AYT dersleri nelerdir? Üniversite sınavını hedeflediği dereceyle kazanmak isteyenler verimli bir çalışma programı oluşturmaya ihtiyaç duyuyor ve bunun için yukarıdaki soruların cevabını araştırmaya koyuluyor. Öğrencilerin karşısına yoğun bir ders ve konu listesi çıksa da; iyi planlanmış bir ders programıyla, tüm bunların üstesinden kolayca gelmek mümkün.

AYT Dersleri Nelerdir?

YKS’nin ikinci oturumu olarak bilinen ve Alan Yeterlilik Testi anlamına gelen AYT, 4 yıllık bir bölüm tercihinde bulunmak isteyenlerin geçmesi zorunlu bir aşama durumundadır. AYT dersleri ise sınavın ilk oturumu TYT ile benzerlik göstermekte olup; aradaki fark, AYT soru dağılımı listesinin 11. Ve 12. Sınıf müfredatını kapsamasıdır.

Buna göre 2024 AYT dersleri şu şekildedir:

 1. Kimya,
 2. Biyoloji,
 3. Fizik,
 4. Geometri,
 5. Matematik,
 6. Türk Dili ve Edebiyatı,
 7. Tarih,
 8. Coğrafya,
 9. Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi,
 10. Coğrafya,
 11. Felsefe Grubu (felsefe, psikoloji, sosyoloji, mantık.)

Hangi Bölüm Öğrencileri Hangi AYT Dersleri ile Sorumlu?

Bilindiği üzere lise 10. Sınıfın ardından öğrenciler; kendi yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda Sözel, Sayısal, Yabancı Dil veya Eşit Ağırlık branşlarından birini tercih eder.

İşte AYT; kişilerin kendi branşlarına göre bilgi yeterliliğini ölçmeyi amaçlayan, herkesin kendi bölümüne yönelik sorularla muhatap olacağı bir sınavdır.

Bu doğrultuda şunları ifade edebiliriz ki; sözel bölüm öğrencileri,

 • Sözel Bölüm öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testi ve Sosyal Bilimler 2 Testinden sorumlu olacaktır.
 • TM yani eşit ağırlık bölümünü okuyanlar ise; hem Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testinden, hem de Matematik testinden sorumludur.
 • Sayısal (FM) bölüm öğrencilerinin de, Fen Bilimleri ile Matematik testlerini çözmeleri gerekir.

AYT’de Hangi Dersten Kaç Soru Çıkacak?

Tüm AYT dersleri için ayrı ayrı sistemli bir çalışma programı oluşturmak, önce hangisinden kaçar soru geleceğine ve hangi konularla muhatap olunacağını bilmeyi gerektirir.

Sözel Bölüm okuyan adaylar AYT oturumunda Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 bölümünde toplamda 40 adet sorudan sorumlu tutulacak olup, bunların 24 tanesi Türk Dili ve Edebiyatı dersinden gelecektir.

Buna ek olarak ilgili testte Coğrafya'dan 6, Tarih'ten ise 10 adet soru bulunur. Bunun yanı sıra sözel öğrencileri Sosyal Bilimler 2 Testini de çözmek zorundadır ve adaylar, bu testte 40 adet soruyla karşılaşacaktır.

Bu soruların;

 • 6 tanesi Din Kültürü,
 • 11 tanesi Coğrafya-2,
 • 11 tanesi Tarih-2,
 • 12 tanesi Felsefe grubu derslerine aittir.

Eşit Ağırlık bölümünden mezun adaylara gelince; onlar Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testiyle Matematik testinden sorumlu olacaklardır. Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testine yönelik soru dağılımını yukarıda açıkladık. Matematik testinde ise Matematik ve Geometri soruları yer alır. Toplamda 40 soru bulunur ve bunların en az 30 tanesi matematik sorularından oluşur. 40 sorunun yaklaşık dörtte biri kadarı da Geometri konularına ayrılır.

Sayısal bölümünden mezun öğrenciler ise Fen Bilimleri ve Matematik testlerinden sorumludurlar. Her iki test grubundan da 40’ar tane soru çıkacaktır.

Fen Bilimleri testinden çıkan 40 adet sorunun;

 • 13 adedi Kimya,
 • 14 adedi Fizik,
 • 13 adedi de Biyoloji dersinde işlenen konulardan gelecektir.

Siz de; tüm bu 2024 AYT dersleri doğrultusunda kendinize özel bir çalışma planı oluşturmak istiyor fakat bu noktada zorlanıyorsanız, profesyonel destek için YKS koçlukhizmetimizden faydalanın! Böylece Türkiye’nin dijital YKS dershane platformu İlerlet sayesinde, en zor TYT ve AYT dersleri bile sizin için hem pratik hem de eğlenceli bir hal alsın! Sınava tam donanımlı bir şekilde, yüksek özgüven ve motivasyon ile hazırlanmanın mutluluğunu yaşayın!