TYT süresi ne kadar? Üniversite adaylarının gündeminde kendine yer bulan bu sorular, TYT için zaman yönetimi stratejileri geliştirmek noktasında büyük önem taşıyor. Sınav süresi ve soru sayısı doğrultusunda zamanı en iyi nasıl kullanacağını belirlemek adına stratejik düşünmek, süreci daha iyi yönetmeye önemli katkı sağlıyor.

İlerlet online eğitim platformu olarak TYT hazırlık programı ile sınava kısa sürede adeapte olacağınız bir program sunuyoruz.

TYT Süresi Ne Kadar? – YKS Süresi Ne Kadar?

Temel Yeterlilik Testi 165 dakika olarak uygulanıyor. 2024 yılı itibariyle 8 Haziran Cumartesi 10:15’de başlayacak olan sınav, 13:00 saatine kadar sürecek.

Adaylara 120 adet sorunun yöneltildiği Temel Yeterlilik Testi, YKS’nin ilk oturumunu meydana getiriyor. İster 4, ister 2 yıllık bir bölüme yerleşmeyi hedefleyen tüm adayların ilk aşamayı başarıyla geçmesi gerekiyor.

TYT AYT Kaç Dakika? – YKS Kaç Dakika?

Mevcut sistemde Temel Yeterlilik Testinin süresi 165 dakika, AYT (Alan Yeterlilik Testi) 180 dakika, YDT (Yabancı Dil Testi) ise 120 dakika olarak belirlenmiş durumda. Adayların her soru için uzun uzun düşünme vakti olmadığından dolayı, zamanı iyi yönetme becerisi kazanmaya odaklanması gerekiyor. Bu noktada öğrencilere; kendisini fazla uğraştıran veya yapamadığı sorularla çok vakit kaybetmeyip, daha sonra geri dönmek üzere onları atlaması öneriliyor.

Zira kararsız kalınan veya zorlayıcı sorular üzerinde çok düşünmek, öteki sorulara yeterince vakit ayırmayı engelliyor. Böyle bir durum yaşamak istemeyen öğrencilerin; soru başına 2 dakikadan daha az bir süreleri olduğunu unutmaması, bu nedenle kısıtlı zamanı verimli şekilde değerlendirmeye çalışması son derece önemli.

Bol bol deneme çözmek ise bunu daha başarılı bir biçimde yapmaya imkan tanıyor. Zira öğrenciler; zaman tutarak deneme sınavı çözdükçe, en büyük rakibini kendisi olarak görüp, zamana karşı yarışmayı daha iyi öğreniyor ve farklı kestirme yöntemler kullanarak, çözüme daha kısa yoldan ulaşma yeteneği kazanıyor.