TYT sınavı ne zaman? Üniversite hayali kuran ve büyük sınava hazırlanan adaylar için büyük merak konusu bu sorular; öğrencileri bir yandan tatlı bir heyecana, diğer taraftan da konuları yetiştirememe endişesine sevk ediyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın 2024 yılında ne zaman yapılacağını öğrenmek, adayların önlerindeki zamanı verimli değerlendirmesi ve çalışma düzenine kalan kısıtlı vaktin miktarı doğrultusunda yön vermesi açısından önem taşıyor.

2024 TYT Ne Zaman?

2024 TYT Sınavı, üniversiteye girişin ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testi’ni ifade eder. Bu sınav, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bir parçasıdır. 2024 TYT Sınavı, 8 Haziran 2024 tarihinde yapılacaktır.

2024 TYT Sınavı’na başvurmak isteyen adaylar, 1-26 Şubat 2024 tarihleri arasında ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’ne (AİS) giriş yaparak başvurularını yapabilirler. Başvuru ücreti ise 75 TL’dir. Başvuru süresi içinde başvurusunu yapmayan adaylar, 5-7 Mart 2024 tarihleri arasında geç başvuru yapabilirler. Geç başvuru ücreti ise 150 TL’dir.

2024 TYT Sınavı, 120 sorudan oluşan ve 135 dakika süren bir sınavdır. Sınavda Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanlarından sorular yer alır. Sınavda her sorunun eşit ağırlığı vardır ve doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puan hesaplanır. Ham puanlar, ÖSYM tarafından belirlenen standart sapma ve ortalamaya göre standart puanlara dönüştürülür.

2024 TYT Sınavı’nda başarılı olmak için, adayların en az 150 puan almaları gerekir. Bu puan, iki yıllık ön lisans programlarına başvurmak için yeterlidir. Dört yıllık lisans programlarına başvurmak isteyen adayların ise, 2024 TYT Sınavı’nın yanı sıra, 9 Haziran 2024 tarihinde yapılacak olan Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) de girmeleri ve bu sınavdan da en az 180 puan almaları gerekir.

2024 YKS Ne Zaman?

ÖSYM tarafından paylaşılan '2024 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi'ne göre, 2024-YKS (2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı) 8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak. 2024 YKS için başvurular ise 1 Şubat'ta başlayıp, 26 Şubat'a kadar sürecek. Geç başvurular ise 5-7 Mart 2024 tarihleri arasında alınacak.

  • Başvuru Tarihi: 1-26 Şubat.
  • Geç Başvuru Günü: 5-7 Mart.
  • TYT Sınavı Hangi Gün, Saat Kaçta: 8 Haziran Cumartesi, 10:15
  • Süresi: 165 dk.

2024 TYT Sınavı Ne Zaman? – 2024 TYT Ne Zaman?

YKS’nin birinci oturumu olan TYT yani Temel Yeterlilik Testi, 8 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek. Adaylar bu oturumda 9. Ve 10. Sınıf konularından gelecek sorularla muhatap olacak. 165 dakika süre verilen sınavda öğrencilere toplam 120 soru sorulacak.

2024 TYT AYT Ne Zaman?

TYT’nin yani sınavın ilk oturumunun 8 haziran 2024 itibariyle uygulanacağını yukarıda söylemiştik. YKS’nin 2. Oturumu AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve 3. Oturumu YDT (Yabancı Dil Testi) iseertesi gün, , 9 Haziran Pazar günü yapılacak.

AYT’de adaylar 11. Ve 12. Sınıf konularından sorumlu olup; adaylara 180 dk süre verilecek ve toplam 160 soru sorulacak.

Sınavın son oturumu olan YDT’de 80 soru bulunacak ve sınav süresi 120 dakika olacak.

2024 TYT Geri Sayım Sayacı

Siz de 2024 TYT sınavı ne zaman? Diye merak ediyor ve sınav gününü iple çekiyorsanız, ne kadar kaldığını takip etmenize ve zaman yönetimi yapmanıza yardımcı olacak geri sayım aracımızı kullanabilirsiniz. Sınava kaç hafta, kaç gün, hatta kaç saat ve kaç dakika kaldığını gösteren YKS geri sayım sayfamızdan, güncel zaman bilgisini anlık olarak takip edebilirsiniz.

2024 TYT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM’nin resmi web sitesinde yer verdiği bilgiye göre 2024 YKS sonuçlarının 17 Temmuz itibariyle açıklanması planlanıyor. Fakat bu tarihin değişebileceği de ifade ediliyor. O nedenle sonuçların kesin olarak ne zaman açıklanacağına ilişkin şimdilik net bir tarih belirtilemiyor.

2024 TYT Sınavına İlerlet ile Hazırlanın!

Artık; TYT sınavı ne zaman? AYT sınavı ne zaman? Şeklindeki sorularınıza cevap bulduğunuza göre şimdi, son ayları en verimli şekilde değerlendirmek için kolları sıvamanızın tam vakti!

Bir dakikayı bile boş geçirmek istemiyor; fakat nereden, nasıl başlamanız gerektiğine karar veremiyorsanız, hemen size uygun stratejik bir ders programı ve etkili çalışma yöntemleriyle harekete geçmek için, İlerlet.com ailesine katılabilirsiniz.

Videolu konu anlatımları, dijital ortam üzerinden gerçekleştirilen canlı dersler, onlarca prestijli yayınevinin basılı materyalleri ve soru bankaları, farklı seviyelere uygun deneme sınavları, örnek ve çıkmış sorular gibi pek çok kaynak…

Hepsine İlerlet platformuna üye olup eğitim paketlerimizden dilediğinizi tercih ederek sahip olabilirsiniz.

Böylece profesyonel YKS koçluk ve YKS dershane hizmetlerimizden yararlanarak, sınav sürecinizi daha efektif hâle getirebilirsiniz. Ayrıca tercih sürecinde de yine İlerlet uzmanlarından destek alabilir, size özel YKS tercih danışmanlığı sayesinde bu süreci kolaylaştırabilirsiniz.