, ‘aralarında asal’ diye nitelendirilir. Meselâ; 10 ile 9, 3 ile 2, aralarında asal sayılara örnek gösterilebilir.

Bunların EBOB’u yani en büyük ortak böleni 1’dir. EKOK’u (en küçük ortak katı) ise sayıların çarpımına denktir.

Yine 10 ve 9 sayılarını ele alalım. Bunların EBOB’u 1’e eşittir, EKOK’u da 90’a karşılık gelir. Gördüğünüz üzere; aralarında asal bütün sayıların, muhakkak asal olması gibi bir mecburiyet söz konusu değildir.

  • Not: Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için, Aralarında Asal Sayılar Nedir? Başlıklı içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Asal Çarpan Nedir? Asal Çarpanlara Ayırma Ne Demek?

Bir sayının çarpanlarından asal olanlar, ‘asal çarpan’ adını alır. Bu doğrultuda, 1’den büyük olan tam sayıların tamamı ya başlı başına bir asal sayıdır, yahut asal sayıların çarpımlarından meydana gelir.

Örnek vermemiz gerekirse;

  • 11 sayısı asaldır.
  • 12 ise asal sayıların çarpımı neticesi elde edilen bir sayıdır. (12=22.3)
  • Bunun gibi, 21 sayısını da 21=3.7 şeklinde yazmak mümkündür. Uzun lafın kısası; 1’den büyük olan tam sayıların tümü, asal sayılarla üretilir.

1 Sayısı Asal Sayı mıdır?

Hayır; 1, asal sayılar içinde yer almaz. İlk 5 asal sayı; 2, 3, 5, 7, 11 şeklinde sıralanır. Bunları; 13, 17, 19, 23, 29 takip eder.

1 Neden Asal Sayı Değildir?

1, asal sayı olarak kabul edilmez çünkü asal sayı tanımına uymaz. Asal sayılar, sadece kendilerine ve 1'e tam bölünebilen doğal sayılardır. Ancak 1 sadece kendisine tam bölünebilir ve böylece bu tanıma uymaz. Dolayısıyla, 1 asal bir sayı değildir.

En Küçük ve En Büyük Asal Sayı Nedir?

2, asal sayıların en küçüğüdür. Ayrıca 2, çift olan tek asal sayıdır. Diğer asal sayıların hepsi tektir. En büyük asal sayı nedir? Sorusunun cevabını yazmak ise mümkün değildir. Zira asal sayılar sonsuz tanedir.

Asal sayı nedir? Asal sayılar hangileri? Asal sayı türleri ve asal sayı örnekleri nelerdir? Bu ve benzeri soruların cevabını öğrendiğinize göre bilgilerinizi matematik ödevleriniz, test ve sınavlarınız için kullanma sırası sizde!

Eğer; ‘öğrenmem gereken daha çok konu var. Fakat ne yazık ki matematik ile aram hiç iyi değil!’ diyorsanız üzülmeyin! AYT Matematik Nasıl Çalışılır? Ve Yeni Nesil Matematik Soruları Nasıl Çözülür? Başlıklı içeriklerimize göz atarak, işinizi kolaylaştıracak etkili tüyolara ve az bilinen püf noktalarına ulaşabilirsiniz.

Öte yandan; İlerlet.com bünyesindeki uzman eğitimcilerin gerçekleştirdiği canlı yayınlar, interaktif etkinlikler, güncel videolar, soru bankaları, zengin kaynaklar ve çok daha fazlası ile matematiği zorlanmadan öğrenebilirsiniz.

Bunun için hemen bizimle iletişime geçebilir, online dershane olanaklarımızdan yararlanan binlerce şanslı öğrenci arasına katılabilirsiniz!