YDT (Yabancı Dil Testi), Türkiye’de eğitim veren üniversitelerin herhangi bir dil bölümüne yerleşmek isteyen öğrencilerin girdiği ve dil yeterliliklerinin ölçüldüğü bir sınavdır. YDT, Türkiye’de uygulanan ve kabul görülen üniversite sınavı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) oturumlarından biridir.

İngilizce, Fransızca, Arapça, Almanca ve Rusça dilleri kapsamında toplam 5 dilde uygulanan bir sınav olan YDT, öğrencilerin dil bilgisi, kelime bilgisi, metin okuma, okuduğunu anlama ve çevirme becerilerini ölçmektedir.

Öğrenciler, YDT puanı ile üniversitelerin ilgili dil bölümlerine yerleşebilirler. YDT, üniversite sınavı oturumları ile birlikte gerçekleşmekte olup genelde haziran ayında yapılmaktadır.

YDT’ye Kimler Girebilir?

 • Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okuyan öğrenciler
 • Ortaöğretim derecesini yurtdışında tamamlamış ve Türkiye’de eğitimine devam edecek kişiler
 • Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş kişiler
 • Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli olarak bulunan öğrenciler

YDT’nin Açılımı Nedir?

YDT'nin açılımı "Yabancı Dil Bilgisi Testi”dir. YDT, Türkiye'de adayların üniversitelerde dil bölümlerinde okumaları için dil yeterliliğini ölçmektedir.

YDT Tarihleri - YDT Ne Zaman?

Yılda bir kez düzenlenen Yabancı Dil Bilgisi Testi (YDT) tarihleri her yıl değişmektedir.  ÖSYM’nin her yeni yılın başında açıkladığı sınav takvimine göre 2024 YDT tarihi şöyledir:

 • YDT 2024

Sınav Tarihi: 09.06.2024

Başvuru Tarihi: 01.02.2024-26.02.2024

Geç Başvuru Tarihi: 05.03.2024-07.03.2024

Sonuçlanma Tarihi: 17.07.2024

NOT: YDT 2025 tarihi henüz ÖSYM tarafından belirlenmemiştir.

YDT İngilizce Soru Dağılımı Nasıl?

 10 soru  Dil Bilgisi
 5 soru  Boşluk Doldurma
 5 soru  Cloze Test
 8 soru  Cümleyi Tamamlama
 6 soru  İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma
 6 soru  Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma
 15 soru  Paragraf
 5 soru  Anlamca Yakın Cümleyi Bulma
 5 soru  Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma
 5 soru  Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma
 5 soru  Diyalog Tamamlama
 5 soru  Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

YDT, toplamda 80 sorudan oluşmakta ve 120 dakika sürmektedir.

YDT Ücreti Ne Kadar?

ÖSYM tarafından belirlenen 2024 yılı YDT ücreti, 295 TL’dir. YKS’nin üçüncü oturumu olan YDT ücreti, ÖSYM’nin web sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankalara yatırılarak ödenmektedir. Başvuru tarihlerini kaçırma durumunda geç başvuru tarihlerinde YDT ücreti, 442,5 olarak değişmektedir.

YDT Kaç Yıl Geçerlidir?

Sınav sonucunun açıklandığı günden itibaren sadece 1 yıl geçerli olan YDT puanını adaylar, aldıkları puanı o yıl içerisinde kullanmaktadırlar. 1 yıl içerisinde geçerli olacak YDT puanınız ile üniversitelerin dil bölümlerine başvurularınızı yapabilirsiniz. Ancak, 1 yılın sonunda puanınızın geçerlilik süresi bitecektir.

YDT Ne İşe Yarar?

1.Üniversiteye Yerleşme

 • Dil bölümlerine (İngilizce Öğretmenliği, Rus Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Almanca Öğretmenliği, Dil Bilimi, Fransızca Öğretmenliği, İngilizce Mütercim Tercümanlık ) girmek isteyenler adaylar YDT puanı ile bu bölümlere başvuru yapabilmektedirler.

2.Yabancı Dil Bilgisi Seviyesini Ölçme

 • YDT, bireylerin yabancı dildeki beceri ve yeterliliklerini ölçmek için kullanılmaktadır. Sınav içeriği ile adayın dil bilgisi, kelime bilgisi, okuma ve çeviri becerileri ölçülmektedir.

3.Kariyer ve Akademik Başarı

 • YDT sınav puanı ile dil bölümlerinde eğitim gören adaylar, uluslararası kariyer alanlarından faydalanabilirler.

4.Eğitim Görme ve Kültürel Büyüme

 • YDT, öğrencilerin dil öğrenimi, farklı kültürleri öğrenme ve iletişim kurma gibi becerilerini geliştirmektedir.

YDT Hangi Dillerde Yapılır?

 •  İngilizce, Fransızca, Arapça, Almanca ve Rusça dilleri kapsamında toplam 5 dilde uygulanmaktadır.

YDT Kursu- Online YDT Kursu

Üniversite tercihlerinizde ve böylelikle kariyer süreçlerinizde YDT, sizin için gerekli olan önemli bir adımdır. YDT sınavına hazırlanırken daha başarılı olmak için YDT kursu veya Online YDT kurslarını tercih edebilirsiniz.

Online eğitim platformları desteği ile online YDT’ye hazırlanırken dil becerilerinizi ve yeterliliğinizi geliştirebilirsiniz. Bunun yanında bu becerileri geliştirmek, sınavda da sizin güzel sonuçlar almanıza katkı sağlar. Alanında uzman eğitmenler ve interaktif geçecek ders sistemleri ile YDT’ye hem daha verimli hem de daha eğlenceli bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

Sculin.com online dil öğrenme platformu ve İlerlet dijital eğitim platformu ile birlikte YDT’ye hazırlanarak dil becerilerinizi sistemli bir şekilde geliştirebilirsiniz. İşte Sculin ve İlerlet ile birlikte YDT’ye hazırlanmanın faydaları:

 • Dijital eğitim ve online dil öğrenme platformlarının deneyimlerini birleştirerek sistemli bir dil öğrenme süreci yaşarsınız.
 • Alanında uzman ve deneyimli eğitmenlerimiz tarafından verilen canlı derslere katılarak ve onlardan geri bildirim alarak eksiklerinizi giderebilirsiniz.
 • Soru havuzlarımız sayesinde farklı soru tiplerine aşina olup sınav için pekiştirme yapabilirsiniz.
 • Rahatlıkla kendi öğrenme sürecinizi, size uygun hız ve zamanla birlikte yönetebilirsiniz.

YDT için hazır mısınız? Hedeflerinize yaklaşmak ve dilinizi geliştirmek için online YDT kursuna siz de şimdi başlayın!

Bu sınav ve daha fazlası için Sculin.com'u ziyaret edebilir. İngilizce ile alakalı daha fazla içeriğe sahip olabilirsiniz.

 TOEFL Sınavı: Başarılı Olmanın Yolları
 IELTS Nedir ? IELTS Hakkında Merak Edilenler
 E-YDS Nedir ? E-YDS Hakkında Merak Edilenler
 YÖKDİL Nedir ? YÖKDİL Hakkında Merak Edilenler
 YDS Nedir ? YDS Hakkında Merak Edilenler

 

Sculin.com ve İlerlet.com blog yazılarımıza göz atabilir, daha fazla bu tarz bilgiler için eğitimlerimizden yararlanabilirsiniz!