Yazılıya nasıl çalışılır? Diye düşünen öğrencilerin her şeyden önce bu işi son güne bırakmamaları, sistemli bir şekilde ilerlemeleri gerektiğini bilmesi önem taşıyor. Büyük sınavlarda başarıya ulaşmanın yolu öncelikle okul derslerindeki ve sınavlarındaki başarılardan geçiyor. Bu nedenle yazılılardan yüksek almaya ve genel ortalamayı iyi tutmaya özen göstermek gerekiyor. Yazılıya nasıl çalışılır? Coğrafya yazılısına nasıl çalışılır? İngilizce yazılısına nasıl çalışılır? 9 sınıf edebiyat yazılısına nasıl çalışılır? Sosyal yazılısına nasıl çalışılır? Arapça yazılısına nasıl çalışılır? Yazılıya 1 hafta kala nasıl çalışılır? Sıkça sorduğunuz ve merak edilen konuları gelin birlikte inceleyelim. Daha detaylı bilgi almak için İlerlet Online Eğitim Platformu üzerinden rehberlik alabilirsiniz.

Yazılıya En İyi Nasıl Çalışılır?

Bu sorunun cevabı sözel ve sayısal derslere göre değişiyor. Disiplinli bir çalışma ile tüm yazılılardan iyi notlar almak zor değil. Akademik başarının ölçümünde büyük yer tutan yazılı sınavlara iyi hazırlanmak için bazı hususların bilinmesine ihtiyaç var.

1.   Dersleri Dikkatli Dinleyin:

Derste farklı bir şeyle uğraşmaktan kaçının ve tüm dikkatinizi öğretmeninize verin. Ayrıca önemli bilgilerin altını çizmeyi veya öğretmeninizden duyduklarınızı not almayı da unutmayın. Böylelikle derse daha iyi konsantre olabilirsiniz.

Bununla beraber, derslerin öncesinde o gün işlenecek konuya göz atmanızda büyük yarar var. Bu sayede işlenecek dersi aktif olarak dinleyebilirsiniz.

2.   Zamanınızı Verimli Kullanın:

Yazılıya nasıl çalışılır? Diye merak ediyorsanız, ilk kurallardan birinin zaman yönetimi olduğunu bilmelisiniz. Bu ise sınava birkaç gün kala değil, dönem başından itibaren çalışmak demek. Dersi derste dinleyip günü gününe tekrar yaparak, düzenli soru çözerek bunu kolayca başarmanız mümkün.

Ayrıca öğretmenler en çok hangi konuların üzerinde duruyorsa onlara yoğunlaşmak lâzımdır. Böyle yapmak, yazılıda çıkacak sorulara daha hazırlıklı olmayı sağlayacaktır. Örnek değerlendirme sınavlarına bakmakta, çalışırken kısa molalar vererek zihni dinlendirmekte de fayda vardır. Tüm bunlar, yazılı sınavlarına nasıl çalışılır? Diyenler için altın değerinde tavsiyeler olarak nitelendirilebilir.

3.   Tekrar Yapın:

Araştırmalara göre, öğrendiğimiz bilgileri tekrarlamazsak günün sonunda yüzde 80’lik bir kısmını unutmuş oluyoruz. Bunu önlemek için bilgilerimizi kullanmalı ve bu suretle onları kalıcı hâle getirmeliyiz.

Bu noktada ise hem günlük hem de haftalık tekrar çalışmaları yaparak konuları pekiştirmek önem arz ediyor. Öğrendikleri daha iyi özümsemek için kendimize konuyla ilgili sorular sorup cevaplandırabilir, konunun özetini çıkarabilir, başkasına o konuyu anlatarak ne kadar iyi anladığımızı test edebiliriz.

4.   Çalışma Ortamını Düzenleyin:

Eğer yazılıya nasıl çalışmalı? Sorusuna verdiğimiz cevaplar işe yarasın istiyorsanız, çalıştığınız ortamın odaklanmaya uygun olmasını sağlamalısınız. Bunun için derse başlamadan evvel çalışma masanızı düzenlemelisiniz. Dikkatinizi dağıtacak şeyler varsa onları masanızda bulundurmamalısınız.

Öte yandan çalışmayı sık sık bölmemek için, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm materyalleri eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Çalışma kâğıtları, notlar, kitaplar vb. hepsi elinizin altında olmalı.

5.   Sınavla İlgili Bilgi Edinin:

Gireceğiniz sınav hakkında yeterli bilgi sahibi olun. Örneğin; sınav içeriği, tarzı ve süresi gibi konularda bilgi edinin. Bu hususta soru işaretleriniz varsa öğretmeninize sormaktan çekinmeyin. Böylelikle yazılıya nasıl çalışmak gerekir? Sorusu sizin için daha iyi anlam kazanacak ve neye, ne şekilde hazırlanmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Okul Sınavlarına Nasıl Çalışılır? Diğer Öneriler:

Bunların yanı sıra, sınavlara daha iyi hazırlanmak isteyenler için farklı tavsiyelerimiz de var:

  1. Soru kartlarından yardım alın.
  2. Güncel soru bankalarından faydalanın. Klasik, doğru-yanlış, eşleştirme gibi farklı soru tipleri bilgiyi daha iyi sindirmenizde size çok yardımcı olacaktır. Her soruda bir yandan bilgilerinizi tazelerken, diğer taraftan kaçırdığınız noktaları göreceksiniz.
  3. Haftalık çalışma programı hazırlayın. Derslerinizi günlere yayın. Hangi dersten ne kadar soru çözeceğinizi planlayın.
  4. İnternetteki videolu konu anlatımlarından ve soru çözümlerinden de yararlanabilirsiniz.
  5. Gerekiyorsa özel ders alın.
  6. Çalışma grupları oluşturun. Arkadaşlarınızla beraber çalışmak daha verimli olabilir. Herkes yöntemlerini ve kaynaklarını birbiriyle paylaşırsa zor konuları öğrenmek daha keyifli hâl alacaktır.
  7. Test çözerken kronometre tutun. Bunu yapmak zamanı nasıl yönetmeniz gerektiği konusunda size ipucu verir.
  8. Mutlaka bir hedefiniz olsun. Onu düşündükçe motive olursunuz, ders çalışmayı zorunluluk gibi değil de hayallerinize doğru açılan kapının anahtarı olarak görürsünüz.

Sonuç: Yazılıya Nasıl Çalışılır? Genel Değerlendirme

Her yazılı, öğrencilerin konuları yeterince öğrenip öğrenemediğini ortaya koyduğu ve başarı ortalamasına etki ettiği için çok önemlidir. Bu nedenle yazılıya nasıl hazırlanır? Bilmek ve sınavda çözülemeyen soruları daha sonra araştırmak gerekir.

Siz de yazılılarınıza verimli bir şekilde çalışmak istiyorsanız, gereksinim duyduğunuz bütün materyalleri İlerlet.com bünyesinde bulabilirsiniz. Online ve basılı kaynak arşivi olarak faaliyet gösteren web sitemizden, eğitim yaşamınıza katkı sağlayacak her şeyi rahatlıkla temin edebilirsiniz.