YKS başvuru tarihi 2024 itibariyle ne zaman? YKS kayıtları ne zaman? Üniversite sınavı ne zaman? Ünersite sınavı YKS başvuruları ne zaman yapılacak?

YKS Başvuru aşamasına ait pek çok detay ise genellikle aynı kalıyor, yıllara göre farklılık göstermiyor. ÖSYM’nin her yıl güncel olarak yayınladığı başvuru kılavuzu bu konuda ayrıntılı bilgi içeriyor. Biz de Yüzlerce sayfalık başvuru kılavuzundan ve ÖSYM’nin resmi sitesindeki Sık Sorulan Sorular bölümünden faydalanarak, 2024 YKS başvuru tarihi ve süreci hakkındaki bilgileri derledik.

YKS sınav başvurusu 2024 itibariyle ne zaman? YKS başvurusu nasıl yapılır? YKS başvuru sürecinde nelere dikkat edilmeli?

Aklınızda bu ve benzeri soru işaretleri varsa; kapsamlı içeriğimiz, başvuru sürecinin nasıl yönetileceğine dair size ışık tutacak. İyi bir üniversiteyi kazanabilmek gayesiyle YKS engelini başarıyla aşmak için çalışıyor ve sınav hakkında tüm detayları öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin!

YKS Başvuru

YKS başvuru, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Türkiye'deki üniversiteye giriş için yapılan önemli bir sınavdır. 2024 YKS başvuru süreci ve bilmeniz gereken detaylar hakkında aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz:

2024 YKS Sınav Başvurusu Ne Zaman?

ÖSYM; YKS sınav başvurusu 2024 itibariyle ne zaman? 

2024 YKS başvuruları ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre 01-26 Şubat 2024 tarihleri arasında alınacak.

Sınav için zamanında müracaat edemeyen ve önceki tarihleri kaçıran öğrenciler, 05-07 Mart 2024 tarihleri arasında geç başvuru yapabilme imkânına bulacaklar.

2024 YKS Başvuru Ne Zaman

YKS Başvuru Ne Zaman?

2024 YKS'nin sınavının 08-09 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleştirileceği ÖSYM tarafından ilan edildi.

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır:

YKS sınavına başvurmak isteyen adaylar aşağıdaki adımları takip etmelidir:

 1. Başvuru süresi içinde ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan http://www.osym.gov.tr adresine gidin.

 2. ÖSYM'nin internet sitesinde bulunan "Aday Başvuru Formu"nu doldurun.

 3. Başvurunuzu ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin resmi web sitesi olan https://ais.osym.gov.tr veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

 4. Başvuru ücretinizi ÖSYM'nin belirlediği bankalara yatırmanız gerekecektir.

2024 YKS'ye Başvuru:

Eğer 2024 YKS'ye başvuru yapmak istiyorsanız, aşağıdaki bilgilere dikkat edin:

 • Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar, e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) giriş yapabilir ve "e-Devlet İle Kayıt Ol" butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olabilirler.

 • Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve e-Devlet şifresi olan adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden de başvurularını çevrimiçi olarak yapabilirler.

 • ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde güncel fotoğrafı olmayan adaylar, fotoğraf bilgilerini güncellemek için "T.C. Kimlik Kartı Fotoğrafımı Kullan" butonunu kullanarak başvuru merkezlerine gitmeden başvuru yapabilirler.

ÖSYM Başvuru Merkezleri ve Adresleri:

ÖSYM Başvuru Merkezlerinin adreslerine, 2024 YKS Kılavuzu ve başvuru bilgilerinin yer aldığı  ÖSYM'nin resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

2024 YKS Başvuru Tarihi Ne Zaman? YKS Başvuru Tarihi 2024

2024 yılında Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na başvurular 01 Şubat 2024 tarihinde alınmaya başlanacak. 3 hafta sürecek olan başvuru süreci 26 Şubat 2024 itibariyle son bulacak.

Fakat tarihi kaçırmış ve sınava zamanında başvuru yapamamış olan adaylar için sınava bşavurmak için bir şansı daha olacak. Bu doğrultuda geç başvuru imkanı sunularak vaktinde müracaat edemeyen öğrencilerin bir senesi heba olmaktan yine kurtarılabilecek.

2024 YKS için 05 Mart 2024 tarihinde başlayacak olan geç başvuru süreci 07 Mart 2024 gününe kadar sürecek. Söz konusu geç başvurular, AİS (Aday İşlemleri Sistemi) üzerinden gerçekleştirilebilecek.

 

YKS Başvuru Ücreti 2024 Ne Kadar? 2024 YKS Başvuru Ücreti Kaç TL?

2023 YKS için her bir oturum için başvuru ücretinin 115 TL olacağı duyurulmuştu. Yani TYT, AYT ve YDT’nin üçüne de girmek isteyenler toplam 345 TL ödemek zorundaydı.

Geçen sene bu ücret yine 115 TL'ydi. Geç başvuru ücreti geçtiğimiz yıl %50 artırım ile oturum başına 172,5 lira olarak belirlenmişti. Bu yıl da yine geç başvuran adaylardan sınav ücreti artırımlı olarak tahsil edildi.

Dolayısıyla önümüzdeki yıl 2024 YKS başvuru ve geç başvuru ücretlerinin yine 115 TL olacağını düşünüyoruz.

Diğer taraftan bu yıl, adres ili ya da okulu afet bölgesi olarak ilan edilmiş 11 şehir ve 1 ilçede (Sivas/Gürün’de) yaşayan, depremin ardından farklı bir yere göç etmek durumunda kalan öğrenciler sınav ücretinden muaf tutulmuştu. Önümüzdeki yıl bu uygulamanın tekrar edilmeyeceği ve herkesten, girecekleri her oturum başına ayrı ayrı ücret alınmaya devam edileceği öngörülüyor.

2024 YKS Başvuru Ücreti Nasıl Ödenir?

Bu ödeme anlaşmalı bankalar üzerinden gerçekleştirilebilir. Ayrıca isteyen adaylar ÖSYM sisteminin e-Ödemeler bölümünden de sınav parasını yatırabilir.

Bu bölümden ödeme yapacak olanlar kredi veya banka kartını kullanabilir. Anlaşmalı bankalar ise ÖSYM’nin başvuru kılavuzunda yazar. Bilgilerinizi sisteme kaydederek başvurunuzu tamamladıktan sonra sınav ücretini yatırabilirsiniz. Kaydınızı yaptırmanıza rağmen ücreti belirlenen süre içinde ödemezseniz başvurunuz geçersiz sayılır.

2024 YKS’ye Kaç Kişi Başvurdu? YKS Başvuru Sayısı 2024

Bununla ilgili bir tahmin yürütmek için 2023 ve 2022 yılının istatistiklerine bakmakta yarar vardır. Şöyle ki;

 • 2022 yılında 3 milyon 243 bin 425 adayın YKS’ye başvurduğu açıklandı.
 • ÖSYM’den yapılan duyuruya göre bu sene ise YKS’nin ilk oturumu TYT’ye 3 milyon 498 bin 18 kişi başvuru yaptı.
 • AYT için başvuru rakamı da 556 bin 350 oldu.
 • Son olarak üçüncü oturum yani Yabancı Dil Testi (YDT) için 335 bin 786 adayın başvurduğu kaydedildi.

2024 yılında başvuru rakamlarının ne olacağını bilemiyoruz fakat umarız ki yine böyle çok yüksek bir katılım olur.

YKS’ye Kimler Başvurabilir?

Herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş kişiler YKS’ye başvurabilirler. Ayrıca Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında olanlar da başvuru yapabilir. Yani;

 • Yurt dışı okullar,
 • Açık öğretim liseleri,
 • Lise veya dengi okulların son sınıfındakiler YKS'ye girebilir.

2024 YKS Başvurusu Nereden Yapılır?

Her aday başvurusunu iki yoldan birini tercih ederek yapabilir:

 1. Dilerse ÖSYM Başvuru Merkezlerinden birine giderek başvuruda bulunabilir. (Söz konusu merkezlerin adresleri ÖSYM'nin sitesi üzerinden PDF formatında yayınlanır. Buradan yaşadığınız şehir ve ilçeyi bularak tercih edebileceğiniz merkezleri görebilirsiniz.)
 1. Diğer bir seçenek ise ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması veya https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapmaktır.

2024 YKS Başvurusu Nasıl Yapılır? Adım Adım YKS Başvurusu 2024

Her şeyden önce, adayların ÖSYM tarafından yayınlanan güncel kılavuzu dikkatli bir şekilde inceleyip talimatlara uyması gerekir.

Eğer Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilginiz ve fotoğrafınız geçerli ise adım adım YKS 2024 başvuru sürecini bu adresten tamamlayabilirsiniz. Fakat sistemde güncel ve geçerli bir fotoğrafınız yok ancak eğitim belgeniz varsa yine başvuru merkezine gitmeden kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru aşamasına ilişkin ayrıntılar genellikle değişmiyor. Ancak yine de ÖSYM tarafından her yıl güncel olarak yeni bir YKS başvuru kılavuzu yayınlanıyor.

Fakat bu kılavuz yüzlerce sayfadan oluştuğu için öğrencilerin birçoğu, aradığı bilgiyi bulmakta zorlanabiliyor.

Öncelikle, ÖSYM’nin yayınlayacağı kılavuzu dikkatle incelemeniz gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. Başvuru aşamaları genelde her yıl aynı olmasına rağmen, değişen bir detayı gözden kaçırmamak adına kılavuza bakmakta yarar var.

Eğer fotoğrafınız ve eğitim bilginiz güncel ise, başvurunuzu Aday İşlemleri Sistemi’nden gerçekleştirebilirsiniz. Eğitim bilginiz geçerli olmasına rağmen fotoğrafınız güncel değilse; yine de başvuru merkezine gitmeniz gerekmeyip, kaydınızı sistemden tamamlayabilirsiniz. Her ikisi de güncel değilse, başvurudan önce bu sorunu halletmek durumundasınız.

O nedenle İlerlet ekibi olarak biz; YKS sınav başvurusu nasıl yapılır? sorusuna en önemli bilgilerle, kısa ve öz bir şekilde cevap vermek istiyoruz.

2024 YKS Başvuru Formu Doldurulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilinmesi gereken önemli noktaları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 1. İletişim bilgilerinizin güncelliğinden emin olun.
 2. Kimlik bilgilerinizi ve sizden istenen diğer tüm verileri tam yazın, kısaltma yapmayın veya yanlış beyanda bulunmayın.
 3. Sınav ve eğitim bilgilerinden sağlık bilgilerine kadar hiçbir kısmı atlamayın.
 4. İmza bölümünde gerçek imzanızı kullanın.

YKS başvuru formunda dikkat etmeniz gerekenler;

 1. Formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmaya, okunaklı olmasına özen gösterin.
 2. Kimlik bilgilerinizi kısaltmadan yazın.
 3. İletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun.
 4. Eğitim bilgileri, sağlık bilgileri, -varsa- engel durumu bilgisi, sınava ilişkin bilgiler de istenmektedir. Her bölümü herhangi bir noktayı atlamadan doldurmayı unutmayın.
 5. İmza bölümüne gerçek imzanızı atmanız gerekir.
 6. Son olarak, ÖSYM’nin YKS başvuru formu 2024 ile ilgili paylaştığı yönergeleri gözden geçirip form üzerinde karşılaştırarak her şeyi doğru yaptığınızı teyit edin.

İşte böylece başvuru sürecinizi başarıyla tamamlamış, eğitim ve meslek hayatınızın geleceği için bir dönüm noktası olan üniversite sürecine ilk adımınızı atmış olacaksınız.

2024 YKS Başvuru ve Sınav Bilgileri

2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru süreci ve sınav bilgileri hakkında detaylı bilgilere aşağıda yer verilmiştir:

2024 YKS Sınav Tarihi

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından resmi olarak açıklandı, 2024 YKS sınavının 08-09 Haziran 2024 tarihlerinde yapılması planlanmaktadır.

2024 YKS Başvuru Süreci

2024 YKS başvurularının 01-26 Şubat 2024 tarihleri arasında yapılması öngörülmektedir. Başvurular, ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan http://www.osym.gov.tr üzerinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla bireysel olarak gerçekleştirilebilir. Başvuru kılavuzu dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

YKS Başvuru İçin Gerekli Belgeler

YKS Başvuru yaparken aşağıdaki belgeler gereklidir:

 • Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerliliği devam eden fotoğraflı pasaport.
 • Başvuru ücretini ödemek için gerekli olan bilgiler (sınav ücretleri ayrıca belirtilmelidir).

Kimler YKS Sınavı için Başvuru Yapabilir?

Ortaöğretim kurumlarının herhangi birinden mezun olanlar 2024 YKS başvurusu yapabilir. Diğer taraftan; Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okumakta olanlar (örneğin; lise veya dengi okulların, açıköğretim liselerinin son sınıfındakiler) başvuruda bulunabilirler.

YKS Başvuru Ücreti

2024 YKS başvuru ücretleri ÖSYM tarafından belirlenir. Başvuru ücretleri ve ödeme tarihleri başvuru kılavuzunda ayrıntılı olarak yayımlanır. Şehit, gazi veya yakınları gibi belirli durumlarda başvuru ücreti alınmayabilir.

2024 YKS Başvurusu Ücreti Kaç TL?

2023 yılında her oturum başına 115 TL alınmış; yani öğrenciler Temel Yeterlilik, Alan Yeterlilik ve Yabancı Dil testlerinin her biri için ayrı ücret ödemişti. Öte yandan bu ücret, 2022 senesinde de aynıydı.

Dolayısıyla buna göre YKS sınav başvurusu 2024 yılında da aynı şekilde ücretlendirilecek diye bir tahmin yürütebiliriz.

Tabii ki bu ücretin geç başvuru aşamasında artırımlı olarak tahsil edileceğini de hatırlatmalıyız. Örneğin; bu yıl, geç başvuran adaylardan oturum başına 115 yerine 172,5 lira olarak alınmıştı.

YKS Sınav Başvuru Ücreti Nasıl Ödenir?

Dileyen adaylar, sınav parasını ÖSYM’nin e-Ödemeler bölümü üzerinden yatırabilir. Öte yandan bunun yerine anlaşmalı bankalardan biri de tercih edilebilir. Söz konusu bankaları 2024 YKS sınav başvurusu kılavuzunda bulabilirsiniz.

Ödeme yapmadan önce bilgilerinizi sisteme doğru ve eksiksiz bir biçimde girdiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca kaydınızı tamamladıktan sonra; ücreti, belirlenmiş süre dahilinde yatırmalı, aksi takdirde başvurunuzun geçersiz sayılacağını unutmamalısınız.

2024 YKS'ye Başvuru İşlemleri

2024 YKS'ye başvurmak isteyenler için bazı önemli noktalar:

 • Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar, e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine giriş yapabilir ve başvurularını elektronik ortamda yapabilirler.
 • ÖSYM Başvuru Merkezleri, başvuruları kabul eden fiziksel merkezlerdir ve başvuru işlemlerini bu merkezlerde gerçekleştirebilirsiniz.
 • ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması ile de başvuru yapabilirsiniz.

YKS Sınav Oturumları ve İçerikleri

YKS, üç ana oturumdan oluşur:

 1. Temel Yeterlilik Testi (TYT): Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik, Fen Bilimleri testlerini içerir ve tüm adaylar için zorunludur.

 2. Alan Yeterlilik Testleri (AYT): Bu oturum, SAY (Sosyal Bilimler), SÖZ (Edebiyat), EA (Eşit Ağırlık), veya DİL (Yabancı Dil) puanı ile lisans programlarına yerleşmek isteyenler için gereklidir.

 3. Yabancı Dil Testi (YDT): Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılır ve yabancı dil puanı almak isteyenler için gereklidir.

YKS Sınav Süreleri

 • TYT: 165 dakika
 • AYT: 180 dakika
 • YDT: 120 dakika

YKS Sınav Giriş Belgeleri

Sınav Giriş Belgeleri, ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan https://ais.osym.gov.tr üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile edinilebilir. Posta veya e-posta ile gönderilmez.

2024 YKS Başvuru İçin Önemli Tarihler

 • Başvuru Süreci: 01-26 Şubat 2024
 • Başvuru Ücreti Ödeme Tarihleri: 01-26 Şubat 2024
 • Sınav Tarihi: 08-09 Haziran 2024

Bu bilgilere göre, 2024 YKS başvuru süreci ve sınav bilgileri hakkında temel bilgilere sahip olabilirsiniz. Ancak resmi duyuruları takip etmek ve güncel bilgilere ulaşmak için ÖSYM'nin resmi internet sitesini düzenli olarak kontrol etmekte fayda vardır.

2024 YKS başvuru tarihi geldiğinde sınava çoktan en iyi şekilde hazırlanmış olmak istiyorsanız siz de binlerce öğrenci gibi İlerlet.com platformunu tercih edebilirsiniz. Modern eğitim yöntemleri ışığında, zengin içerikli olarak hazırlanan YKS online eğitim seçenekleriyle rakiplerinizin önüne geçmeyi ummadığınız kadar kolay bir şekilde başarabilirsiniz.

Siz de; YKS sınav başvurusu ile ilgili detayları öğrendiğinize göre, başvuru tarihi gelip çatmadan evvel hazırlıklarınızı çoktan tamamlamış olmak için İlerlet ailesine katılmakta geç kalmayın!

Yenilikçi, kapsamlı, etkili YKS online eğitim yöntemleri ve kaynaklarıyla rakiplerinize meydan okuyacak ve hedefleriniz ile aranızdaki mesafeleri ortadan kaldıracak olmanın keyfini çıkarın!

Böylece; YKS’yi stres ve umutsuzluk ile değil; özgüven, heyecan ve hayallerine ulaşacak olmanın büyük mutluluğuyla bekleyenlerden olun! Sınav sürecinin sizi yıpratmasına izin vermek yerine, bu süreci kendiniz için eşsiz bir fırsata dönüştürün!

Öyleyse tüm eğitimlerimize buradan ulaşın ve paketlerimiz arasından ihtiyaçlarınıza en uygun olanı hemen bularak YKS maratonuna 1-0 önde başlayın!