23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nedir?Neden önemli? Ne zamandan beri kutlanıyor? Gelin, Atatürk’ün hediyesi olan bugünün tarihine ve nasıl bir anlam ifade ettiğine yakından bakalım…

Çocukları geleceğin güvencesi olarak gören Atatürk, onları yaşama sevincimiz diye nitelendirir. Bugünün çocuklarını yarının büyükleri olarak yetiştirmek gerektiğini belirten Atatürk, bunu insanlık görevi olarak tanımlar. 23 Nisan Çocuk Bayramı işte bu evrensel düşüncelerin bir yansımasıdır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nedir?

Şu bir gerçektir ki çocuklar, bir ulusun temel taşıdır. Bu itibarla çocuklara gerekli ehemmiyetin verilmesi gerekir. Bu hem milletin ve ülkenin istikbali hem dünyanın geleceği için son derece mühimdir.

İşte Atatürk, bu durumun gayet farkında olarak 23 Nisan gününü çocuklara bir bayram olarak hediye etti.

1920 yılının 23 Nisan tarihinde Birinci Büyük Millet Meclisi açıldı. Bu tarih itibariyle Türk halkının egemenliği, kayıtsız şartsız hâkimiyeti ilân edildi.

Bunun üzerinden 4 yıl geçti. Takvimler 23 Nisan 1924’ü gösteriyordu. Atatürk, böylesine önemli bir günün bundan böyle bayram olarak kutlanması gerektiğine karar verdi. Bu tarihten beş yıl sonra ise, 23 Nisan 1929’da bugünü çocuklara armağan etti. İşte o günden itibaren 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak coşku ile kutlanmaya başlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Önemi Nedir?

Dünya üzerinde çocuklara özel bir bayram hediye eden hem ilk hem de tek ülke Türkiye olmuştur. Çocukları gelecek bahçesine atılan bir tohum olarak değerlendiren Atatürk, bu tohumların güzelce yetişip çiçek açması ve büyüyüp ağaç olması için herkesin üzerine düşeni yapmasını istemiştir.

23 Nisan’ı onlara hediye etmesindeki amaç ise bu şuurun yaşamasına katkıda bulunmak, çocuklara duyduğu sonsuz sevgiyi ve sarsılmaz güveni sembolize edecek bir yadigâr bırakmaktır. Cumhuriyet bekçilerinin farkındalığı yüksek, bilinçli bireyler olarak yetişmesi için 23 Nisan, önemli bir vesile durumundadır.

Öte yandan bugün dünya çocukları için de önem taşır. Tüm çocukların arasında –insan olmaları hasebiyle- kardeşlik ve dostluk bağı olduğunu simgeler. Bu bağların güçlenmesini teşvik eder ve çocukları aynı mutluluk, hoşgörü, sevgi dairesinde birleştirir.

23 Nisan Çocuk Bayramı Nasıl Kutlanır?

Malum olduğu üzere bugün bazı devlet büyüklerinin çocukları kendi makamına oturtması bir gelenek hâlini almıştır. Diğer taraftan okullarda ve yurdun dört bir yanında yapılan törenler, 23 Nisanın anlam ve önemini en doğru şekilde idrak etmeyi sağlamaktadır. Törenlerde günün önemine binaen konuşmalar gerçekleştirilmekte, şiirler okunmakta, Atatürk’ün çocuklara verdiği kıymet onun sözleri ve yaptığı yeniliklerle anlatılmaktadır.

Yine başkentteki törenlere katılım sağlayan öğrencilerden bazılarının Ankaralı ailelerin yanında bir süre misafir edilmesi geleneği son derece yaygındır. Söz konusu gelenek 1929 yılında uygulanmaya başlanmıştır.

23 Nisanın resmî kabulü 1935 yılının 27 Mayıs tarihinde çıkarılmış olan ‘’Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’’ vasıtasıyla gerçekleşmiştir.

Bayramın global boyuta taşınması ise 1979’u bulmuştur. UNESCO, bu yılı ''Çocuk Yılı’’ olarak ilan etmiş ve 23 Nisan uluslararası çapta, bütün dünya çocuklarıyla kutlanır hâle gelmiştir.

23 Nisan Nedir?

23 nisan nedir? 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal bayramlarından biridir. Her yıl 23 Nisan günü, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir. Bu nedenle, Türkiye'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır.

23 Nisan 1920 tarihi, Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinin önemli bir dönüm noktasıdır. Bu tarihte, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı gerçekleştirilmiştir. Meclis, Türkiye'nin egemenliğinin Türk milletine ait olduğunu ilan etmiştir.

Bugün, Türkiye'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu bayram, Türkiye'nin dört bir yanındaki okullarda, çocukların coşku ve sevinçle kutladığı bir bayramdır. Bayram, Türk milletinin birlik, beraberlik ve kardeşliğini vurgulayan ve geleceğe yönelik umutlarla dolu bir coşkuyla kutlanan önemli bir gündür.

Bugün onlarca ülkenin katılımıyla devam eden bu kutlamalar, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için büyük bir armağan olmayı sürdürmektedir.

Çocuklara verdiği değeri her faaliyetinde ortaya koyan İlerlet.com, onların iyi bir geleceğe sahip olması ve hedeflerine kavuşması için çalışır. Bunun için hiçbir yerde bulamayacağınız eğitimler, kurslar ve hizmetler ile çocukların öğrenimine destek olarak onları hayata hazırlar. Siz de İlerlet.com tarafından sunulan hizmetlerden çocuklarınızın en iyi şekilde yararlanması için daha fazla beklemeyin!